reklama

Těhotenství: Jak ve vás roste nový život

Je to napínavé jako thriller. Děj, který probíhá od prvních minut po početí ve vašem těle. Scénář je u každé z vás velmi podobný. Ze začátku se nic neděje, ticho a klid však střídají převratné změny a rozuzlení děje.

Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. Ať začalo plánovaně nebo "náhodou". Plánované má výhodu v tom, že se můžete s předstihem připravit (změnou životního stylu a vyloučením škodlivin, které právě vznikajícímu životu rozhodně neprospívají), neplánovanému se začnete okamžitě maximálně věnovat.

Od chvíle, kdy máte pocit že mohlo dojít k početí, začnete "nově, uděláte pro případné miminko i sebe to nejlepší. Nic ale není ztraceno, takových dětí se dřív rodila většina, neboť řada budoucích maminek zjistila graviditu až ve druhém měsíci těhotenství.

Těhotenství se zběžně počítá na 40 týdnů (+/- dva), tedy na tři trimestry. Gynekologové se drží deseti lunárních.

Do 12 týdne máte v děloze embryo, pak už mluvíme o plodu.

V prvním trimestru se zdánlivě nic neděje, nemáte žádné pocity, chutě ani stavy. Na těhotenství se příliš neupínejte (pokud si ho přejete), zbytečně vyplavujete do organismu stresové hormony. Ty jsou proti vám - ovlivňují pohyblivost vejcovodů a prokrvení děložní sliznice.

Uvolněte se, odpočívejte, choďte na procházky, do kina, prostě se bavte. Vzdejte se cigaret a alkoholu, omezte i kávu a černý čaj. Jezte hodně zeleniny a ovoce. Zkrátka, nenápadně se chovejte jako těhotná. Na místě jsou vytamíny, kyselina listová, vláknina a lehká strava kvůli zažívání a vyměšování. Vše podřiďte tomu, aby tělo mělo energii na zahnízďování oplodněného vajíčka a nemuselo bojovat se zátěží v podobě nejrůznějších škodlivin.

Co se v těle děje během těhotenství týden po týdnu si můžete přečíst v květnovém čísle časopisu MAMINKA. Na stánku ho najdete již zítra.

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

V zaměstnání nedělejte nic na svoji zodpovědnost, možnost neúspěchu je příliš vysoká. Snažte se nedotýkat ničeho důležitého, případně…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama