Jak se rodí v Motole

Maminka

20.6.2009 12:00 | Ivana Ašenbrenerová | Maminka
RUBRIKA: Těhotenství a porod

Jak se rodí v Motole
Inkubátor
Pražská motolská Gynekologicko-porodnická klinika disponuje roční kapacitou pro zhruba 3000 porodů. Je zde i perinatologické centrum, které jako jediné v České republice poskytuje komplexní péči o novorozence s vrozenými vývojovými vadami.

PŘED PORODEM

K porodu se vzhledem k současnému „babyboomu“ musíte zaregistrovat. Důvodem tohoto opatření je extrémní přeplněnost porodnice a z toho vyplývající možnost ohrožení zdraví a bezpečnosti maminek i jejich děťátek.

Ještě před samotným porodem můžete s partnerem či jinou blízkou osobou absolvovat jednorázové informativní setkání, které je bezplatné, ale nenahrazuje kurzy o průběhu porodu a poporodního období. Předporodní kurzy porodnice nepořádá, v případě zájmu je však může zprostředkovat. Kurzy vedou porodní asistentky kliniky, se kterými se rodičky setkají při porodu, a porodníci.

   

Fotogalerie

  • Inkubátor
  • Přebalování miminka
  • Pokoj

Slouží zejména k navázání komunikace a osobních vztahů mezi rodičkou a personálem porodního sálu. V případě zájmu může těhotná absolvovat těhotenské cvičení (plavání).

POROD

Porodní sál se nachází v 5. patře kliniky a je zde k dispozici pět porodních boxů a dva porodní pokoje, z nichž jeden je vybaven masážní vanou. V areálu porodního sálu je také tzv. čekatelský pokoj se 4 lůžky, kde rodičky tráví předporodní období a zčásti i první dobu porodní. Pro závažné stavy ohrožující matku či plod funguje v prostorách porodního sálu předporodní jednotka intenzivní péče. Součástí porodního sálu je i operační sál vyhrazený pro řešení akutních stavů při porodu.

Porodní boxy a pokoje jsou zcela nebo částečně uzavíratelné, se zajištěným místem pro tatínky či jiné blízké osoby přítomné porodu. Rodičku však může k porodu doprovázet pouze jedna osoba.

Kromě rodinných příslušníků to může být například dula či jakákoli porodní asistentka. Pokud má rodící žena zájem o využití relaxačních pomůcek, najde jich zde dostatek - polohovací míče, ribstoly, sprchy. Pro otce je tu zázemí pro odpočinek. Má-li rodička zájem o tzv. „bezbolestný porod“, podání epidurální analgezie je zde možné, a to jako standardní péče bez příplatku. I u císařských řezů se většinou volí tato metoda. Personál porodnice se snaží o maximální spolupráci s rodičkou, respektovat její požadavky, pokud nejsou v rozporu se schválenými postupy.

Holení není nutné. Klystýr je sice u většiny porodů vhodný, pokud jej však žena odmítne, je jí vyhověno. Pokud si žena přeje rodit v jiné než klasické poloze, může rodit vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to vkleče či ve dřepu.

V absolutní většině chtějí nastávající maminky rodit vleže s epidurální anestezií. Fyziologický porod vede lékař nebo porodní asistentka. Personál je zvyklý zacházet i s porodními plány. Ke každému úkonu se vyžaduje souhlas rodičky.

Pokoj Pokoj

PO PORODU

Fyziologičtí novorozenci jsou po nezbytném ošetření umístěni společně s maminkou v porodním boxu. Personál se snaží o navázání kontaktu mezi miminkem a matkou včasným přiložením dítěte k prsu. Po porodu je maminka přeložena na oddělení šestinedělí.

Je zde 1 jednolůžkový nadstandardní pokoj, 15 dvoulůžkových s rooming in a 3 třílůžkové pokoje. Ve všech je sprcha, WC a telefon. Nadstandardní pokoj je navíc vybaven jiným nábytkem, TV a ledničkou. Zde je také možný nepřetržitý pobyt partnera.

Pokud porod proběhl bez komplikací a miminko je v pořádku, je maminka propuštěna obvykle 72 hodin po porodu. Pacientky po císařském řezu pak odcházejí obvykle 6. den po operaci.


FN PRAHA-MOTOL

Gynekologicko-porodnická klinika Adresa: V úvalu 84, 150 00 Praha 5 Telefon: 224 431 111 (ústředna) Web: www.fnmotol.cz Přednosta: doc. MUDr. Lukáš Rob, CSc . Primář: MUDr. Roman Chmel Vrchní sestra: Bc. Libuše Hoffmannová Předporodní kurz: p. Šimanková, tel.: 774 976 062

Proč rodit právě u nás?

