Ty, ne! To může jen tatínek! aneb Když dítě preferuje jednoho rodiče

Je u vás v rodině tatínek ten jediný, kdo umí pohoupat na houpačce, nakrmit vidličkou, napustit vanu? (A nebyla to náhodou ještě před týdnem maminka?) Míváte často problémy strávit rozmary vašeho dítěte spojené s bezmeznou adorací jednoho rodiče? Psychologové radí: Nedělejte z toho vědu.

Ty neumíš! Ty nemůžeš!!

V jistém okamžiku života každého rodiče nastane chvíle, kdy s ním jeho potomek nechce mít nic do činění. Láhev s pitím umí najednou podat jedině maminka, zapnout sponku do vlasů jakbysmet, o čištění zubů ani nemluvě. Jak děti rostou a dospívají, často mají tendence ukazovat náklonnost a nekonečnou oddanost vůči pouze jednomu rodiči, zatímco k tomu druhému se chovají hůř jak k cizímu. V případě, když je tím opomíjeným rodičem častěji ten, který s dítětem tráví nekonečné hodiny hraním, vyměňováním pokakaných plenek a připravováním zdravých obědů a svačinek, pak je to ještě více skličující.

Nesoutěžte o náklonnost

Jestli jste zrovna vy ten zneuznaný rodič, nic se nebojte. Dětští psychologové doporučují užít si tu chvíli volna, kdy vám zrovna dítě nevisí na noze a nevyžaduje vaši stoprocentní pozornost a vůbec se tím netrápit. Umí odvyprávět pohádku na dobrou noc najednou jen tatínek? Může mléko k večeři ohřát taky jedině on? Dopřejte mu to.

ČTĚTE TAKÉ: Soutěžte o výživový doplněk pro těhotné a kojící - LadeeVita

Hoďte si nohy nahoru, relaxujte a věřte, tohle je u dětí v batolecím věku (od 1 do 3 let) naprosto normální! Uvidíte, že za nedlouho se zase vy dostanete do centra pozornosti vašeho dítka, brzy opět přijde vaše chvíle. Jen tomu dejte čas. Pokud bude vše fungovat, jak má, dítě si nakonec najde vyvážený vztah k oběma z rodičů na základě vašich společných zájmů a aktivit.

Má mě rád, nemá mě rád, má mě…

Být pro své dítě rodičem číslo 1 je jistě skvělý, povznášející pocit. Zrovna tak se ale můžete cítit pěkně mizerně, pokud jste najednou odstrčeni na druhou kolej. Podle dětské psycholožky Terri Rose je pro malé děti typické, že si začínají vyvíjet rozdílné vztahy s oběma rodiči a zvlášť během prvních pár let, je to znakem správného a zdravého vývoje.

Jak se dítě učí víc o lidech a vztazích mezi nimi, jak se učí dostat to, co chce, komunikovat svoje myšlenky a pocity, jeho síť oblíbených dospělých se rozšiřuje. Preference vůči jednomu či druhému rodiči se v průběhu dětství mnohokrát mění a opravdu není záhodno dělat z toho vědu. Jediné, co můžete v takových chvílích pro své dítě (a sebe) udělat, je, že na něj nezanevřete, nezačnete trucovat, ale o všem se s ním budete snažit mluvit.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Obáváte se možná, že by se krize mohla podepsat na vašich finančních možnostech? Raději si to nechte pro sebe a svůj strach neříkejte…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci