Rok, dva, nebo pět? Existuje ideální věkový rozdíl mezi sourozenci?

Sotva se naučíte zvládat péči o prvního potomka, rodiče a známí vyzvídají, kdy budete mít druhého. Nasadí vám tím brouka do hlavy, přemýšlíte, jestli existuje nějaký ideální věkový rozdíl mezi sourozenci…

Zeptáte-li se kolegyň, kterým se narodilo více než jedno dítě, odpovědí vám podle svých zkušeností, případně podle toho, čeho jsou svědkyněmi ve svém okolí, každá jinak. Jedna horuje pro roční odstup, druhá dává hlas 24 měsícům, třetí vám doporučí několik let posečkat. Ale to, co přítelkyně velebí do nebe, vám může připomínat noční můru. Nenechte se do těhotenství „tlačit“ babičkami, jež se tetelí blahem při pomyšlení, jak se (znovu) promenádují s kočárkem v parku, ani lékařem, který významně pozvedá obočí pokaždé, když jste u něj na kontrole.

S lehkým úsměvem na tváři si vyposlechněte mínění ostatních – a zařiďte se podle sebe. Ano, ti všichni to myslí dobře, ale nežijí s vámi pod jednou střechou, aby věděli, v jaké se nacházíte situaci. Jestli jste s partnerem schopna živit další hladový krk, nebo se vám stěží dostává peněz „na činži“, tudíž bude lepší, nastoupíte-li raději do práce, jakmile to bude trochu možné. Zda netrpíte nějakými neduhy, kvůli kterým je vhodné graviditu odložit, dokud se nedáte do kupy.

Že nemáte zájem se několikrát denně soukat s kočárkem a starším mrňousem na ruce do miniaturního výtahu bytovky, který evidentně projektoval někdo bez závazků. O přírůstku do rodiny se pobavte především se svým mužem a prvorozeným potomkem, neboť jeho příchod na svět zamíchá životem vás všech. A to bez ohledu na to, jestli doma už máte batole, či předškoláka.

V jednom kole!

Malujete si, že když si pořídíte děti jako schůdky, krátce po sobě, budou to kamarádi? Představujete si, že sdílejí nadšení pro stejné hračky, hry i pohádky, dokážou se zabavit, zkrátka si vystačí samy i bez vaší asistence?
Může to tak být, ale nemusí.

Odborníci sice shodně tvrdí, že sourozenci, mezi nimiž je roční nebo jedenapůlletý věkový rozdíl, většinou necítí potřebu spolu válčit. Starší obvykle demonstruje, že on je tady ten guru, který si už nenandavá kalhoty od pyžama na hlavu a vršek na nohy a ví, jak dostat jídlo lžičkou do pusy. A je ochoten to mladšího naučit. Oproti tomu ten mladší k němu obdivně vzhlíží, dychtivý dělat totéž, co jeho „velký bratr“ či „velká sestra“. Avšak roli nehraje pouze věkový rozdíl, nýbrž i povaha dětí. Někteří sourozenci s odstupem dvanácti měsíců od sebe se div láskou nesní, další se pro změnu „řežou jako koně“.

Takže si nevyberete. Nicméně, péče o takto staré potomky vám dá ze začátku pořádně zabrat. Ideální by bylo mít několik párů rukou, nohou a oči i vzadu. Dohlížíte na batole, jež se staví na vlastní nohy, a k tomu řešíte přebalování, kojení, pláč i břichabol miminka. Nemáte ani minutu na načerpání sil, zatímco vyměňujete pleny jednomu, periferním pohledem sledujete druhého, zda si nestrká do nosu knoflíky. Připadáte si jako stroj, který mechanicky plní úkoly. Dobrou náladu vám to nepřinese, naopak se cítíte čím dál tím hůř a svou nelibost si posléze vybíjíte na nebohých obětech – dětech a partnerovi.

Nejvyšší čas zachránit zbytky zdravého rozumu a delegovat na něj část povinností. Není-li v jeho silách se o potomky postarat, nebojte se požádat o pomoc prarodiče, kamarádku, případně, když na to máte, si najměte chůvu. „Vzít“ děti téměř jedním šmahem má ale i své světlé stránky. Tak předně – nejste už ta vyjukaná rodička, která neví, co si s miminkem počít. Zabydlela jste se v kůži matky, naučila se bravurně pečovat o malé dítě. Už mu nedáváte plenku obrázkem dozadu, umíte spolehlivě vykrýt letící příkrm, nerozpláče vás nepatrná skvrnka na jeho čerstvě vypraném bodíčku, ani nežhavíte drát, abyste se poradila s pediatrem, co máte dělat, když si přeleželo vlasy na jednu stranu.

