Proč jsou holčičky jiné? Tajemství se skrývá v mozku

Fyzické rozdíly mezi chlapečkem a holčičkou jsou samozřejmě zjevné takřka na první pohled, ale napadlo vás třeba, proč holčičky mluví obvykle dříve a lépe než kluci?

Nejnápadnější rozdíl mezi klukem a holčičkou samozřejmě nalezneme tam, kde se setkávají jejich dolní končetiny, nicméně podobně důležité místo najdeme i mezi jejich ušima! Ano, mnoho rozdílů v chování, dozrávání, učení i dovednostech malých slečen a pánů ovlivňuje práce mozku, která v případě mužského a ženského mozku vykazuje určité rozdíly.

Proč holčičky mluví obvykle dříve a lépe, než kluci?

„Bylo prokázáno, že levá mozková hemisféra se u dívek rozvíjí mnohem rychleji, než u chlapců. A protože tam leží řečové centrum, naučí se chlapci zpravidla mluvit později než dívky,“ tvrdí  rodinná terapeutka německého původu v Gisela Preuschoffová, a nejen ona i celá řada dalších odborníků.

Tento rozdíl se samozřejmě časem vyrovná (i když některé slečny i dámy působí tak, jako by tento „náskok“ stále přetrvával, ba se dokonce zvětšoval – inu, asi delší praxe…). Naopak pravá hemisféra – oblast mozku odpovědná za řešení vizuálních a prostorových problémů si dává načas u dívek. Malé slečny mívají pravděpodobně horší prostorovou orientaci a představivost. Možná proto jsou technicky zaměřené stavebnice (a později přímo technické obory) spíše doménou kluků.

Holčičky mají širší spojovací „most“ mezi hemisférami

„Nejčastěji diskutovaný rozdíl mezi mužským a ženským mozkem se týká skupiny nervových buněk spojujících pravou a levou hemisféru. Tento most, corpus callosum, je podstatně větší u ženského mozku a to může vysvětlovat jisté rozdíly mezi mužským a ženským procesem myšlení,“ tvrdí Gisela Preuschoffová. Co to v praxi znamená?

Mužský mozek má tendenci se specializovat, každá funkce je přesně lokalizována do určitého centra, malý i velký muž umí výborně oddělovat a ukládat informace. Naproti tomu mozek dívky a ženy funguje globálněji, hemisféry jsou lépe propojeny, vzájemně bezvadně spolupracují a společně zpracovávají informace. Navíc dokážou lépe pracovat s intuicí a pamětí.

Kluci mají v hlavě krabice, holčičky klubko drátů

Populární americký pastor Mark Gungor o těchto rozdílech velmi vtipně mluvil v jednom ze svých nejzábavnějších kázání jako o mužském mozku plném krabic, kde má v každé krabici určitá oblast života své jasné místo, krabice se nedotýkají, jejich obsah se neprolíná a vždy je „otevřena“ jen jedna krabice. Naproti tomu dívky a dámy mají prý v mozku klubko drátů, ty se dotýkají, prolínají, vše je propojeno, vše souvisí se vším. Možná i proto bývají už v dětství chlapecké a holčičí hry i způsob hraní, přemýšlení a komunikace jiný.

Podívejte se na video:

Vlídné slovo odborníka na závěr

„…rodiče by si měli uvědomit, že existuje mnoho předsudků ohledně pohlaví a většina dětí se vyvine úplně jinak, než jak si rodiče ve svých snech představovali. Dívky v žádném případě nejsou vždy klidné, milé a hodné, stejně jako chlapci nemusí být automaticky divocí agresivní a inteligentní. Každé dítě je jedinečné. Každé přináší do světa charakteristickou osobnost a každé je utvářeno také svým okolím,“ říká rodičům ve své knize Výchova dívek, Gisela Preuschoffová.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Dnešek pro vás znamená den, kdy vymyslíte cokoliv. Vaše mysl bude uvolněná a připravená pro nové nápady a nečekaná spojení těch…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci