Potratová pilulka u nás bude k dostání od podzimu

Kontroverzní pilulku s názvem RU-486, která představuje řešení pro ženy v případě nechtěného otěhotnění, nově schválil Statní ústav pro kontrolu léčiv. V lékárnách ji seženete už na podzim letošního roku.

„Potratovou pilulku schválil lékový úřad s dovětkem, že ji smí předepsat pouze zdravotnická zařízení s lůžky, tedy nemocnice nebo potratová centra, která mají nasmlouvána i nemocniční lůžka. To znamená, že nebude dostupná u každého gynekologa, jak se obávali odpůrci pilulky“ uvedl zpravodajský portál iDnes.cz.

Kde a za kolik?

Vzhledem k tomu, že v ČR již řadu let existuje legální možnost miniinterrupce (umělé přerušení těhotenství do 45. dne těhotenství u žen, které nerodily, a do 55 dne u žen, které již rodily) jsou debaty týkající se morálního aspektu kolem nové tabletky možná trochu zbytečné. Podmínky pro předpis budou v podstatě stejné: zažádat o ni budou moci ženy do 49. dne těhotenství. Shoduje se i cenou – přijde cca na 3500 Kč. Užití RU-486 je navíc pro tělo ženy šetrnější než operace, kterou miniinterrupce představuje.

Funguje ve dvou fázích

Chemická interrupce funguje na principu zablokování hormonů, které jsou nezbytné pro život embrya. Poté tělo usmrcený plod vypudí ven, což se projeví jako silnější menstruace. Právě fáze krvácení budila největší obavy. Možnost vykrvácení ale nebyla potvrzena žádnou klinickou studií.

Pilulka pochází z Francie. Objevena byla roku 1980, po dvou letech započaly klinické studie a po šesti letech získala povolení k prodeji. Následně se rozšířila do dalších zemí Evropy: Velké Británie, Švédska, Německa a většiny západních států starého kontinentu.

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Jestliže se probudíte s pocitem, že na vás nikdo nemyslí a celý den budete mít za to, že vás nějak zapomněli, berte to jako výzvu,…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci