reklama

S batoletem na hory? Jde to!

Milujete hory? Nedovedete si letošní zimu představit bez dobrého lyžování? Ale nad celým plánem zimní dovolené se vám poslední dobou stahují mračna, protože jste právě novopečená maminka?

A neumíte si to s miminkem na horách představit? Nezoufejte! I s batoletem se dá zimní dovolená na horách velmi příjemně prožít. Poradíme vám několik triků, jak to zvládnout co nejlépe.

Zvažujete-li, že byste vyrazily na zimní rodinnou dovolenou i s novým přírůstkem do rodiny, vězte, že je to dobré rozhodnutí. I vašemu děťátku totiž pobyt na čerstvém horském vzduchu prospěje.

Hory dětem prospívají

Podle dětských lékařů je pobyt na horském vzduchu pro většinu zdravých dětí velmi přínosný. Posiluje to jejich imunitu a otužuje je. Navíc je horský vzduch čistý a svěží, díky čemuž se lépe dýchá i dětem, které mají sklony k astmatu.

Zejména rodiny s dětmi, které žijí ve městech se značně znečištěným ovzduším, by si měly takovýto výlet v zimě rozhodně dopřát. „Pokud budete na hory jezdit pravidelně, vybuduje si k takovému prostředí dítě kladný vztah a bude tam dost možná pravidelně dojíždět po celý zbytek života, dle svých možností. A to je důležité i pro fyzičku. Jakmile dítě začne lyžovat, bruslit nebo vykonávat jiné sporty, je to vždycky dobře. Snižuje to riziko obezity i mnoha dalších nemocí,“ říká na úvod dětská lékařka Jarmila Burešová ze soukromé kliniky v Praze.

A tím jsou vlastně shrnuty hlavní důvody, proč vzít na hory malé dítě s sebou. Důvod, proč byste tam měla jet vy, je pochopitelně velmi podobný – relax, zlepšení fyzičky, čerstvý vzduch, posílení imunity.

Sbalte teplé oblečení i oblíbené hračky

Než vyrazíte, měla byste pečlivě sbalit všechno důležité. Pro miminko nezapomeňte vzít především dostatek teplého oblečení. Případně nějaké dokupte.

Některé sportovní obchody dokonce nabízejí výbavu pro děti již od velmi útlého věku. Vyplatí se zainvestovat klidně i do dražších, ale kvalitních materiálů. Nejlepší jsou speciální syntetické materiály z dutých vláken. Tyto materiály velmi dobře drží teplotu, nepromokají, nemuchlají se. Ale nejsou ani příliš těžké nebo neohebné, což je velká výhoda. Většina dětského oblečení totiž více či méně omezuje přirozený pohyb dítěte.

Dbejte vždy na to, aby materiály byly pružné. I pokud jde o výběr obuvi. „Doporučila bych bory se silnější podrážkou, avšak s takovou, kterou snadno v ruce hnete. Dítě musí být v teple, ale musí mít také možnost volného a snadného pohybu. Zejména ve sněhu je to důležité, protože sníh sám o sobě pohyb lehce zhoršuje,“ vysvětluje Jarmila Burešová. A dodává, že byste při balení věcí na hory rozhodně neměla zapomínat ani na oblíbené dětské hračky. Čím více jich vezmete, tím lépe. Budete mít jistotu, že dítě se zabaví i po dobu na pokoji.

Čtěte také: Jak děti oblékat, aby nezchoulostivěly

A samozřejmě, pokud je již dítě ve správném věku, pořiďte mu také sáňky, boby, případně lyže nebo dětský snowboard. Dětský snowboard je už několik let velkým hitem ve Francii a Spojených státech.

Jak zabavit ty nejmenší

Když už na hory konečně dorazíte a čeká vás několik úžasných dní s miminkem a partnerem v novém prostředí, měli byste se všichni snažit, si to co nejvíce užít. Jestli je vašemu miminku teprve rok nebo dva, počítejte s tím, že zábavy si užije o něco méně.