Gynekologicko-porodnická klinika v Motole poskytuje komplexní zdravotní péči o rodičky i novorozence na úrovni odpovídající špičkové fakultní nemocnici. Porodní sál i pokoje na oddělení šestinedělí jsou moderní, dobře vybavené, toaleta a sprcha na pokoji jsou samozřejmostí. Personál porodnice je zkušený a profesionálně zdatný, respektující moderní přístupy k porodnictví. Pokud má nastávající maminka jasno v tom, že chce rodit v Motole, doporučujeme včasnou registraci po ukončeném 12. týdnu těhotenství, plánovaný počet registrovaných se totiž plní velmi rychle. Primář MUDr. Roman Chmel

CENY ZA SLUŽBY:

* Doprovod k porodu: 500 Kč

* Nadstandardní pokoj: 1200 Kč/den

* Nepřetržitý pobyt partnera: 2500 Kč/den

ZAJÍMAVOSTI:

* Porodnice je perinatologickým centrem.

* Dodržuje 8 z 10 bodů k úspěšnému kojení.

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/10

   

Poslední komentáře (5/9)

porod Motol

Ahoj, rodila jsem 17.8, cisarem a vse bylo uzasne. Sestricky perfektni, jak mlade tak starsi byla jsem tam tyden i s s maminkamy jsme se shodli ze mame skvelej týden:-)))) Strava byla vacsi problem, ale to nema celkem co do cineni se starostlivosti o nas. Pradlo okamzite vymiene, kdykolvek jste si zazadali. Velmi doporucuji a to jsem si ani nedala nadstandard a bylo to omnoho lepsi jak moje skusenost na nadstandardu v Podoli v roce 2009. Pusinky pro vsechny sestricky z MOTOLSKE Nemocnice :-*

Vložila: Anonym | 6.11.2010 18:13

Nevím jestli ANO či NE ...

Zdravím, také jsem rodila v Motole před 1,5 rokem nevím jestli mohu doporučit či nikoliv, ale je pravda, že porod byl naprosto dobrý, sice trval docela dlouho, v boxu jsem ležela skoro 5 hodin, ale ty křesla/lehátka mají pohodlná takže se to zvládnout dá. Epidurál mne dali, protože jsem ho chtěla, sice ho píchali 2x poprvé se anestezioložka netrefila, ale moc to nepomohlo bolelo to dost, akorát šití pak bylo v pohodě to jsem necítila. Jediné co mne jako prvorodičku zklamalo byl přístup sester na šestinedělí. Jsou tam 2 oddělení a na tom jednom v pravo od výtahů byla kamarádka a byla nadšená a sestry skvělé a na tom našem sestry nepříjemné a všichni jsme byli přecitlivělí a neschopní...no tak asi jo, ale nemuseli s námi zacházet tak škaredě. Přece jen trochu tolerance by neškodilo. I když i mezi setrami se našli tak 2 vyjímky ;-) . Teď 2mimčo bych tam už rodila, člověk ví do čeho jde a už ledacos umí tak nepotřebuje radit. ....

Vložila: Irus | 30.3.2010 23:45

FN Motol

Dobrý den,
já rodila v Motole dvakrát. Poprvé jsem musela na přerušení v šestadvacátém týdnu,kvůli těžkým deformitám miminka neslučitelnými se životem. Vše proběhlo v pořádku, i dkyž jsme měla alergickou reakci na jednu látku jež porod vyvolává. Všichni byli moc hodní. Proto jsem si také vybrala Motol i ke svému druhému porodu,kdy už jsme porodila zdravého chlapečka. epidurál mi dali v noci,sice do narození syna nevydržel,ale nijak mě to nevadilo. Spíš mi vadila jedna rodička,která byla naprosto šílená...takže pro šílené rodičky! Sklidněte hormon,když máte odrozeno za 10min ;-)

Vložila: Anonym | 11.3.2010 17:25

Ne, děkuji

No nevím, kamarádce v Motole epidurál odmítli dát a zanedbali jí poporodní péči, takže až po čase na soukromé gynekologii se přišlo na to, že má v děloze ještě kousky placenty, která začíná srůstat s děložní sliznicí, klidně taky mohla vykrvácet...

Vložila: libuska | 8.3.2010 00:23

Re: 25+5

porodila jsem ve 25+5 nejde mi to v nadpisu již opravit :-\

Vložila: Stefinka | 26.2.2010 13:36
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění