reklama

Plenková dermatitida aneb červený zadeček

Téměř každá maminka se někdy setká s plenkovou dermatitidou (opruzením). U většiny zdravých miminek červený zadeček při správném ošetření se zmírní či úplně odezní za 1 až 2 dny. Pokud se však nezachytí včas a neléčí, může se rozvinout v plenkovou dermatitidu, což je zánětlivé onemocnění kůže.

Co je příčinou vzniku dermatitidy?

Vzniká otěrem plenky o citlivou pokožku zadečku ve slabinách a oblasti genitálií v teplém, vlhkém prostředí. Pokožka nemá pod plenkou dostatečné provzdušnění a vlhkost v kombinaci s močí a stolicí způsobují agresivnější poškození pokožky. Moč obsahuje močovinu, která reaguje s enzymy obsaženými ve stolici. Vzniká amoniak, který mění normální pH pokožky. Pokud pravidelně nevyměníme plenku miminku nebo dostatečně neočistíme pokožku od zbytků moči a stolice, dochází k zanícení a vzniku bolestivých ložisek v plenkové oblasti.

Jak se dermatitida projevuje?

Nejdřív je kůže zarudlá, teplá, lesklá, na dotek bolestivá, opuchá, loupe se, může se objevit drobná vyrážka. Pokud se pokožka neléčí, může začít mokvat, vznikají bolestivé puchýře a může dojít k infekci.

Jak můžeme opruzeninám předejít a jak jí můžeme léčit?

  1. Používejte kvalitní plenky, které dobře absorbují vlhkost a jsou prodyšné
  2. V letním období vyměňujte plenky častěji
  3. Důkladně čistěte pokožku od zbytků moči a stolice, nejlépe pod tekoucí vodou
  4. Používejte pouze speciální dětská mýdla
  5. Zadeček a oblast genitálií ošetřujte tenkou vrstvou ochranné masti určené k prevenci
  6. Pokud opruzeniny vznikne, pak je třeba miminko přebalovat po každém močení což může být a 25x u novorozence a 15x u kojence
  7. V případě infekce se poraďte s vaším dětským lékařem

Maminky, zajímá nás Váš názor, zkušenosti a spokojenost Vašeho dítěte.

Jakou barvu a konzistenci vy podle Vás měl mít krém na opruzeniny? Jak velké balení a jaký typ aplikátoru by Vám a Vašemu miminku vyhovovaly?

Podělte se s námi o Vaše zkušenosti v diskuzi a v anketě vedle článku.


SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

I když jste celou dobu svému cíli věřila, nyní se ukazuje, že není vše takové, jak se zdálo. Začínáte pochybovat a ztrácíte odvahu k…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama