Stromeček, na který vaše děti nezapomenou... a vy navíc ušetříte

Chcete letos mít opravdu originální vánoční stromek? Shánět nové ozdoby nemusíte. Pořídit si totiž můžete třeba jedličku v květináči a rozšířit tak rodinné vánoční tradice o jarní sázení. Nebo pomozte Krkonošskému národnímu parku a kupte si tamní smrček z prořezávek. Ponese si certifikát kvality a pečlivé péče. A navíc i ušetříte.

„Vánoční ozdoby nemusíte věšet na postupně usychající stromek, ale do domu si přivedete další živou bytost, “ popisuje jednu z výhod jedličky v květináči Olga Krejčířová z Ekologického institutu Veronica. „Po Vánocích strom navíc jen tak nevyhodíte, ale můžete ho společně se svou rodinou zasadit,“ dodává.

Příležitost rozšířit vánoční tradice i o jarní sázení vánočního stromku například v Brně pravidelně využívá zhruba sedm stovek rodin. Některé stromky zůstanou na soukromých zahradách a čekají na další Vánoce. Jiné zpestří krajinu v okolí moravské metropole. „Na konci března organizujeme společné sázení. Odborníci lidem poradí, jak správně strom v lese zasadit. Lesníci se pak o vysloužilé vánoční stromky dále starají, aby v lese přežily,“ popisuje Krejčířová.

V Česku se prodá o Vánocích přes milion stromků. Zpátky do přírody se jich vrátí jen několik stovek. Zbytek skončí jako odpad. Pořídit si jedličku v květináči je tak ideálním kompromisem mezi tradicí a přírodou. Jedle bělokorá byla totiž našim typickým jehličnanem. Z českých lesů ale v posledních desítkách let téměř úplně vymizela.

Než ji vrátíte do přírody, můžete se ze svého stromku v květináči těšit několik sezon. A to už za 90 korun. Kde si zhruba 40cm velkou jedličku v květináči pořídit a jak o ni pečovat vám poradí ZDE.

ČTĚTE TAKÉ: Skvělé, úspěšné... a bez mužů: Kde dělají ženy největší chyby?
5 tipů, aby byl váš stromek na Vánoce co nejvíc svěží

• stromek skladujte v chladném prostředí a v nádobě s vodou
• Voda by měla dosahovat až po kůru (Stromky totiž vodu sají pletivem pod kůrou)
• Ořízněte konec kmínku, řez tak zbavíte smoly a stromek bude lépe sát vodu
• Chraňte stromek před přímým sluncem, nebude tak rychle vysychat
• Instalovaný stromek osvěžujte pomocí rozprašovače s vodou, vláhu odebírá i jehličí

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Váš názor je dnes výrazný stejně jako myšlenky, na poradách ostatním dokážete do myšlení vnést množství pozitivních nápadů. Konec…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci