Maminka.czZdraví

Vaničkování: Plavejte už s miminkem

Alena Čálková 18.  5.  2016
Voda je po dlouhých 9 měsíců přirozené miminkovské prostředí. Pak mrňousek vykoukne na svět a… je na suchu. Přitom ve vodě je jim tak dobře a podle odborníků pomáhá právě voda novorozencům lépe zvládat adaptační stres.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

O kojeneckém plavání jste již v těhotenství jistě slyšela. Jenže co když po porodu najednou zjistíte, že se vám s miminkem (natož novorozencem, kdy jste ráda, že „nevisí“ v autosedačce a vy se v šestinedělí nemusíte stresovat se „stěhováním národů“) nechce tahat do plaveckého centra? „Vaničkujte“ doma!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Kojeneckému plavání, které probíhá doma u rodiny ve vlastní vaně již od zahojení pupíčku miminka, se slangově říká vaničkování,“ vysvětluje odbornice na vývoj, manipulaci a plavání dětí Vanda Schreierová.

„Takové plavání probíhá doma, což má hned několik výhod: jednak z důvodu tzv. „vlastních“ bakterií, protože není vhodné s tak malým miminkem navštěvovat kurzy společného plavání (a ani to nelze, protože miminko ještě není plně očkované, dítě ještě nemá vyvinutou imunitu a chemická úprava bazénu může být zdraví škodlivá. Jedná se o vázaný chlór, který dráždí dýchací cesty, oči a pokožku miminka.). A dalším důvodem je také pohodlí celé rodiny, která nemusí s miminkem nikam cestovat, protože instruktor dochází za nimi a vše potřebné je naučí.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V praxi vypadá kurz vaničkování tak, že k vám jednou týdně přijde instruktor, ukáže vám, co ve vaně s miminkem dělat (a na míru – zkušený instruktor reaguje na zdravotní stav a kondici miminka a naordinuje vám cviky, které prospějí jeho psychomotorickému vývoji) a ty pak do příští návštěvy s miminkem „plavete“ sami.

Prospívající, klidné a spící

Proč s miminkem vaničkovat? Voda má blahodárné, relaxační, uvolňující a posilující účinky a dobře se v ní rehabilituje. „Miminko získává kladný vztah k vodě a cvičení v ní podporuje jeho psychomotorický vývoj,“ říká Vanda Schreierová. „Vaničkování tedy nejen posílí, ale také uvolní. Zároveň podporuje peristaltiku střev, takže pomůže i od bolesti bříška.

Vaničkováním lze také odstranit některé klinické nedostatky, např. hypertonii (větší svalový tonus – spojovaný např. s náročným porodem), pomůže dráždivému miminku, ale také miminku, které má svaly povolené. Vhodné je také vaničkovat jako doplněk při cvičení Vojtovy metody.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A nejen to, říká se, že klíčem ke spokojenosti miminka je dostatečně jej nakrmit, přebalit, psychicky polaskat (mazlením, povídáním nebo třeba nošením) a také unavit fyzicky. „Na to se u kojenců často zapomíná,“ směje se odbornice. „Maminky si pak po vaničkování užívají spokojeně unavené a spící miminko.“

Vaničkování by kromě cvičení měla být také zábava a možnost utužení vztahu mezi rodičem a miminkem, což je šance třeba pro tatínky. „Často vaničkují i tatínkové, kteří pak takovou aktivitu berou velmi zodpovědně a jsou nadšení z pokroků, které miminko zvládá. Tím se tak ještě více napojí na nového člena rodiny, což pro tatínky bývá někdy z důvodu práce těžší.“

Koupání versus plavání

Pokud vás vaničkování láká a chtěli byste jej vyzkoušet, nepředstavujte si, že se miminko začne od narození učit plavat prsa a že na roce z něj bude král kraula. Kojenecké plavání je spíše o kontaktu miminka s vodou, o dovednosti se klidně a správně potopit a o pomoci miminku rozvíjet psychomotorický vývoj. I proto se s tímto plaváním může začít prakticky hned.

„Plavat se s miminkem může od narození, samotné cvičení je pak vhodné od zahojení pupíčku. Nejlepší je však začít od 6. týdne věku, kdy miminko již více vnímá. Od 6 měsíců je pak možné navštěvovat specializované plavecké kluby,“ radí odbornice a vyjmenovává plusy „mezičasového“ domácího vaničkování: „Za tuto dobu si miminko osvojí základní „miminčí“ plavecké dovednosti, jako je splývání na zádech, zadržení dechu, skok, polohy na bříšku a také si zvykne na nižší teplotu vody, protože teplota ve výukových bazénech se pohybuje okolo 33 stupňů.“

Rochnit se ve vodě je fajn, ale není vaničkování zbytečné, když se miminko každý večer koupe? Vanda Schreierová vidí mezi koupáním a vaničkováním velký rozdíl. „Při klasickém večerním koupání miminka jde zejména o hygienu, tedy o omytí celého těla s určitým množstvím vody. Při vaničkování se napouští skoro plná vana a využívá se celý její prostor. Miminko se tak nejen uvolní, ale i cvičí.“ Jak?