Pokud je to ale možné, berte i spící miminko v kočárku na vycházky a nebojte se nechat ho spát v kočárku venku, pokud jste samozřejmě nablízku. Spánek na chladném svěžím vzduchu je hlubší a dítě při něm nabere více energie. Je rovněž prokázáno, že děti při nízkých teplotách spí lépe.

Ve volném čase hrajte s batoletem nejrůznější hry, postavte mu sněhuláka, naučte ho dělat ze sněhu kouličky anebo jen tak si lézt po hromadách sněhu. Děti toto milují. Na sjezdovky s batolícím se miminkem ale raději nechoďte. Můžete se s ním svézt na sáňkách nebo bobech po připravené dráze, případně si nějakou menší dráhy vybudovat improvizovaně.

Klidně nechte dítě, ať si chvilku hraje nerušeně na sněhu samo. Pouze hlídejte, aby na zemi neleželo a neusínalo. Hrozilo by prochladnutí. Jakmile se ale dítě bude mít možnost jakkoli vyblbnout, věřte že večer bude dobře spát. A vy si s partnerem můžete dopřát společný nerušený romantický večer, třeba s vínem při svíčkách,“ navrhuje Burešová.

Kdy poprvé na lyže?

Každý rodič zhruba tuší, jaké jsou fyzické a pohybové dovednosti vlastního dítěte. Děti navíc mnohdy dokážou i mile překvapit. Pokud si pokládáte otázku, jaký věk je pro zahájení výuky lyžování, případně snowboardingu vhodný, věřte, že tato doba nastává okamžikem chození. Jakmile je dítě schopně bezpečně a dobře chodit, je ten pravý čas, kdy začít se zimními sporty. A učit se můžete klidně více sportů naráz, protože děti to zvládají.

Nejlepší je začít bruslením, protože při tom hrozí dítěti nejméně úrazů A navíc můžete brusle vyzkoušet i v rodném městě, ještě před zimní dovolenou. Na horách pak učte dítko lyžovat, případně jezdit na snowboardu,“ radí Burešová.

Je možné, že některým z rodičů se poslední zmiňovaný sport může zdát nebezpečný a pro malé dítě nevhodný. Pravda je ale taková, že úrazy i rizika spojená se snowboardy jsou dokonce o něco nižší, než u klasického lyžování. Pokud tedy má dítě dobrého učitele. „Jestli oba rodiče jezdí výborně na snowboardu a hory mají spojené spíše s tímto sportem než s lyžování, je logickou volbou, že své dítě ke snowboardingu také povedou,“ dodává Jarmila Burešová.

Buďte důslední

Malé děti se všechno učí rychleji, než dospělí lidé. Proto se nebojte, že byste celý čtrnáctidenní pobyt na horách marně věnovala snaze, naučit svou ratolest lyžovat. Počítejte ale s tím, že prvních zhruba pět dní se budete věnovat zaučování především. Vyberte menší kopec, nebo klidně skoro rovinku, a vysvětlete všechny postupy lyžování dítěti podrobně.

Důležité je, abyste nic nevynechala. Než půjde začátečník lyžař poprvé na sjezdovku, byť ji napoprvé samozřejmě nebude sjíždět sám a ani ji nepojede naráz, měla byste si být jista, že umí zatáčet, brzdit, zastavit bez pádu a že si také umí sám bezpečně lyže sundávat a nasazovat. „Po první dovolené, která je taková spíše výuková, budou všechny ostatní rodinné zimní radovánky na horách už o poznání klidnější. Nebojte se, že by to dítě do roka zapomnělo. Naopak, zde platí, že lyžování je věc, která se jen tak nezapomíná. Tahle trpělivost se vám zkrátka vyplatí i na příští roky,“ říká na závěr Jarmila Burešová.

Čtěte také: Jak děti oblékat, aby nezchoulostivěly

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Pro jednání s lidmi odpoledne příliš nadání nemáte, ale kolegové vám snad pomůžou. Vy si věříte spíš na soustavnou práci. Neumíte…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama