Maminka.czPodcasty

PODCAST: Spánek miminek – co dělat, když se dítě v noci budí? Praktické tipy poradí lektorka Petra Pomajbíková

Kolik spánku potřebuje kojenec? Jak poznám, že je miminko ospalé a jak mu vlastně klidný spánek zajistit? V našem podcastu vám poradí certifikovaná lektorka psychomotorického vývoje Petra Pomajbíková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

První rok života dítěte je bouřlivý a naprosto jedinečný. Většina maminek více či méně řeší spánek svých ratolestí. „My rodiče se snažíme děti stále napasovat do nějakých tabulek, nejen co se týká psychomotorického vývoje. Rodiče si často udělají nějakou představu, jak by to děťátko mělo spát, a pak to setkání s realitou je velké téma,“ říká lektorka.

Petra Pomajbíková zdůrazňuje, že každé miminko je jedinečné a každé má individuální potřebu spánku. „Rozptyl u těch maličkých dětí může být třeba od 12 do 19 hodin spánku denně.“

Tělesná dispozice

Děti ovlivňuje i jejich tělesná dispozice. „Jsou miminka, která se narodí a jsou taková, řekněme, svalově pevnější. Nazývá se to hypertonie, má různé stupně. Leckdy je to spojené s tím, že jsou tyto děti akčnější, víc motivované, možná i lehce dráždivější. A pak třeba i ta potřeba spánku může být menší. A pak jsou děti, které zase mají dáno do vínku mírnou hypotonii, to znamená, že svalově jsou měkoučké. U nich bývá i povaha klidnější a bývají více spavé.“ Sice to nemusí být pravidlo platné pro všechna miminka, ale obecně hypotonická miminka se rychleji unaví, když mají možnost pohybu. Jsou spavější. Je potřeba je motivovat k pohybu a k hrám, ale lepší je to mnohokrát za den a spíš po chvilinkách. Velmi jim pak prospívá třeba i nahota. 

Za týden začne platit zimní čas. Tahle změna dětskému spánku neprospívá. 7 tipů, co pomůže s adaptací na nový režim

Vrozená povaha

Děti ovlivňuje i jejich povaha, často jsou dispozice geneticky zděděné po rodičích. „Už u miminek je vidět povaha, jestli je to akčňák a chce tu hračku, nebo jestli to děťátko je opatrnější. Na kurzech mám třeba devět miminek. Snažím se, aby byla věkově k sobě, tak tam je to na nich úplně nádherně vidět, jak každé je úplně jiné a některá miminka jsou opatrná,“ vypráví Petra Pomajbíková.

Únava a fyzická aktivita

Jak se pozná, že je miminko unavené? Záleží na dítěti. „Většinou je mrzuté, pláče. Nic nechce, nic ho nebaví a mne si oči,“ popisuje odbornice. Je dobré odhadnout správnou míru cvičení a aktivit, aby to rodiče nepřehnali a "nepřetáhli" ho, protože pak může hůř usínat. Obecně ale přiměřený pohyb spánku pomáhá. „Je to stejné, jako to zažíváme i my. Když máme fyzický pohyb, ať už to bude procházka venku, běh, jízda na kole, a vyvětráme se, tak pak i spánek máme lepší a klidnější. Tělo trošku stáhne i z hlavy naše myšlenky. Někdy se stane, že hlava je třeba unavená psychicky, ale tělo ne. A pak se nám špatně spí. Stejně to funguje i u dětí.“

Omezený prostor a zavinovačky

Novorozená miminka do tří měsíců věku mají ráda kolem sebe omezený prostor. Je to jejich potřeba ještě od maminky z bříška. Například „zimní miminka“ ráda spí zachumlaná ve fusaku v kočárku. „Mají tam přesně omezený prostor, že když udělají reakci svého tělíčka, tak narazí třeba právě na fusak nebo zavinovačku.“

A jak je to tedy s oblíbenými zavinovačkami? Některým dětem to pomáhá, ale ne všechny děti milují zavinutí.“ Lektorka radí nekupovat zavinovačku s předstihem do výbavičky. „Na začátku si vystačíte s bavlněnou obyčejnou látkovou plenou a radši bych to vyzkoušela, jestli děťátko je zavinovací typ, nebo není, protože je to velmi různé. Zavinutí může pomoct neklidným dětem, ale jsou dětičky, které to vůbec nevyžadují.“

Velmi důležitá je však přítomnost maminky. „My rodiče si musíme každý říct, jak to chceme. Jestli budou děti spát s námi v posteli, nebo v dětské postýlce. Je to úplně jedno, když s tím budeme v pohodě my, tak s tím bude v pohodě i to děťátko.“

Každodenní rituály

Pro malé děti jsou důležité rituály, aby se zorientovaly v činnostech během dne. „Můžeme nastavit nějaký rituálek před usnutím. Je fajn, aby to probíhalo stále stejně, protože ono se může stát, že to děťátko se třeba vzbudí v noci. A potřebuje jenom pomoct s tím přechodem zase do hlubšího spánku nebo do té další spánkové fáze, takže by mohlo pomoct, když budeme mít ten rituálek. Pohladíme, zazpíváme písničku a děťátko takhle doprovodíme. Pokud maminkám funguje třeba na usnutí kojení a nevadí jim to, tak je to taky úplně v pořádku,“ říká odbornice. Postupně je fajn držet se režimu, ale mít v něm i svobodu a dítě trochu psychicky otužovat.

Jak na to? Jak dítěti připravit ideální podmínky pro spánek? Proč se miminka v noci budí? Jaké problémy se spánkem řeší rodiče nejčastěji? Co způsobuje změny ve spánku? A jaký pohyb je pro miminka uklidňující? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast.

Klepněte pro větší obrázek

Petra pomajbíková

Je certifikovanou lektorkou psychomotorického vývoje dítěte od narození do jednoho roku věku, lektorkou cvičení rodičů s dětmi, dětských masáží a úspěšných on-line kurzů.  mimiporadna.cz

Bezútěšný pláč miminka: Proč děti pláčou a kdy zajít za lékařem?
Témata: Podcasty, Miminko, Rodiče, Spánek, Nejlepší video, Psychomotorický vývoj, Maminka, PETRA POMAJBÍKOVÁ, Podcast, Praktický tip, Děti, Lektorka, Děťátko