Jedná se o speciální úchopy dítěte, které procvičují různé svalové partie. „Například šíjové svaly, potřebné k držení hlavičky, pletence ramenní, vzpřimovače páteře, břišní přímé a šikmé svaly, potřebné k dobrému trávení miminka, stehenní svaly a posturální svaly, které zase miminko potřebuje k otočení ze zad na bříško a naopak.“

Vanda Schreierová však doporučuje praktický tip, a to klasické koupání s vaničkováním jednoduše spojit. „Ze začátku s miminkem zacvičíte a poté jej omyjete. To všechno, včetně manipulace s miminkem pro snazší hygienu, si rodiče na kurzu osvojí.“

Jak ho naučit se potápět?

„Miminko má do 3 měsíců věku vrozený reflex zatajení dechu, je to základní novorozenecký reflex, který má ještě z bříška. Po třetím měsíci však sám odezní. Pokud začneme učit miminko abecedu potápění, tedy zadržení dechu na vyslovené heslo, ještě před třetím měsícem věku, máme tedy velkou výhodu, vše je jednodušší.

Po třetím měsíci již musíme miminko zatajení dechu znovu učit, ale není to nic náročného. Říká se tomu Abeceda potápění a je rozdělena do několika kroků. Zpočátku vždy miminko oslovíme jménem a vyslovíme pokaždé stejný signál (heslo, např. „Zuzanko, a žbluňk!“) a poté miminku potřeme obličej mokrou dlaní. Pokud vše miminko zvládá, zhruba za týden či dva přejdeme na další krok – např. polévání hlavičky kelímkem.

Nakonec miminko potápíme na signál do vody. Děti z toho mají radost a smějí se. Již takto malá miminka jsou schopná si uvědomit své úspěchy a slovní pochvala jim dělá moc dobře,“ říká Vanda Schreierová.

Bez odborných instrukcí raději ne

Nejjednodušším způsobem, jak s vaničkováním začít, je vyhledat zkušeného instruktora, který vás zaučí (ať už doma či v plaveckém centru), anebo se techniku kojeneckého plavání naučit z video kurzů. „Protože se jedná o speciální úchopy, které je potřebné provádět správně, aby byly miminku prospěšné, nedoporučuji vaničkovat s miminkem bez základního kurzu. Odborně vzdělaný plavecký instruktor rodičům vše vysvětlí a jednotlivé úchopy naučí. Na další hodině vše překontroluje a učí další nové cviky. Cviky jsou vždy úměrné věku a dovednostem miminka. Stejně tak i délka lekce,“ objasňuje odbornice a radí, jak začít.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Jsou v podstatě dvě možnosti: v první řadě si můžete domů pozvat instruktora vaničkování, jak já říkám tetu „vaničkovou“, která vás jednotlivé úchopy naučí. Zároveň se tak můžete zeptat i na mnoho věcí ohledně miminka, my například rodičům také ukazujeme, jak miminko odborně namasírovat. Radíme maminkám, jak miminko uvázat do šátku, nebo jak miminko uspat. A pomáháme také s kojením.“

Pokud namítnete, že péči o miminko zvládáte a stačí vám odborný dohled pediatra, pak můžete zvolit ještě jednodušší (a finančně příznivější) variantu plavecké výuky. „Takovou možností je pořízení instruktážních video kurzů vaničkování, která jsou novinkou tohoto jara. Jedná se o 9 speciálních výukových videí - lekcí, kterými procházíte podle věku a dovedností miminka. Po absolvování kurzu se v podstatě stáváte odborníkem a profíkem a vaše miminko zase dokonalým plavcem,“ usmívá se Vanda Schreierová.

Jakou nejčastější chybu při kojeneckém plavání děláme?

Vanda Schreierová, instruktorka plavání a odbornice na psychomotorický vývoj dětí (www.vanickovani.cz)

„Nejčastější chybou, které se rodiče mohou dopustit, je nerespektování nálady dítěte. Není vhodné koupat miminko, které je unavené nebo hladové, což rodič často samozřejmě nepozná. Jenže voda miminko rychle unaví a dítěti může během vaničkování vyhládnout. Je tedy dobré, aby bylo miminko alespoň 30 minut po jídle, aby jej netlačilo bříško, ale zároveň nebylo hladové (např. 2 h od posledního krmení).

Plavat by také miminko mělo jít odpočaté, když má dostatek energie. Může se také stát, že rodiče neodhadnou dobu plavání. Miminko se zdá být spokojené a usměvavé, tak proč jej ve vodě ještě nenechat? Pokud ale překročíme jistou hranici, která je dána za prvé věkem, a za druhé aktuálním naladěním miminka, může se stát, že miminko tzv. přetáhneme a ono „z ničeho nic“ začne plakat. Pláč je pak těžké zastavit a většinou skončí, až když miminko usne.

Pokud ale rodič dodržuje základní pravidla, která se samozřejmě na kurzu dozví, nemůže v podstatě udělat žádnou chybu. Vaničkování je určené všem dětem a rodičům a pokud si rodiče nemohou dovolit instruktora domů, mohou zvolit právě instruktážní plavecká videa.“

Foto: autor, Vanda Schreierová

Témata: Zdraví, Děti, Rodina, Batole, Kojenec, Hry pro děti, Plavání s dětmi, Kladný vztah, Večerní koupání, Praktický tip, Náročný porod, Novorozenecký reflex, Van, Odborný dohled, Kraul, Svalový tonus, Omytí, Splývání, Dobré trávení, Mimi, Vanda Schreierová, Spící miminko, Zdraví na Heureka.cz