Pupeční pahýl - odříznout nebo nechat odpadnout?

V Česku se odstraňování pupečníku u novorozeňat provádí obvykle automaticky. Domluvit si opak by však mělo být snadné v každé nemocnici. Názory, proč upřednostňovat tu či onu metodu se různí. V odborných i laických kruzích.

Na západě rutina, u nás výjimečně

V Rakousku či Švýcarsku, podobně jako v jiných zemích od Aše dál, se nechává pupečník samovolně odpadnout. Je to tak přirozené. Tím zde argumentují i starostlivé maminky, stejně jako alternativně smýšlející experti. Proč je však u nás považováno to, co je v západních státech samozřejmostí, za cosi "alternativního"?

Dejte nám, po čem toužíme

Nejspíš proto, že se po odpadávání pupečníku místo standardního uříznutí nikdo příliš neshání. Vzniká-li ovšem poptávka, vytvoří se postupně i nabídka. Porodnice totiž potřebují, abyste rodila právě u nich, jistě. A čím více žen si bude přát to, co je u jiných evropských národů klasika, tím hojnější počet porodních ústavů bude poskytovat oba zmíněné postupy bez okolků.

Zdravotní hlediska

Jak je napsáno již v úvodu, pohled na věc se liší mezi lékaři i civilisty. Protože zkušenosti hovoří jasnou řečí. Některým novorozeňatům mokvá a zaněcuje se i pupík se samovolně odpadlým pupečníkem. Jiným se děje to samé při uříznutém zbytku pupečníkové šňůry. Je to tak individuální, jako je ojedinělý každý z nás. Jestli se pupík zahojí tradičně, tzn. do asi sedmi dnů od zákroku či odpadnutí, je prostě náhoda. Buď, a nebo. V každém případě se nakonec všechny pupíčky uzdraví a zkrásní.

Vaše věc

Hlavní důvod, proč nechat upadnout pupečník sám od sebe je fakt, že to je nejpřirozenější. Nemusíte mít strach. Pojištěna jste pravidelnými kontrolami u pediatra. Pokud však chcete, aby byla celá akce provedena pod přísným dozorem, svěřte pupík vašeho mimina do péče andělsky bílých plášťů na novorozeneckém oddělení.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Nemáte problém s pohybováním se z místa na místo, což váš nadřízený ocení větší várkou služebních cest. Užívejte si příjemné vytržení…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci