reklama

Pozor na tuto mast! Může způsobit záněty

Pozorně se podívejte do lékárničky, zda tam nemáte mast Calcium pantothenicum od Zentivy. Státní ústav pro kontrolu léčiv ji stahuje z trhu. Mast může způsobit záněty a napomoci rozšíření plísní. Vraťte ji do lékárny.

Kalciová mast se použivá k léčbě porušené kůže, jako jsou popáleniny, oděrky, popraskané prsní bradavky nebo opruzeniny u kojenců. Lékaři ji také při aotpickém ekzému a dalších podráždění kůže. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v některých šaržích tohoto přípravku zjistil přítomnost mikrobů, kvasinek a zárodků plísní a Pseudomonas aeruginosa. "Nanesením masti kontaminované mikrobiální flórou na poškozenou kůži by mohlo způsobit přestup mikrobů do podkoží, následkem toho by mohlo dojít ke vzniku zánětu, který by se mohl i dále rozšiřovat," uvedla mluvčí úřadu Hana Pavlíčová.

SÚKL z trhu stahuje všechny šarže s platnou dobou použitelnosti. Pro lepší orientaci přikládáme tabulku. Šarže, ve kterých byla zjištěna kontaminace, jsou označeny hvězdičkou.

Pokud máte některou z výše uvedených šarží doma, odneste ji do nejbližší lékárny a dostanete zpátky peníze. Pokud máte od nákupu doklad, dostanete obnos uvedený na něm. Pokud jej už nemáte, dostanete částku, za kterou se přípravek nejčastěji prodává v současnosti. Lékárny přijímají i již otevřená a použitá balení. Přípravek lékarny přijímají až do konce května 2014.

Pokud zpozorujete zarudnutí pokožky, otok, pálení či zvýšenou bolestivost v místě, kam jste mast aplikovali, nebo jiné neobvyklé reakce, raději kontaktujte lékaře.

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

I když jste celou dobu svému cíli věřila, nyní se ukazuje, že není vše takové, jak se zdálo. Začínáte pochybovat a ztrácíte odvahu k…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama