Soutěž - Chraňte svoje dítě: MHD je semeništěm bakterií!

Teple obléct, obout a vyrazit na zastávku. Každodenní rituál mnoha rodičů, kteří cestují s dítětem městskou hromadnou dopravou. Řada z nich ale zapomíná, že ve vozidlech MHD jsou přímo ideální podmínky pro přenos nemocí. Je zde dostatek lidí a teplo. Zvlášť v zimě, kdy jsou infekce nejčastější, vytvářejí vozy MHD díky nedostatečnému větrání také uzavřený prostor. Nejvíce bakterií se vyskytuje nejen na sedadlech a madlech, ale také v samotném vzduchu, který vdechujeme. Nikdy tak nevíte, kdy se můžete vy nebo vaše dítě nakazit.

„Vždy mě fascinuje, když vidím, jak matka nechá dítě osahat madlo v MHD, kterého se dotýkají desítky jiných lidí, a vzápětí jim po výstupu z tramvaje strčí do rukou rohlík, aniž by jim je alespoň otřela vlhkým kapesníkem,“ říká Alena.

Ať už jste rodič, člen rodiny nebo známý, každý kdo při přepravě doprovází dítě, by měl znát základní předpisy a doporučení pro bezpečné cestování s nejmenšími pasažéry. Užitečným pomocníkem vám může být nový web Všeobecné zdravotní pojišťovny www.detivdoprave.cz. Kromě základních předpisů vám zdarma nabídne i doporučení odborníků pro co nejbezpečnější přepravu dětí nejběžnějšími dopravními prostředky. Dozvíte se tak, na co si dát pozor v městské hromadné dopravě či zda si smíte vzít kočárek na palubu letadla. Pokud si raději čtete klasickým způsobem, můžete si na webu zdarma stáhnout i praktickou brožuru a leták.

Dětská lékařka MUDr. Dana Nedělková, garantka publikace Cestujeme s dětmi bezpečně, k riziku infekce v MHD dodává: „Doprovázející osoba musí být v MHD obezřetná a všímavá. Je nutné mít dítě neustále pod dohledem, aby si například nedávalo do pusy prsty poté, co se jimi drželo madla. Zároveň je dobré odsednout si od kašlající osoby, která je evidentně nemocná. Pokud to není možné, pak alespoň na chvíli opatrně přikrýt šátkem dítěti nos a ústa.“

Preventivním programům zaměřeným na děti se Všeobecná zdravotní pojišťovna věnuje dlouhodobě, proto spustila kampaň Cestujeme s dětmi bezpečně. Praktická brožura, leták a web mají být pomocníkem a rádcem pro všechny, kdo doprovází děti dopravními prostředky. Mezi další preventivní projekty VZP zaměřené děti patří i internetové stránky www.urazy-deti.cz. Zde si mohou všichni, kdo přicházejí do styku s dětmi, zjistit, jak jim poskytnout první pomoc v případě úrazu.


Soutěžte o publikaci „Cestujeme s dětmi bezpečně“ a podložku do kočárku

Chcete vyhrát publikaci „Cestujeme s dětmi bezpečně“ a podložku do kočárku? Potom si s námi neváhejte zasoutěžit. Na výhru se může těšit 1 soutěžící, který správně odpoví na otázku.

Vyhrává 200. správná odpověď.

Výherce:

Petula89

Možnost odpovídat máte od 21. 1. do 27. 1. 2013.

Pokud nejste zaregistrována, nebo přihlášena, klikněte sem.

Všeobecná soutěžní pravidla naleznete ZDE.

Každý se smí soutěže zúčastnit pouze jednou, duplicity budou odstraněny.


Nápovědu hledejte na www.detivdoprave.cz.


Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Možná se vám zdá, že partner se k vám nechová s tou pozorností, kterou byste od něj ráda žádala, a že nadto ještě pokukuje po jiných…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci