reklama

"Staré" matky vs. "mladé". Kdo vítězí na body?

V čem mají výhodu jedny oproti těm druhým a které jsou lepší?

Fyzička

Existuje několik aspektů, dle kterých se dá celá věc posuzovat, a fyzička matky je rozhodně jedním z nich. Neříkejte, že jste ani jednou v životě s hlavou jak střep a po mejdanu, co se trochu vymknul kontrole, suše nekonstatovala, že dřív, jo dřív, to jste mohla pařit až do rána a klidně několik dní za sebou, kdežto teď, teď... škoda mluvit. A stejně jako pařby s kamarády, i obstarání novorozence je fyzicky náročná činnost, která vám dá bohužel zabrat o poznání víc v pětatřiceti než v pětadvaceti. Z čehož plyne: jedna nula pro "mladé" mámy.

Zkušenosti

Dalším podstatným kritériem kvalitní mámy jsou samozřejmě její zkušenosti a určitá vyzrálost. Uveďme si to na příkladu. I když v pětadvaceti se vám ještě může zdát jako dobrý nápad vzít své novorozené miminko na hudební festival a ve třiceti stupních horka tam s ním dva dny spát v autě, v pětatřiceti už to možná uvidíte jinak. Taky v pozdějším věku už je větší záruka toho, že budete obklopená kamarádkami rovněž s dětmi, což je nejspolehlivější baby info kanál. "Staré" mámy tedy stahují náskok a dotahují na jedna jedna.

Ekonomická situace

I když to samozřejmě není tak důležité jako třeba zdraví dítěte, nemít na konci měsíce na pleny a muset si pravidelně půjčovat od rodičů taky není žádný med. A jelikož se finanční dávky mateřské (prvních šest měsíců) vypočítávají z výšky vašeho platu, je pro vás nepochybně výhodnější, pokud je to plat člověka s několikaletou praxí v oboru, než například čerstvého absolventa. Nemluvě o tom, že až se budete chtít po rodičovské vrátit zase do práce, bude se vám s konexemi a kontakty místo hledat nepochybně lépe. "Staré" mámy se ujímají vedení, dva jedna!

Zdraví dítěte

S věkem matky ovšem bohužel neroste jen její soudnost a lepší uplatnění na trhu práce, ale i riziko vývojových vad jejího dítěte. Například Downův syndrom. Zatímco u pětadvacetiletých maminek je postižené jen jedno dítě ze sedmnácti set, u pětatřicetiletých maminek už je tato pravděpodobnost několikanásobně vyšší - postižené je jedno miminko ze tří set padesáti. A u pětačtyřicetiletých žen je to dokonce jedno ze čtyřiceti! V tomhle směru hraje čas rozhodně proti nám.

Prenatální diagnostika prošla sice v poslední době velkým vývojem a každý rok se zachytí více a více případů postižených plodů, stejně se ale například loni narodily více jak čtyři desítky postižených dětí, jejichž vadu se v prenatálním období odhalit nepodařilo. "Mladé" mamky vs. "staré": dva dva.

A tak dále...

Každý věk má své pro a proti a pokud budete chtít být nestranným a spravedlivým soudcem, dojdete pravděpodobně k závěru, že žádný věk není obecně lepší než ten druhý. Jsme individuality, ne stroje. Pro vaše dítě je nakonec nejdůležitější mít (nejlépe) dva rodiče, kteří ho nadevše milují a pokud je tohle splněno, na těch ostatních věcech už zase tolik nezáleží.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Když šéfové podporují vaši kreativitu, dokážete se skrze Lunu všemu věnovat s intenzitou. Baví vás to v práci a podnikatelské činnosti,…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama