reklama

Přestáváte kojit? Pomohou vám bylinky

S akutním ukončením laktace z důvodu vážných zdravotních problémů vám samozřejmě nejlépe poradí a pomůže lékař, chcete-li však dítko z jakýchkoliv osobních důvodů odstavit sami, mohou pomoci i bylinky.

Důvody k ukončení kojení mohou být různé; věk dítěte, to, že se roční miminko chová jak dravá piraňa, nebo se třeba chystáte zpět do práce, či budete cestovat a miminko bude nějaký čas hlídat babička. V takovém případě samozřejmě nestačí přestat miminko postupně kojit, ale je nutné podniknout ještě několik preventivních kroků, aby nedošlo k bolestivým komplikacím – zatvrdlinám a později zánětu.

Po celou dobu ukončování laktace se doporučuje nošení pevné podprsenky (dříve populární velmi pevné stahování se již nedoporučuje). Prsa je vhodné chladit, pomáhají i studené zábaly s přídavkem alkoholu (do studené vody přidáte „panáka“ slivovice apod.). Obklad se přikládá na prsa, ne však na citlivou pokožku bradavek! Pamatujte, že v případě jakékoliv zatvrdlinky je nutné ji ihned jemně rozmasírovat, eventuelně trochu mléka odstříkat, avšak pouze do úlevy.

NENECHTE SI UJÍT: Soutěž Sunarka: Jediné snacky v kvalitě pro děti již od 1 roku

„Čajíčky“, kterým by se kojící ženy měly vyhýbat, vám pomohou!

Zatímco v období kojení jsou čaje ze šalvěje a máty peprné k zahnání žízně naprosto nevhodné, během zástavy laktace mohou být jedinečnými pomocníky. Máta i šalvěj jsou velmi aromatické byliny, které v bylinném čaji obvykle dobře chutnají. Obě byliny totiž vzhledem k obsahu specifických chemických látek přispívají k slábnutí laktace. V případě šalvěje je vhodné vzhledem k přítomnosti toxického thujonu nepřehánět dávkování; denně vypijte maximálně 2 – 3 hrnky čaje, čaj pijte nejdéle dva týdny. (Nebojte, thujon se lépe uvoluje do alkoholu, než do vody. Ne náhodou je účinnou látkou známého absinthu, do něhož se však maceruje z pelyňku.).

Mátový čaj lze pít dle chuti, nicméně počítejte s tím, že po něm možná lehce poroste váš apetit. Máta podporuje vylučování trávících šťáv a žluči a senzitivním osobám po něm jednoduše vyhládne. Mátu i šalvěj lze též inhalovat, přesněji přidávat ve formě éterického oleje do aromalampy.

Další nechemičtí pomocníci

Pokud šalvěj či mátu pijete jen s obrovským zapřením a každý doušek pro vás znamená nepříjemnou nevolnost, možná se přikloníte k poněkud méně exaktně působícím homeopatikům. Patříte-li k jejich příznivcům, váš homeopat nebo lékárník vám poradí vhodný přípravek. V každém případě je jisté, že se bez postupného omezování kojení obejdete jen stěží.

Rozhodně naprosto omezte noční kojení, kdy stoupá sekrece hormonu prolaktinu, který má přímý vliv na udržování laktace. U citlivých maminek ovlivňuje laktaci i sama fyzická přítomnost, či spíše „mazlivá“ blízkost miminka – jenže s tím už těžko něco zmůžete. Ledaže by část vaší přítulné blízkosti na potřebnou dobu převzal tatínek.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Dnes vám nedělá problém vcítit se do ostatních lidí a pochopit jejich motivaci. Znáte-li někoho, kdo má problémy v osobním životě,…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama