Pozor na deformování lebky u novorozenců. Rady jak tomu zabránit

Lebka novorozenců se může kvůli měkkým kostem deformovat. Nevadí to, ale přesto je potřeba lékařský dohled.

Novorozenci mají ještě měkké kosti. Jejich lebka se proto může deformovat podle vnějšího okolí.  Nejde o životu nebezpečnou vadu, ale lékařský dohled rozhodně potřebuje. Navíc často jí můžete sama u miminka zabránit.

Nejčastější typ deformace hlavičky u novorozenců se nazývá plagiocefalie. Vzniká většinou v prvních měsících po porodu, ale může se objevit i u čerstvě narozeného miminka jako důsledek nekomfortní polohy v děloze.

Dítě se šišatou hlavičkou

Jedná se o typicky šišatou hlavičku, kdy při pohledu ze shora je jedna strana lebky vzadu nápadně zploštělá a druhá jakoby protáhlá. Změny jsou pak patrné i v obličeji miminka. Čelo na straně zploštění vystupuje dopředu, zatímco na druhé straně ustupuje. I ouško na straně zploštění jakoby vybíhá dopředu a při pohledu ze shora je patrný celkový asymetrický tvar lebky.

Pozor na jednostrannou polohu

Vzniká nesprávným pokládáním miminka pouze na záda či pouze na jeden bok. Pokud miminku nestřídáme polohy a necháváme ho spát s hlavičkou otočenou vždy na stejnou stranu, je riziko, že se k plagiocefalii či jinému typu deformace lebky dopracuje. Lebeční kosti takto malých dětí jsou totiž ještě měkké a lebeční švy nesrostlé, proto se tvar hlavičky lehce přizpůsobí vnějšímu okolí. Rizikovou skupinou jsou i miminka z vícečetných těhotenství, která se vzhledem k nedostatku místa v děloze mohou s deformovanou hlavičkou již rodit.

Léčba není náročná

Do zhruba 3 měsíců věku a u mírných stupňů deformace se využívá polohování. Dítěti ve spánku otáčíme hlavičku na druhou nezploštělou stranu, a když je vzhůru, necháváme ho často na bříšku (pro větší pohodlí ho můžeme vypodložit srolovaným ručníkem, který mu umístíme pod hrudník). Další možností je rehabilitace a cvičení Vojtovy metody. Pro léčení středního až těžkého stupně plagiocefalie se ale už musí přikročit k použití tzv. kraniální remodelační ortézy. Představte si ji jako takovou helmičku, která usměrňuje další růst lebky a tím i její tvar. Každá ortéza se vyrábí na míru toho kterého malého pacienta a jeho individuálním potřebám.

Nuťte dítě měnit polohu hlavy

Dokud se vaše miminko ještě nemůže samo hýbat, střídejte strany, na které ho v postýlce pokládáte. Pokud máte možnost, klidně měňte i polohu kolíbky vůči oknu, protože dětičky již od velmi raného věku zdroj světla dobře vnímají a rády za ním otáčí hlavu. Nenechávejte svoje miminko dlouho v autosedačce a dopřejte mu dostatek času na hraní na bříšku. A postýlku mu vyzdobte ze všech stran, aby mělo motivaci hlavičku co nejvíc otáčet.

Přečtěte si také

Novorozenec

Novorozenec: všechno, co potřebujete vědět

Novorozenec | Časopis Maminka

Čím vás překvapí novorozenec

Novorozenec

Pozor na deformování lebky u novorozenců. Rady jak tomu zabránit

Porod | Novorozenec | Šestinedělí | Časopis Maminka

Co napoví hmotnost po porodu a pár dní po něm?

Novorozenec | Časopis Maminka

Jak se starat o pupík novorozence?

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Celá rodina pokašlává a vy se možná také necítíte nejlíp. Práce máte nad hlavu a tak hrozí, že když budete nemocná vy či partner, velmi…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci