Synechia vulvae: záludný problém malých děvčátek

Bohužel i malá děvčátka mohou mít gynekologické problémy, mezi ty nejčastější patří srůsty v oblasti genitálií. Diagnóza souhrnně označovaná jako „synechia vulvae“ zahrnuje několik typů tohoto onemocnění; od prostého slepení až po srůsty poševního vchodu.

Jak vypadá? Pozná ji i laik?

Každá pozorná maminka pozná, že její holčička vypadá „tam dole“ jinak. Otázkou je, zda je maminka pediatrem poučena, že dceřin genitál není pro její oči tabu. A že je důležité pečovat o tyto tělesné partie nejen při přebalování a koupání, ale i v rámci prevence. Ta v případě, že je holčička viditelně v pořádku, obnáší pouze pravidelnou vizuální kontrolu.

Synechia vulvae se ve své nejčastější formě projevuje jako jakési slepení normálně vyvinutých zevních rodidel. Pokud tuto ranou fázi nepostřehnete, mohou protilehlé sliznice srůst pevně k sobě. Vyústění pochvy a později i močové trubice přestávají být viditelné. Zůstává pouze malý otvor na močení. Proud moči pak mívá nestandardní směr, močení se jeví jako namáhavé. V případě jakýchkoliv pochybností neváhejte kontaktovat vašeho pediatra!

ČTĚTE TAKÉ: Má už vaše dítě cestovní pas? S pořízením zbytečně nečekejte. Platnost zápisu u rodičů končí

Proč vzniká?

Vznik srůstů v oblasti genitálu ovlivňuje nepřítomnost estrogenů, proto synechia nikdy nevzniká u novorozeňat (vliv estrogenů matky), dospívajících slečen a dospělých žen. Teoreticky jí však může být zaskočena seniorka, která je již mnoho let po přechodu. Ale nejčastěji samozřejmě trápí malá děvčátka okolo 2 až 5 roku. Tehdy je sliznice rodidel vzhledem k nepřítomnosti estrogenů velmi jemná a tenká. Protilehlé strany se snadno slepí a mohou mít tendenci ke srůstům.

Jak se léčí

Pokud má dítko sliznice pouze slepené (ne srostlé!), může je lékař jemně oddělit. Skutečné srůsty se uvolňují chirurgicky v lokální, či celkové anestezii. „Potvůrka“ synechia má bohužel tendence k recidivám, a tak vám lékař většinou klade na srdce pečlivou hygienu (nejlepší mycí nástroj je čistá ruka a voda, popř. trocha dětského mýdla) a každodenní kontrolu s jemným oddálením stydkých pysků. Nic nezkazíte ani pečlivým mácháním prádla a používáním nedráždivých pracích prostředků. Lékař obvykle dále doporučí oblast lehce promazávat nějakou epitelizační mastí typu Bepanthen, Calcium pantothenicum apod. Dříve se předepisovaly i masti s obsahem estrogenů, které napomohly zesílení a rozlepení sliznic. Dlouhodobé mazání mastí s obsahem ženských hormonů však může negativně ovlivnit zdraví dítěte, a tak od této praxe mnoho odborníků upouští.

Povzbuzením pro rodiče malých „synechiček“ je skutečnost, že z nepříjemných obtíží děvčátko vyroste. Nu, během puberty si na srůsty možná ještě nostalgicky vzpomenete…

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Vaše vytoužená meta už je tak blízko, že téměř nejste schopná myslet na nic jiného. Pro vaše blízké je velmi těžké s vámi komunikovat,…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci