Pozvat Mikuláše s čertem do bytu? Jen pro otrlé děti

Jako máma dvou dvouletých holek se pochopitelně nemůžu dočkat, až moje děti poprvé uvidí (a tentokrát i budou chápat) rozsvícený stromeček, až se rozezní zvonek a ony užasnou při pohledu na vánoční nadílku a taky až se poprvé setkají s Mikulášem. Domů si ho ale pozveme nejdřív za rok, spíš ale za dva.

Jsem rozhodně pro dodržování tradic, speciálně těch vánočních a adventních. A zvlášť jsou-li v rodinném kruhu děti, to pak všechno dostává ještě další rozměr. Ovšem i toto by se mělo dělat s citem a s ohledem na věk vašich potomků a jejich založení. Jedni moji známí jsou ukázkovým případem toho, jakou škodu může nesprávně odhadnutá křehkost dětské psychiky nadělat. V dobré víře, že připraví své tříleté dceři nezapomenutelný zážitek, si domů pozvali Mikuláše s čertem a andělem. Od toho večera po dobu dvou let se jejich dcera pak pravidelně každou noc budila strachy, že si pro ni přijde Mikuláš, a odcházela spát do ložnice rodičů.

I dětští psychologové varují, že se jejich ordinace každý rok v době adventní plní maminkami s dětmi, které si z návštěvy Mikuláše odnesly místo radosti ze sladké nadílky spíš noční můry. „Zaručené“ tipy jako ‚Čerta nechte venku‘ nebo ‚Pořiďte co nejkrásnějšího anděla‘ přitom spíše nefungují, než fungují. Z vlastní zkušenosti si pamatuju, že vůbec nezáleželo na tom, jak krásně vypadal anděl nebo jak moc strašidelný byl čert. Ve stínu vysoké čepice, berly a majestátného vzezření Mikuláše působily jako druhořadý doprovod.

ČTĚTE TAKÉ: Jak připravit pro děti originální mikulášskou nadílku

Jak tedy svým dětem setkání s touhle „nebeskou“ trojkou co nejvíc usnadnit? Podle psychologů je důležité, aby byl Mikuláš k vašim dětem vlídný, aby na ně hezky mluvil a nesnažil se zvyšovat svou autoritu tím, že je bude kárat, případně jim vyhrožovat čertem a peklem, když se nepolepší. (Mimochodem to byste neměli ani vy.)

Nejlíp ale musíte připravenost svého robátka na tuhle vzácnou návštěvu odhadnout vy sami. Jestli ji loni neneslo moc dobře, možná letos postačí, když spolu vyrazíte někam na náměstí a prohlídnete si Mikuláše a jeho družinu z uctivé vzdálenosti. A pokud večer zazvoní u vašich dveří, ať je k vašim dětem co nejvíc shovívavý.

Čeká nás návštěva Mikuláše aneb Jak své dítě ušetřit zbytečných traumat

  • Nepouštějte Mikuláše až k dítěti do pokojíčku. Pokud vidíte, že se ho bojí, úplně postačí, když všichni zůstanete v předsíni.
  • Netrvejte na tom, že dítě musí odříkat básničku, jinak že nic nedostane.
  • Nestrašte své dítě rádoby zábavným: Jestli nebudeš poslouchat, pozvu sem čerta a ten tě odnese do pekla.
  • Domluvte se předem na tom, aby byl Mikuláš na vaše dítě co nejvlídnější.
  • Klidně si dítě nechte po celou dobu návštěvy v náručí a vysvětlujte mu, že Mikuláš je hodný a přišel, jen aby mu dal dárek.
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Podařilo se vám vymanit ze vztahu, který vám po léta bral energii a radost ze života. Znovunabytou svobodu vyrazte užívat někam k vodě,…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci