S vysokým krevním tlakem nemají problém jen dospělí...

Nenechte se mýlit, vysoký krevní tlak, který je hlavním rizikovým faktorem onemocnění srdce a cév, nepostihuje jen tělnatější dospělé, ale i běžně rostlá dítka. Příčiny však bývají jiné, než u dospělých „tlakařů“.

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je hlavním rizikovým faktorem srdečně-cévních onemocnění, které si v ČR mezi dospělou populací každoročně vyžádají tisíce obětí. Zatímco dospělí se ke svému vysokému tlaku nejčastěji projí, prokouří, propijí, prolenoší a prostresují, děti k němu obvykle přijdou takříkajíc jako slepí k houslím. Hypertenze u dětí totiž většinou bývá jedním z příznaků jiného onemocnění. Ať je to tak či onak, vysoký krevní tlak má vždy neblahý vliv na zdraví.

Vysoký tlak nebolí. Bohužel

Na to, že má dítě vysoký tlak, v drtivé většině případů přijde pediatr až při preventivní prohlídce. Vysoký krevní tlak totiž nebolí, nesvědí, neobtěžuje, jednoduše dlouhou dobu nečiní žádné problémy, kterými by na sebe upozornil a přivedl dítě k lékaři dříve. I když na opravdu extrémně vysoký tlak ve výjimečných případech upozorní nespecifické příznaky, jakými jsou: bolesti hlavy, krvácení z nosu, velká únavnost a nadměrné pocení. Kojenci mohou být neklidní až dráždivý, v nejtěžších případech se objevuje promodrávání a problémy s dechem.
Naměřené nežádoucí hodnoty se u dětí a dospělých liší. Zda má dítko tlak vysoký, vyhodnocuje lékař dle tzv. percentilových tabulek.

ČTĚTE TAKÉ: Soutěž o balíčky opalovací kosmetiky Bioderma v hodnotě 900 Kč

Problémy s ledvinami nebo s „bílým bubákem“?

Vysokým krevním tlakem trpí zhruba 1 % dětí, v USA však dochází vzhledem k narůstající dětské obezitě a nezdravému životnímu stylu k pozvolnému nárůstu takto postižených o 1 až 2 %. Zatímco u dospělých je běžnou příčinou hypertenze nevhodný životní styl, u dětí tomu tak nebývá. Hlavním důvodem vysokého tlaku u malých pacientů jsou nejčastěji choroby ledvin, v menší míře nemoci štítné žlázy.

Nicméně jedno měření s alarmujícím výsledkem vás ještě nemusí vyděsit. Neboť tzv. hypertenze z bílého pláště nebývá neobvyklá ani u dospělých, natož pak u dětí. A tak vás s největší pravděpodobností lékař požádá, abyste s dítkem přišli na další kontrolní měření. Možná zjistíte, že měl malý pacient jen obyčejný (neobyčejný) strach.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Máte pocit, že ten hezký nový kolega po vás pokukuje? A není to náhodou tak, že pokukujete vy po něm? Neostýchejte se už a najděte si…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci