Maminka.czvyvolávaný porod

Přenášení: Doporučení odborníků i babské rady. Co dělat, když si dává miminko na čas?

Michaela Láchová 18.  12.  2023
Přenášení je velkou zkouškou trpělivosti, ostatně stejně jako celý devátý měsíc. Už už byste si přála chovat své miminko v náruči a ono je mu jako na potvoru v teple bříška dobře a na svět se zatím nechystá. Jak toho drobečka popostrčit? Kdy se v porodnici obvykle přistupuje k vyvolávání porodu? A kdy vlastně hovoříme o přenášení?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Odborně mluvíme o přenášení ve chvíli, kdy je těhotenství delší než 42 týdnů. Termín porodu je stanoven na 40 týdnů. Přenášení tedy začíná až čtrnáct dní po tomto datu. Do té doby je žena takzvaně v termínu,“ vysvětluje porodní asistentka a psycholožka Kristina Zemánková (strom-zivota.net). V praxi bohužel můžeme vidět, že někteří lékaři ženu straší, že přenáší, sotva je pár dní po vypočítaném datu porodu. „To je podle mého názoru špatně. Navíc datum porodu je jen odhad,“ upozorňuje porodní asistentka.

VIDEO: Přenášení v těhotenství: Ženy někdy řeší i půlden a vyvolávaný porod nechtějí

Proč přenáším?

Asi nejčastější příčinou přenášení bývá špatně vypočítaný termín porodu. Přesnější termín než podle menstruace, zvláště pokud jste ji měla nepravidelně, by měl určit ultrazvuk ve 12. týdnu. Ani tak ale žena většinou neporodí v předem určený den, to se stává asi jen ve čtyřech procentech případů. Těhotenství je podle Kristiny Zemánkové opravdu výjimečně delší než 42 týdnů a pořád se ještě nemusí jednat o patologii: „Prostě jsme každá jiná a stejně jako někdo začne menstruovat ve dvanácti a někdo v šestnácti letech a je to úplně v pořádku, tak někdo může mít delší těhotenství a může to být úplně v pořádku.“

Oproti západním zemím se u nás obecně s vyvoláváním porodu spěchá, a to i přesto, že vzhledem k vyšetření k tomu nebývají objektivní důvody. „Porody se často zbytečně vyvolávají a zbytečně urychlují. V různých zemích je to různě. Obecně si ale všímám tendence méně zasahovat, více nechávat prostor pro spontánní průběh. Z výzkumů se totiž ukazuje, že je to bezpečnější,“ doplňuje Kristina Zemánková.

Jak si ulevit při čekání na miminko?

Závěr těhotenství je velkou zkouškou trpělivosti, i během ní si ale můžete ulevit a pokusit se miminku trošku pomoct se „rozhoupat k akci". „Rozumím tomu, že závěr těhotenství je pro mnohé ženy náročný a často si to přejí už mít za sebou. Ale právě zde se vyplatí trpělivost. Pokud to už žena nemůže vydržet, doporučuji procházky, chůze je výborná příprava na porod. Také milování, které velmi efektivně připravuje porodní cesty a pomáhá uvolnit se. Případně můžete vyzkoušet vaginální napářku, masáž bradavek či kořeněné nápoje. Babských rad, jak vyvolat porod, je mnoho,“ říká porodní asistentka.

Vyvolání porodu: Kdy se dělá a bolí více než přirozený porod?

Obecně ale vnímá jako nejbezpečnější přístup prostě počkat až porod začne sám: „Ne nadarmo se říká, že až hruška dozraje, tak spadne. Moje zkušenost je taková, že když se na začátek porodu ‚déle‘ čeká, o to je pak snazší, protože vše hezky dozrálo a nachystalo se. Já sama jsem své první miminko porodila až 17 dní po stanoveném termínu porodu bez vyvolávání, krásně hladce. To čekání bylo náročné, ale na porod moc ráda vzpomínám.“

V některých porodnicích ženám deset dní po termínu doporučí vyvolání nebo hospitalizaci, aby byla s miminkem sledována. S touto praxí ale Kristina Zemánková nesouhlasí: „Vnímám hospitalizaci jako kontraproduktivní, pro ženu je to akorát stres, který rozběhnutí porodu nepomáhá. Souhlasím, že je po překročení 40. týdne vhodné stav miminka více sledovat. Úplně ale stačí, když prostě žena chodí častěji na kontroly.“

Co vás čeká v porodnici?

Pokud nastoupíte k vyvolávání porodu, čeká vás klasický příjem, tedy podepsat spoustu papírů, absolvovat vstupní monitor a vyšetření lékařem. „V některých porodnicích 
jde žena rovnou na porodní sál, v jiných se vyvolává na klasickém oddělení, a až když se porod rozběhne, je předána na oddělení porodní,“
vysvětluje Kristina Zemánková. Samotné vyvolávání pak může probíhat několika metodami.

Vážně musím na císaře?

Většinou se ženy předem nedozvědí, že když se vyvolávání nepovede a porod se ani do tří dnů nerozběhne, je to automaticky indikace k císařskému řezu. A to i když nemusí být ve skutečnosti vůbec nic v nepořádku. „Tohle vnímám jako velký problém. Je to takový přístup ‚když už jsme se do toho pustili, dostaneme to miminko ven za každou cenu‘. Obecně mi zde chybí pokora. Přitom by prostě stačilo pár dní počkat,“ apeluje Kristina Zemánková.

Přihlaste se
a zdarma dočtěte
tento článek

 

 

V pokračování článku také najdete

Kdy podle je podle porodní asistentky vhodné k vyvolání porodu přistoupit?

Znáte 5 nejčastějších babských rad doporučovaných při přenášení?

Jaký má názor na vyvolávání porodu MUDr. Karel Huml, vedoucí lékař porodnického oddělení Nemocnice Šumperk?

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Miminko, Porodnice, Tipy a rady v těhotenství, Tipy a rady porod, Císařský řez, Porodní asistentka, Premium, vyvolávaný porod, Přenášení, Kristina Zemánková, Hamilton, Zemánková, Vyvolávání, Cook, Indikace, Karel Huml, Rada