Pot, potničky a naše děti: Vše co byste měli vědět o pocení

Víte, že až do období puberty postrádá pot svůj charakteristický pach? Tušíte, na jakém místě na těle se nikdy nezapotíte? A co když na dětičky, přijdou potničky?

Denně ztratí dospělý člověk v průměru až 0,5 l tekutin v nenápadném procesu zvaném perspirace  – dýchání kůží. Když se k těmto ztrátám připočítají úbytky tekutin vzniklé skutečným pocením, dojdeme k úctyhodným číslům. Zvláště v teplých obdobích roku.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se vlastně potíme, co vše spolu s potem ztrácíme? A co když se se zvýšeným pocením objeví i typicky dětské problémy – potničky? Jak jim nejlépe předejít?

Proč se potíme?

Ať se nám to líbí, nebo ne, je pro nás proces pocení životně důležitý. Lidské tělo pocením reguluje tělesnou teplotu a chrání organismus před přehřátím, které by mohlo fatálně ohrozit všechny tělesné funkce. Pocení je tedy prospěšné, fyziologické a „zdravé“. V horkém letním počasí, při sportu, ale třeba i během horečky, kdy se děti i dospělí potí více, je nutné myslet na to, že velké ztráty tekutin a některých minerálních látek je vhodné adekvátně kompenzovat.

 Vše o potu: Aneb pot není jen „slaná voda“!

 • Pot je z 98 – 99% tvořen vodou.
 • V 1 litru lidského potu najdeme zhruba:1,5 – 3,5 g chloridu sodného; 0,5 – 2,5 g hořčíku; 0,1 – 0,3 g draslíku a zanedbatelné množství vápníku i dalších prvků.
 • Pot dále obsahuje aminokyseliny, hormony, mastné kyseliny, kyselinu mléčnou, močovinu a stopy cukrů.
 • Potní žlázy v podpaží překvapivě produkují pouhé 1 % celkového objemu potu!
 • Až do puberty nemá pot charakteristický pach, za který mohou potní žlázy umístěné v podpaží, tříslech a na prsních dvorcích. Tyto žlázy vylučují „hutnější pot“, důsledkem jeho rozkladu je typický odér.
 • Ženy mají méně potních žláz než muži. Ani ženy, ani muži nemají potní žlázy na rtech.
 • Ochranný film na pokožce, který je přirozenou ochranou proti přemnožení některých patogenních mikroorganismů, je tvořen potními a mazovými žlázami!
 • POZOR, nezvykle zvýšená potivost provází i některá vážná onemocnění (diabetes, nemoci štítné žlázy, nádorová onemocnění atd. Ale může být též příznakem nedostatku vitamínu D.

Potničky: Aneb když se vše vymkne kontrole

Potničky jsou dobře známé drobné červené pupínky, které trápí zejména malé děti, u nichž je termoregulace a funkce potních žláz ještě nedokonalá.  Potničky vznikají jako důsledek retence vývodu potních žláz. Svědivé potničky jsou obvykle navíc naplněné čirou tekutinou a rády se slévají do velkých ploch. Vyrážka má tendence k praskání a následnému přesušování.

„Potničky na rodiče nejčastěji vykouknou z nevětraných kožních záhybů v zátylku, tříslech, na zadečku a někdy i z drobného obličejíčku a vlasaté části hlavy,“ popisuje problematiku dětská sestra Věra Větrovská. „Nekomplikovaný výsev vyrážky nevyžaduje žádnou zvláštní medikaci, postačí opláchnutí čistou vodou, popřípadě nálevem z řepíku lékařského či dubové kůry, zdravá pokožka se velmi brzy zregeneruje sama. Pokud se kůže samovolně nehojí a vyrážka se rozšiřuje a hnisá, pravděpodobně došlo k zavlečení infekce. V takovém případě nedoporučuji příliš neexperimentovat a raději zajít s děťátkem k pediatrovi.“ upozorňuje zdravotnice.

Prevence nadevše

 • Dbejte na vhodné oblečení z přírodních prodyšných materiálů, děti zbytečně nenabalujte!
 • Ujistěte se, zda jsou jednorázové pleny, které vaše miminko používá skutečně prodyšné, a neobsahují igelitovou neprodyšnou vrstvu.
 • V létě, a zvláště během horkých letních nocích, nedávejte do dětské postýlky igelitové podložky pod prostěradlo.
 • Po každém koupání je nutné pečlivě vysušit všechny záhyby a „faldíčky“! Nikdy neoblékejte děťátku plenu a oblečení na vlhkou pokožku!
 • Zvláště v teplých měsících se velmi vyplatí nezanedbávat hygienu a pečlivě mýt všechna zapařená místa (postačí voda).
 • Pokud děťátko v létě častěji koupete, redukujte mycí prostředky na minimum. I ty nejjemnější narušují přirozený ochranný film a vysušují pokožku.
 • Myslete na to, že v horkých letních dnech se potničky velmi často objevují po delší jízdě v rozpáleném autě.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

To, co by vás v jiných dnech nechalo v naprostém klidu a možná byste si toho ani nevšimla, bude dnes na vaše city působit nečekanou…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci