reklama

Plivání do očí a jiné kuriózní tradice spojené s příchodem miminka

Myslíte si, že bujaré zapíjení narození miminka je něco výjimečného? Poslechněte si tyhle miminkovské tradice z celého světa.

Finsko - Miminka spí v papírových krabicích

Místo v postýlce skončí ve Finsku spousta novorozených miminek v… papírové krabici. Tradice, která trvá již 75 let, velí, že každá novopečená maminka dostane před narozením miminka velkou krabici plnou různých mimi-dárečků (plínek, dudlíků, oblečení, zkrátka všeho, co jako nastávající rodič bude potřebovat). A na dně této krabice je malá matrace, která sem přesně zapadá. Tato tradice vznikla v době, kdy Finsko bylo chudé a úmrtnost novorozenců vysoká. Dárkovou krabicí se chtělo zajistit každému miminku rovnocenný start do života. Dalším účelem bylo také podpořit těhotenskou péči, neboť každá nastávající maminka musela k obdržení této krabice navštívit svého lékaře.

Bulharsko - Novorozencům se plive do oka

Podle jedné bulharské legendy, pokud se dospělý příliš mazlil s novorozencem, vyvolal tím zlobu a žárlivost u ďábla, který se pak mohl pokusit dítěti ublížit nebo ho unést. Z toho vyplývá, že správné chování bylo předstírat, že o dítě vůbec není zájem. A jak lépe tento pocit vyvolat než předstíráním plivání do jeho oka a mumláním "Ať tě slepice pokadí"?

Korea - Poporodní klid a polévka z mořských řas

Celých jednadvacet dní po porodu by podle tradice neměly korejské maminky nic dělat, aby se plně zotavily. Jíst a pít by měly jen teplá jídla a nápoje (ano, i když je venku 30 stupňů) a konzumovat by měly litry polévky z mořských řas, která je ideální k poporodní rekonvalescenci.

Čína - Trénink na nočník už v kojeneckém věku

Poté, co si většina rodičů přinese miminko z porodnice domů, strachují se hlavně o to, jak bude jíst a spát. V Číně si však k těmto starostem můžete přidat ještě trénink čůrání na nočníku. Rodiče s ním běžně začínají již v okamžiku, kdy nemluvně udrží hlavičku, k čemuž dochází kolem dvou měsíců života. Trénink spočívá v sérii zvuků asociovaných s čůráním, povzbuzování a chválení, zatímco je miminko přidržováno na nočníku. Umíte si představit těch plenek, co ušetří?

Bali - Nesmíš se dotknout země

V této tropické zemi se dětské nožičky nesmí dotknout nečisté země celých prvních 105 dní. V praxi to znamená, že první tři měsíce musí být miminko nonstop nošeno. Na slavnostní sto pátý den jeho života se pak uspořádá velká slavnost, miminku se dá jméno a je oficiálně přivítáno do rodiny.

Guatemala - Ledové koupele

Mayské matky v Guatemale často dávají svým novorozeným dětem ledovou koupel, po které věří, že budou dobře spát. I když toto může jít proti instinktům většiny rodičů, podle Mayů pomáhají ledové koupele dětičky zklidnit a podporují jejich zdravý a hluboký spánek.

Švédsko - Na čerstvém vzduchu

Venku může být klidně minus deset, ale ani to nezabrání švédským rodičům, aby nenechali spát svá miminka v kočárcích venku na čerstvém vzduchu. Věří, že chladný a ostrý vzdoušek podporuje dětskou imunitu, pomáhá jim déle spát a připraví je na drsné podnebí regionu.

Pákistán - Oholte miminku hlavu

Novorozeným miminkům v Pákistánu je zvykem 7 dní po narození oholit všechny vlásky, aby pak narostly hustší a kvalitnější. Tradičně pak novopečení rodiče odevzdají množství stříbra odpovídající množství oholených vlásků charitě.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Po dlouhé době, kdy to vypadalo, že vaše snažení nemá smysl, je konečně vidět zřetelný pokrok k lepšímu. S jasnými výsledky půjde už…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama