reklama

Předejděte rakovině děložního čípku

Rakovině děložního čípku podlehne každé dvě minuty jedna žena na světě. Spolehlivou prevenci představuje kombinace gynekologických prohlídek a očkování.

V České republice žije s diagnózou rakovina děložního čípku okolo 16 000 žen, 1 000 jich každým rokem onemocní a 400 žen každoročně na toto onemocnění umírá. Dívky a ženy se rizikovými HPV viry nejčastěji nakazí mezi 15 a 25 lety.

Jak se nakazím HPV viry?

Do kontaktu s HPV viry mohou dívky přijít velice brzy, nejedná se o nemoc promiskuitních lidí. Nakazit se mohou dokonce i při prvním pohlavním styku. Infekce pak může v těle přetrvávat i několik let bez jakýchkoliv příznaků. Prevence je tedy u tohoto onemocnění velmi důležitá.

Onemocnění způsobují lidské papillomaviry, neboli HPV viry. Ty se přenáší sexuálním kontaktem a to nejen pohlavním stykem, ale také nekoitálními praktikami, tedy kontaktem s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Před přenosem těchto virů neposkytuje 100% ochranu ani kondom.

Jak se rakovina děložního čípku vyvíjí?

Celý proces vývoje rakoviny děložního čípku trvá několik let. Nejprve mluvíme o tzv. přednádorových změnách. Z nejtěžších přednádorových stavů se pak může vyvinout rakovina děložního čípku.

Jak se chránit?

Nejúčinnější ochranu proti rakovině děložního čípku představuje kombinace pravidelných gynekologických prohlídek a očkování. Dívky a mladé ženy se mohou nechat očkovat některou z dostupných vakcín. Vakcína Cervarix poskytuje těm, které se dosud s HPV viry nesetkaly, až 93% ochranu proti těžkým přednádorovým stavům, které se mohou vyvinout v rakovinu děložního čípku, a to bez ohledu na typ HPV viru, jímž byla dívka nakažena.

Od dubna 2012 se mohou nechat 13leté dívky očkovat zdarma z prostředků zdravotního pojištění.

Více informací: www.cervarix.cz

Léčivý přípravek Cervarix je vakcína určená k prevenci rakoviny děložního čípku. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták. GlaxoSmithKline s.r.o., Hvězdova 1734/2c Praha 4, tel.: 222 001 111, fax: 222 001 254, www.gsk.cz.

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Čekají vás tvrdé dny, ale neztrácejte optimismus, všechno se zase přežene. V práci po vás nadřízený chce něco, co víte, že je nad vaše…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama