Maminka.czBatole

Poradíme vám, jak odnaučit dítko cucat si palec

Supermámy.cz 5.  2.  2017
Cucání prstíků nebo palce se obvykle objevuje u dětí kolem prvního roku. Většinou je to normální jev, který časem vymizí. Občas však může znamenat i to, že se dítě nudí nebo je frustrované.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Cucání palečku děti uklidňuje

Mnoho odborníků považuje cucání palečku, prstu nebo dudlíku u dětí do čtyř let za běžný a neškodný zvyk. Ovšem dítě, které si zvykne používat prstík jako fyzicky uklidňující mechanismus, se brzy začne na paleček spoléhat jako na psychologickou útěchu.

„Občasné cucání palečku v určitém věku nemusí znamenat žádnou emocionální poruchu nebo dysfunkci,“ říká dětská psycholožka Caroline Winkler, autorka knihy Výchova dětí.

Pokud ale dítě cucá paleček neustále, už to v pořádku tak docela není. Může to totiž vadit vývoji řeči a také škodit zubům.

Stomatoložka Hana Lásková říká: „Časté cucání palečku i používání dudlíku může ovlivňovat růst zubů, a vytvářejí se tak ortodontické anomálie, což se přenáší i do dospělého chrupu.“

Proč bychom měli nechat děti cucat si palce a kousat nehty? Budete překvapeni  

Jak řešit cucání palce

Nejdříve si dobře všímejte, kdy si dítě cucá paleček. Je to ve chvíli, kdy je unavené, nervózní nebo odpočívá? Máte pocit, že ho to uklidňuje? Nebo ho cucá skoro pořád? Pokuste se ignorovat občasné cucání během dne, a pokud si dítě začne cucat paleček, zkuste ho dát do postýlky, může být opravdu hodně unavené.

Důležité je, abyste mu za to nenadávali, neškádlili ho a nepoužívali sarkasmus – určitě není vhodné mu říkat: „No, jen si cucej ten palec ještě víc.“ Navíc dítě v tomto věku není ještě schopné plně pochopit, co tím vlastně myslíte.

Celý článek včetně tipů, jak dítě zbavit tohoto zlozvyku, si můžete přečíst na webu Supermámy.cz.

Témata: Děti, Předškolák, Batole, Cucání palců, pořad, Palec, Pór, Paleček, Stomatoložka, Dětská psycholožka, Anomálie, Pořadí, Vývoj řeči, Jak

Video