Pokud jste ji neposlala dál, můžete částečně využít výbavičku po prvorozeném potomkovi. Z oblečení kojence rychle „utekl“, a tak budou jednotlivé „kousky“ ještě zachovalé – za předpokladu, že je „nepodědil“ po deseti jiných miminkách. Větší díru do peněženky vám udělají věci, co „rostou s ním“. Musíte se pídit po autosedačce, nové postýlce, neboť ta předchozí se díky praktickému přenastavení proměnila v lože i pro předškoláka, jídelní židličce, protože tu starší dítě stále používá a jak vidno, ještě několik dalších let bude.

Pošleme ho zpátky!

Sourozenci ve dvouletém až čtyřletém sledu spolu často soupeří.
Starší z nich si dlouho užíval privilegia mít vás jenom pro sebe, a pak se znenadání na scéně objeví „vetřelec“, který mu vás vyfoukne přímo pod nosem! Ale on to tak nenechá! Vyzkouší nejrůznější triky s cílem dostat vás zpátky. Pečlivě zanalyzuje „taktiku“ miminka a napodobí ji: začne žvatlat, počurávat se, zatouží po pití z láhve, chodí k vám pro pomazlení. Jindy sourozence potajmu šťouchá a vůbec zkouší, co vydrží. Předejte miminko prarodičům a udělejte si na prvorozeného čas.

Naučte se svou pozornost dělit, dávejte mu najevo, že ho máte pořád stejně ráda. Ale abychom starším dětem nekřivdili, některým cit velí přirozeně miminko chránit a starat se o něj. Bez jejich pomoci ho nemůžete ani vykoupat, ani přebalit. Je-li váš prvorozený předškolákem a poštěstí se vám ho umístit do mateřské školky, pokud si to nezařídíte jinak, musíte ho do ní vyprovázet i s kojencem. Samotného ho doma nechat nemůžete. Stejné je to s doprovodem na kroužky.

Zatímco ale juchá se svými vrstevníky, vy máte příležitost nerušeně se věnovat novému přírůstku do rodiny. Bohužel se také stává, že potomek dorazí ze školky s neštovicemi, virózou, případně dalšími nemocemi, které se šíří napříč dětským kolektivem a pro nevyvinutý imunitní systém miminka představují obrovskou „nálož“.
A když oslavilo vaše první dítě čtvrté, páté, šesté narozeniny? Potom se už považujete za „kovaného“ rodiče. Vyhovuje vám, že kolem potomka nemusíte tolik skákat, je s ním kloudná domluva, můžete společně podnikat nejrůznější akce.

S přibývajícím věkem člověk zpohodlní, a tak vás možná zaskočí představa, že byste se měla vzdát práce, do které jste se mezitím vrátila, a znovu nastoupit do rychlíku ohřívání kašiček, probdělých nocí a dohadování se, proč asi miminko pláče. Dokonce se trochu bojíte, že byste to s ním snad ani neuměla. Od té doby, kdy jste porodila, se změnila řada doporučení, a co se dříve mělo dělat, to je dnes nevhodné, a opačně.

Shánim parťáka! Zn. ihned!

Na YouTube je k vidění vtipný reklamní spot, v němž si osamělý malý kluk kope fotbalovým míčem do opuštěné brány. Po chvíli ho to přestane bavit a jde uskutečnit svůj plán. Pečlivě rodičům nachystá večeři a s okázalým zívnutím se poroučí do hajan. Cestou ještě neopomene ztlumit světla. Za devět měsíců se jde podívat do porodnice na nový přírůstek, znalecky ho zhodnotí a na peřinku mu dá kopačky...

Další dítě můžete zvažovat horem dolem, ale počítejte s tím, že to nemusí dopadnout podle vašich představ. Lékaři doporučují ženám dopřát tělu po porodu pauzu, než se začnou snažit o další dítě. Ale člověk míní a příroda mění. Některé otěhotní po pár měsících, jiné usilují o potomka léta – a nic.


Článek vyšel v časopisu Maminka 8/2013

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Kolegové v zaměstnání jsou zneklidněni vaší nenadálou rázností při prosazování vlastních názorů. Mnozí s vámi nesouhlasí, ale málokdo…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci