Trápí vás mušky octomilky? Zbavit se jich není tak obtížné!

Maminka.cz

20.6.2012 16:00 | Martina Machová | Maminka.cz
RUBRIKA: Praktické rady

Trápí vás mušky octomilky? Zbavit se jich není tak obtížné! Nenechávejte volně ležet ovoce - zvláště to přezrálé
Jako supy nad mršinou vznášejí se nad svačinou, přesněji řečeno např. nad nedojedeným zapomenutým banánem, které vaše mládě nechalo povalovat v temném koutě svého pokoje. Mušky octomilky – supy našich kuchyní, milují zbytky jídel, libují si ve zralém až hnijícím ovoci, sladkých šťávách. Milují vše kvašené, s chutí nasávají zbytky vína a hodují nad odpadky z koše.

Co jsou zač?

S teplými letními dny a zrajícím ovocem přivítají někteří z nás ve svých domácnostech první otravná hejna octomilek, neboli ovocných, banánových či vinných mušek. Tito maličcí supy našich kuchyní nejsou ze zdravotního hlediska potravinám nijak nebezpeční, pomineme-li to, že do přezrálého, až hnijícího ovoce kladou svá vajíčka. A těch není rozhodně málo! I kdybychom si na takřka neviditelných vajíčkách „pochutnali“, žádné zdravotní riziko nám naštěstí nehrozí. Černé (ale někdy i žlutavé či šedé) octomilky k nám obvykle přiletí z venku vábené vůní zbytků potravy, ovoce či šťáv. Nebo si jejich vajíčka přineseme z obchodu na nahnilém kousku ovoce.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: 7 věcí, které by chytrá máma nikdy neměla kupovat nové

Jak jim PŘEDCHÁZET

- Dbejte na maximální čistotu v kuchyni. Všechny zbytky i rozlité a následně zaschlé šťávy, džusy, víno, pivo jsou pro mušky velmi atraktivní.
- Co nejčastěji vynášejte a myjte odpadkový koš.
- Na kuchyňské lince, ani na stole nenechávejte ležet nedojedené zbytky, natož přezrálé ovoce (zvláště banány, hroznové víno, švestky apod.), ovocné koláče či lehce „opatlanou“ lahev se sirupem. - Pravidelně čistěte odpady. (V případě invaze mušek i nad rámec obvyklé údržby.)

ČTĚTE TAKÉ: Risk nebo zisk? Slavné těhotné maminky v „pokročilém“ věku

Jak se jich ZBAVIT

- Mušky lezoucí po okně bez rozpaků vysajte opakovaně vysavačem.
- Nastražte past; do misky od margarínu dejte kousek banánu, uleželý kousek citrónu nebo hnijící kuličku hroznového vína. Nádobu pevně překryjte potravinovou folií, ve které uděláte několik miniaturních dírek (velkou jehlou). Mušky během pár hodin vlezou dovnitř, ale ven už ne. Obdobnou past s návnadou lze vyrobit z PET lahve; dovnitř dáte návnadu a po stranách uděláte dírky.
- Nejste-li kutilové, nebo se „přírodní “ lapače neosvědčují, kupte chemické. Např.: lapač octomilek Biolit-jablíčko, speciální pásky na okno Catch Beruky. Použít jdou i běžné insekticidy. Nicméně při užití chemikálií v kuchyni buďte opatrní!

Ze života „octomilců“: Když nemají sex, tak holdují alkoholu!

Na zpravodajském serveru BBC News byl publikován zajímavý výzkum Lékařského ústavu v americké Virginii. Je-li samečkům octomilky samičkami odmítnuto páření, upřednostňují šťávy s obsahem alkoholu, před jinými typy sladkých moků. Dle tvrzení vědců stimuluje alkohol mozek obdobným způsobem jako sexuální úspěch (ostatně ne jinak je tomu u lidí).

Patří web Maminka.cz mezi vaše oblíbené? Nominujte jej v anketě českého internetu Kříšťálová lupa. Hlasovat můžete zde.

   

Poslední komentáře (2/2)

supy?

Učil prosím někdo autorku pravopisu? Rady jsou sice fajn, ale co ten pravopis? Kde to bylo psané? SUPY? No děs běs!!!! =-O

Vložila: Anonym | 27.8.2013 08:01

Na octolmilky funguje i korkový špunt. tačí ho nechat volně ležet u ovoce i zeleniny nebo na parapetu. je to odzkoušené.

Vložila: Anonym | 21.6.2012 09:45
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění