Školka je zavřená: Kam uklidíte děti přes prázdniny?

Maminka.cz

3.7.2012 16:00 | Adéla Vedralová | Maminka.cz
RUBRIKA: Praktické rady

Školka je zavřená: Kam uklidíte děti přes prázdniny? Maminky si mohou domluvit hlídání na střídačku
Umístit své dítě do státní školky je dnes vážně problém. Těchto institucí je velmi málo, poptávka převyšuje nabídku a v některých obcích se do nich dostane například každé páté dítě.

Dalo by se v nadsázce říci, že je snazší dostat potomka na vysokou školu, než do mateřské školky. Ale co mají nebozí rodiče, kteří potřebují normálně začít chodit do práce dělat, když jim ze školky přijde zamítavé rozhodnutí? Variant je hned několik, ale rozhodně nejde o nic laciného.

Existují i soukromé školky, kde se ale platí výrazně vyšší školkovné, než ve státních. Sumy se pohybují přibližně kolem 15 až 30 tisíc měsíčně. Což si nemůže dovolit jen tak někdo. Zajímavé je, že i tyto drahé školky v posledních letech bojují s velkým zájmem, který nejsou schopny uspokojit. Mnoho rodičů, kteří na tuhle alternativu prostě nemají finance, situaci řeší různě. „Když malého nevzali do školky a já stála před rozhodnutím, co bude dál, když na drahou školku nemáme, naplánovali jsme další dítě. Stejně bych musela odevzdat celý svůj plat na školkovné a to mi připadalo být úplně mimo moje chápání,“ svěřuje se třicetiletá Renata. A zdaleka není sama.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na červenec 2012 Další možností, kam umístit dítě během pracovní doby, jsou takzvané skupinky. Maminky si můžou domluvit systém, kdy si navzájem hlídají své děti po malých skupinkách. Vyžaduje to ale mít aspoň jeden den v týdnu volno, aby se ženy mezi sebou mohly střídat. A právě to mnoho zaměstnavatelů netoleruje. Najmout si chůvu je taky cesta, ale finančně podobně náročná jako soukromá školka. Náklady se dají srazit tak, že se o její plat podělíte ještě s jednou rodinou. Chůva by pak hlídala více dětí. Najít ale takovou je celkem zdlouhavé a náročné! Děti navíc nemají potřebný režim a socializaci jako v klasické školce. Je to tedy pěkně začarovaný kruh!

   

Poslední komentáře (2/2)

Co má společného nadpis s obsahem článku?

Očekávala jsem rady kam se školkovými dětmi, když jsou školky v létě zavřené a není náhradní školka.
Jsou i tábory pro předškoláky, ale rodiče se bojí tam děti poslat a tak některé zase ruší. Což dělá čáru přes rozpočet rodičům co s tím počítali. Přitom děti mnohde jezdí na školku v přírodě, je to to samé, se stejně vzdělanými a zkušenými pedagogy.

Vložila: althea | 3.7.2012 18:01

u nás

U nás v tomto státě je možné naprosto cokoliv. Politici vymýšlí mraky různých ...píp..., ale to, jak pomoci pracujícím rodičům s malými dětmi, to už nikoho nezajímá. No, není se co divit, jsme holt v ČR :-!

Vložila: Majča | 3.7.2012 17:26
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění