U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu

Lidské mládě se rodí bezbranné a zcela závislé na péči svého okolí. Příroda naštěstí vše zařídila tak, aby se novorozenci dostala veškerá péče a láska rodičů. A postarala se o to jak jinak než prostřednictvím hormonů, z nichž nejvýznamnější je prolaktin. Chemické vazby stojí v pozadí nejen tvorby mléka, kojení a lásky k dítěti, ale ovlivňují i sexuální chování rodičů.

www.ulekare.cz

Hormon mateřské lásky

Prolaktin se u zdravých lidí uvolňuje v průběhu spánku a pomáhá udržet funkci reprodukčních orgánů i imunitního systému. U kojící matky je tvorba prolaktinu podněcována sáním novorozence a přispívá k tvorbě mléka i k mateřskému chování. Tento hormon maminku také uvolňuje a v prvních měsících po porodu je rovněž příčinou mírné únavy během kojení, takže nemá chuť odběhnout od miminka a věnovat se jiným věcem.

U tatínků stoupá prolaktin postupně

Prolaktin také přispívá k pečujícímu a láskyplnému chování a průběhu času vede jeho tvorba i ke změnám v mozku, takže matka upřednostňuje toto chování. U tatínků se hladina prolaktinu zvyšuje během posledních měsíců těhotenství, ale k největšímu vzestupu dochází po řadě dní strávených s novorozencem.
Výsledkem hormonálně vedených změn mozku je u rodičů i odlišné uvolňování prolaktinu. Bylo prokázáno, že u otců je tento hormon tvořen jako reakce na ohrožení vetřelcem, zatímco u bezdětných mužů tomu tak není. Na druhé straně se u kojících matek na rozdíl od bezdětných žen nezvyšuje hladina prolaktinu jako odpověď na hluk. U dětí a bezdětných dospělých je prolaktin zvýšen po vystavení určitému stresu, takže je považován za stresový hormon. U rodičů ale funguje úplně jinak – jako „hormon rodičovské péče“.

Snížení sexuální touhy k dobru novorozence

Zvýšené hladiny prolaktinu u kojících matek i u citově angažovaných otců vedou ke snížení hladiny testosteronu a tím i ke snížení sexuální touhy (ale nikoliv ke snížení sexuálních funkcí). Na čas může být snížena i plodnost rodičů. Toto omezení sexuální aktivity i plodnosti je přírodou zařízeno proto, aby rodiče věnovali veškerou svou péči i energii novorozenci. Když tatínek o dítě pečuje spolu s matkou, měla by se vytvořit rovnováha v jejich sexuální touze a hormon oxytocin i další chemické působky by měly přispět k upevnění vazby jednoho k druhému i k utvrzení nesexuálního zájmů, což miminku zajišťuje dvě oddané pečující osoby.

www.ulekare.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Kolegové v zaměstnání jsou zneklidněni vaší nenadálou rázností při prosazování vlastních názorů. Mnozí s vámi nesouhlasí, ale málokdo…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci