reklama

Předčasná puberta u dívek - žádný důvod k radosti

V případě, že se vaše malá princeznička začne žensky tvarovat již před svým 8 rokem, odborně řečeno u ní dochází k rozvoji sekundárních pohlavních znaků, není na místě se radovat, ale spíše startovat, a to ordinace jejího pediatra.

Elišce je šest, je na svůj věk nebývale vyspělá. Bez obou dílů plavek by ji rodiče v žádném případě u vody běhat nenechali. Kromě rašícího pubického ochlupení se předčasně dospívající slečně zvětšují prsní žlázy. Na čele je občas vidět pupínek. Změny, které se s Eliškou dějí, nepřinášejí však radost nikomu. Eliška se v předčasně dospívajícím těle necítí dobře, neboť se liší od svých spolužáků a ti ji to dávají patřičně najevo. Radost nemají ani rodiče, obávající se o její zdraví, psychiku i bezpečnost. Neraduje se ani pediatr, předčasná puberta s sebou totiž přináší riziko zdravotních problémů. Nicméně i s těmito problémy si již medicína umí poradit a předčasně dospívajícím pomoci.

Když se řekne předčasná puberta

Z doposavad neznámých příčin postihuje předčasná puberta častěji dívky než chlapce. U dívek hovoříme o předčasné pubertě tehdy, dojde-li k rozvoji sekundárních pohlavních znaků před 8 rokem. U chlapců o rok později. Malé děvčátko s rašícími ňadry, s rostoucím pubickým ochlupením, chloupky v podpaží a několika adolescentními pupínky, by mělo své rodiče vyburcovat k návštěvě pediatra.

Co pouhým okem neuvidíme

Předčasně nastartované hormonální změny ovlivňují v organismu celou řadu procesů směřujících k započetí menstruace (děloha se zvětšuje, mění tvar, sliznice mohutní). Malá slečna zmítaná vírem hormonálních změn překotně roste. V případě, že nebude včas zahájena léčba, hrozí kostem předčasné uzavření tzv. růstových štěrbin. Období růstu se krátí a děvče přestává brzo růst. Navíc může být vzhledem k fyzickým odlišnostem v nelehké psychické situaci. Šestileté děvčátko připomínající slečnu o několik let starší to prostě nemá jednoduché. Ani se sebou, ani s okolím.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na duben 2012

Proč?

Prvotní příčina předčasných pubertálních změn bývá objasněna zřídkakdy. U mizivého procenta pacientek stojí za problémem nádor vaječníku produkující velké množství estrogenů či jiná odhalitelná zdravotní komplikace. Možným viníkem může být i dlouhodobý stres. Nicméně u většiny děvčat není příčina objasněna nikdy.

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Teď je důležité neupozorňovat na sebe, ale podporovat tým. Se všemi blízkými lidmi se rády pobavíte, určitě ale nepolevíte ve svém…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama