Předčasná puberta u dívek - žádný důvod k radosti

V případě, že se vaše malá princeznička začne žensky tvarovat již před svým 8 rokem, odborně řečeno u ní dochází k rozvoji sekundárních pohlavních znaků, není na místě se radovat, ale spíše startovat, a to ordinace jejího pediatra.

Elišce je šest, je na svůj věk nebývale vyspělá. Bez obou dílů plavek by ji rodiče v žádném případě u vody běhat nenechali. Kromě rašícího pubického ochlupení se předčasně dospívající slečně zvětšují prsní žlázy. Na čele je občas vidět pupínek. Změny, které se s Eliškou dějí, nepřinášejí však radost nikomu. Eliška se v předčasně dospívajícím těle necítí dobře, neboť se liší od svých spolužáků a ti ji to dávají patřičně najevo. Radost nemají ani rodiče, obávající se o její zdraví, psychiku i bezpečnost. Neraduje se ani pediatr, předčasná puberta s sebou totiž přináší riziko zdravotních problémů. Nicméně i s těmito problémy si již medicína umí poradit a předčasně dospívajícím pomoci.

Když se řekne předčasná puberta

Z doposavad neznámých příčin postihuje předčasná puberta častěji dívky než chlapce. U dívek hovoříme o předčasné pubertě tehdy, dojde-li k rozvoji sekundárních pohlavních znaků před 8 rokem. U chlapců o rok později. Malé děvčátko s rašícími ňadry, s rostoucím pubickým ochlupením, chloupky v podpaží a několika adolescentními pupínky, by mělo své rodiče vyburcovat k návštěvě pediatra.

Co pouhým okem neuvidíme

Předčasně nastartované hormonální změny ovlivňují v organismu celou řadu procesů směřujících k započetí menstruace (děloha se zvětšuje, mění tvar, sliznice mohutní). Malá slečna zmítaná vírem hormonálních změn překotně roste. V případě, že nebude včas zahájena léčba, hrozí kostem předčasné uzavření tzv. růstových štěrbin. Období růstu se krátí a děvče přestává brzo růst. Navíc může být vzhledem k fyzickým odlišnostem v nelehké psychické situaci. Šestileté děvčátko připomínající slečnu o několik let starší to prostě nemá jednoduché. Ani se sebou, ani s okolím.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na duben 2012

Proč?

Prvotní příčina předčasných pubertálních změn bývá objasněna zřídkakdy. U mizivého procenta pacientek stojí za problémem nádor vaječníku produkující velké množství estrogenů či jiná odhalitelná zdravotní komplikace. Možným viníkem může být i dlouhodobý stres. Nicméně u většiny děvčat není příčina objasněna nikdy.

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Budete mít dost síly a vytrvalosti k tomu, abyste dnes překonala všechny překážky, které se vám objeví v cestě. Můžete proti nim jít…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci