reklama

Proč kojenci hází věcmi?: Zlobí, manipulují s vámi, nebo je všechno jinak?

Kolečka kočárku se točí, spěcháte domů a „bác!“, z kočárku letí autíčko, v poklidu jej seberete, podáte a než se stačíte narovnat „bum ho“ a máte kapotu obtisknutou na čele – to je prima hra!

„Kojenecká házená“ je stará jak lidstvo samo – vedle přeborů v žužlání čehokoliv, „krámování“ šuplíků a košů, patří mezi nejoblíbenější sporty starších kojenců a mladších batolat. Čím sedí „házenkář“ výše, tím lépe! Nejlépe se sportuje při jízdě v kočárku, během přebalování na vysokém přebalovacím pultu nebo třeba v době, kdy by se měla klížit očka, jenže v postýlce je táááková nuda…

Nejprve „žužlal“ a pak „házenkář“

Zatímco okolo pátého měsíce zkoumá kojenec svět zejména hmatem, zrakem a velmi typicky pro tento věk také ústy, kolem sedmého měsíce přichází období akce! „Je patrné, že dítě hází hračku nebo jiný předmět s obrovským potěšením!

Sleduje, jak padá, a očekává, že předmět rodič sebere, aby hra mohla opět začít! Dospělí, zvláště starší generace, velmi chybně toto chování interpretují jako manipulaci s jakýmsi náznakem agresivity,“ tvrdí předškolní a volnočasová pedagožka a maminka tří neposedů Elen Krátká.

Manipulátor? Nikoliv, experimentátor!

„To nemyslíš vážně, že to budeš sbírat, vždyť s tebou jen manipuluje! Plácni ho přes ruku, vyhubuj a hračku mu vezmi, ať si to pamatuje!“ slýchají maminky občas od babiček a starších tetiček. Jenže toto chování nemá zpočátku nic společného s manipulací nebo dokonce agresivitou; dítě si jednoduše hraje, objevuje svět a zkoumá prostor.

„Dítě v tomto věku začíná intenzivně objevovat svou prostorovou ohraničenost – má ruce a nohy, může se jich dotýkat, prohlížet je, hrát si s nimi. Házením předmětů pak poznává vzdálenosti ve svém okolí a testuje, co to udělá, když dopadnou.“ vysvětluje Krátká. Možná by se jeho činnost dala přirovnat k tomu, když dospělí stojí u studny a testují její hloubku – hodí kamínek, čekají a počítají, kdy a zda vůbec kamínek dopadne na hladinu.

Zapojit se, či ne?

Máte-li čas a jsou-li vhodné podmínky, klidně se do takové hra zapojte, dítě bude nadšené z vaší účasti, podpory a spolupráce. Je-li hra v danou chvíli nevhodná, nebo je na čase ji ukončit, hračku v klidu schovejte, můžete jí třeba společně udělat „pápá“ a věnujte se jiné činnosti.

Pokud dítěti za jeho objevování a hru vyhubujete, bude pravděpodobně zmateno z vašeho nepochopení a akt házení si spojí s něčím nežádoucím, špatným a agresivním. A tak se může časem stát, že házením věcí bude demonstrovat svou agresivitu a frustraci, ty ustoupí zábavě, pozorování a objevování světa – což je opravdu škoda!

V zajímavé, útlé publikaci s příznačným názvem Agresivita dětí, její autorka Edwige Antiérová uvádí: „Dítěti vyloženě škodí takový rodič, který nad ním ve hře uplatňuje svou převahu, například se posmívá jeho naivitě, podává mu hračku a pak cukne nebo ho straší. Toto morálně sadistické chování narušuje důvěru dítěte v dospělého. Dítě zneklidní, ztratí ke svému okolí důvěru, znejistí, protože nikdy neví, co mu kdo provede, a rozvine obranné chování, které ho činí agresivním.“

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Máte sklon chovat se jako ostatní lidé líně, je ale pravda, že na všem vidíte pozitivní i negativní stránku, která vás překvapuje.…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama