Udělejte si domácí repelenty. Příjemně voní a fungují!

Komáři nesnáší vůni máty, mouchy zase odpuzuje levandule. Jak si v domácích podmínkách vyrobit příjemný přírodní repelent několika pár minut?

Příroda je úžasná kouzelnice! Stvořila nejen rozličné, pro nás lidi však otravné „breberky a hmyzáky“, kteří však v přírodě mívají nezastupitelnou funkci (i když třeba jen v potravních řetězcích), ale dala vyrůst i mnoha rostlinám, které lze v různých úpravách používat jako účinné přírodní repelenty.

Prevence je lepší než léčba

Místní i středomořský bodavý hmyz odpuzuje kupříkladu éterický olej z lemongrasu (citrónové trávy) či citronely – dospělým i dětem tyto oleje naopak voní vcelku libě. Oba oleje můžete nakapat do aromalampy a provonět jimi byt, pár kapek lze kápnout na případné zdroje tepla (i žárovku), olejem můžete pokapat stužky a proužky papírů pověšené do okna či na stromy nebo stan – což může s trochou fantazie a s pomocí dětí vypadat moc pěkně! Lemongras či citronelu ani další esenciální oleje (mimo levandule a případně tea tree) však neaplikujte přímo na pokožku!

Těhotenství | Porod | Novorozenec | Batole | Kojenec | Školák | Předškolák | Praktické rady

Trápí vás mušky octomilky? Zbavit se jich není tak obtížné!

„Jako obecné pravidlo platí následující: nechcete-li, aby se hmyz přisál přímo na vaši kůži, je nejlepší volbou levandule.“ tvrdí jedna z nejlepších aromaterapeutek současnosti Valerie Ann Worwood. Paní Valerie dokonce v jedné ze svých knih uvádí, že éterický olej z levandule neutralizuje některé hmyzí jedy, které se do těla při bodnutí dostanou – to má pochopitelně za následek zmírnění místního podráždění a svědění po kousnutí a dokonce prý i eliminaci možné infekce.

Které další éterické oleje odpuzují hmyz?

Tymián, máta peprná, bazalka, tea tree, routa

POZOR! Éterické oleje kupujte výhradně od prověřených výrobců, na lahvičce by neměl chybět latinský název rostliny a země původu. Tzv. vonné oleje, nejsou k terapeutickým účelům vhodné, často totiž nebývají přírodního původu.

2 skvělé přírodní repelenty a 1 universální

Do malého rozprašovače nalijte 100 ml obyčejné vody, pokud doma nemáte jiný dostupný aromaterapeutický olejíček než populární levandulový, nakapejte do vody 15 – 20 kapek levandulové silice, kterou lze jako jednu z mála používat přímo na pokožku.

Než vyrazíte do přírody, řádně se touto květinovou vodou postříkejte (i oblečení, vlasy). Rozprašovač noste s sebou a používejte dle potřeby, a to klidně i na domácí zvířata.  Čistý levandulový olej lze použít přímo na „štípanec“ (včetně těch od medúz a ryb), skvělý je však i na drobné popáleniny a požahání rostlinami.

Podobně můžete vyrobit i další dva skvělé „repelenty“, stačí vám nádobka s rozprašovačem, 100 ml vody a daný éterický olej. Z malé lahvičky lze pak naprosto jednoduše připravit mnoho litrů jemné repelentní směsi.

  • Do 100 ml vody nakapejte 15 kapek citronely a 10 kapek máty peprné.

  • Do 100 ml vody nakapejte 15 kapek levandule a 10 kapek citronely.

Směsi je nutné před aplikací protřepávat, aromaterapeutické oleje se ve vodě nerozpouští!

Co by vás mohlo zajímat: Aneb co nesnáší mravenci a co komáři

  • Moli a mouchy nesnáší levandulový olej.

  • Moly odpuzují citrusové oleje (Neředěné citrusové oleje nikdy neaplikujte přímo na pokožku.)

  • Komáři zase nesnáší olej z máty peprné.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Dnešek pro vás znamená den, kdy vymyslíte cokoliv. Vaše mysl bude uvolněná a připravená pro nové nápady a nečekaná spojení těch…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci