Maminka.czTěhotenství

Vanu a barvení vlasů až po porodu. Čeho se ještě bojíme v těhotenství?

Simona Procházková 6.  8.  2019
Podléháte pověrám, věříte lidovým povídačkám, necháte se snadno vystresovat hororovými zážitky nebo zaručenými radami kamarádek a známých? Nelámejte si hlavu zbytečnými a často neopodstatněnými strachy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Můžu si nabarvit vlasy? A fakt musím seknout se cvičením v posilovně? Zapomenout na nakládaný sýr i sushi? Vystěhovat kočku, psa i křečka? A proč mi babička pořád dokola opakuje, ať propánaboha hlavně nedobíhám tramvaj, nenosím nákupy a nevěším prádlo na šňůru? Honí se vám hlavou podobné myšlenky? Tak si je zakažte!

Nevím sice, jestli existuje spolehlivý návod, jak se nezbláznit, když všude kolem sebe slyšíte nebo čtete „výhrůžky“ typu: „Bacha na zvířata, k těm se ani nepřibližuj,“ případně: „Né, aby tě napadlo převlékat postele,“ (stěhovat knihovnu, koupat se v bazénu a tak dále a tak dále). Zeptaly jsme se každopádně odborníků na slovo vzatých, zkušených gynekologů, na co je opravdu užitečné dávat si pozor a které mýty i dobře míněné rady můžete s klidným svědomím hodit za hlavu. 

Nejčastější pověry o těhotenství. Těmhle pořád věříme! Proboha, proč?

Strach je normální, nesmí vás ale ovládat! 

Některé obavy jsou během těhotenství samozřejmě přirozené a ve větší či menší míře se s nimi alespoň občas popere každá nastávající maminka. „Nejčastěji se mi pacientky svěřují se strachem o nenarozené dítě a jeho správný vývoj, případně z postižení nebo vrozených vad. Následuje strach z porodu a jeho průběhu, všech možných komplikací, které by mohly nastat. Naprosto běžné jsou rovněž obavy z různých vyšetření, dále se pak setkávám se strachem maminek z poporodní deprese a také z neschopnosti milovat své dítě,“ uvádí gynekoložka Andrea Pašková z GynMedico. 

1. Barvení vlasů až po porodu

Kolem barvení vlasů existuje spousta předsudků a nejasností. V rozumné míře a kvalitními prostředky vám ani miminku nijak neublíží! „Barvy na vlasy nejsou složeny z tak silných chemikálií jako v minulosti. K vlasům jsou mnohem šetrnější a stejně se chovají k organismu. Nemusíte se tedy obávat, že byste kvůli takovému zkrášlování riskovala zdraví miminka. Jediné, s čím byste měla počítat, je odlišné chování samotné barvy. Kvůli těhotenským hormonálním změnám vám může odstín nakonec totiž chytnout trošku jinak, než jste zvyklá,“ vysvětluje doktorka Andrea Pašková. „Během barvení vlasů můžou jejich nepatrné části pronikat kůží do organismu. Existuje studie, která se zabývala vlivem vlasových barev na vývoj plodu a její závěr naznačoval určitou spojitost mezi barvením vlasů a vyšším rizikem vzniku nádoru mozku v dětství. Spousta dalších vědců se ale domnívá, že toto spojení je zcela nepravděpodobné,“ uvádí dodává Jan Lacheta, primář IVF centra Iscare.

2. Strach z toxoplazmózy

Pokud je zahrádka vaše vášeň, určitě se už nemůžete dočkat letošní úrody a radujete se z rozkvetlých narcisů a tulipánů. Je ale ono pověstné „hrabání se“ v hlíně pro těhotnou bezpečné? Teoreticky hrozí (i když jen zcela minimální) riziko nákazy toxoplazmózou. Aby k tomu ale skutečně došlo, musela by být hlína kontaminována sekrety (močí) nebo trusem koček, které v sobě mají tohoto parazita. Případná nákaza se může projevit jako viróza s teplotami, často ale u těhotné ženy proběhne zcela bezpříznakově. Pokud máte strach, gynekolog vám může provést kontrolní odběr protilátek. „Při jakékoli práci na zahradě určitě radím používat ochranné rukavice,“ říká gynekoložka Pašková a pokračuje: „Zvířata jsme měli kolem sebe vždy, a i dříve o ně těhotné ženy musely pečovat. Jediné, čemu byste se měla vyhýbat, jsou exkrementy a čištění kočičího záchodu.“ 

Toxoplazmóza a těhotenství: Jsou obavy na místě?

3. Věším prádlo, zamotá se pupečník! 

Tak ráda byste svému drobečkovi upletla kabátek, čepičku nebo dečku, raději ale necháváte vlnu i jehlice odložené ve skříni, protože vás kolegyně v práci varují, že při pletení se vašemu miminku může zamotat pupeční šňůra kolem krku? „Bez obav můžete věšet prádlo, záclony, tancovat s rukama nahoře nebo třeba ometat pavučiny ze stropu. Miminku skutečně nic nehrozí. Omotání pupeční šňůry je věc náhody, kterou vy nijak neovlivníte. Ovinutí pupečníku kolem krčku dítěte je poměrně běžné, provází přibližně každý třetí až pátý porod. Není výjimkou, že je pupečník obtočený i dvakrát, či třikrát a až na velmi vzácné případy děťátko neohrožuje. Omotání pupeční šňůry závisí zejména na její délce a pohyblivosti plodu, způsobuje ji tak vždy aktivita miminka, nikoli vaše,“ zdůrazňuje Andrea Pašková. 

4. Musím zapomenout na vanu! 

Opravdu je nutné vyhýbat se celých dlouhých devět (ve skutečnosti téměř deset) měsíců voňavé koupeli a spokojit se jen se sprchou? Hlavně žádnou paniku, klidně se rozmazlujte a ten levandulový olejíček si do vany přidejte. „Pravdou je, že delší pobyt v horké vodě vede k růstu tělesné teploty, dochází k zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není ideální. Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu (rozštěpy páteře). Lepší je tedy určitě sprchování nebo krátká koupel v teplé, nikoli horké, vodě, pokud netrpíte bolestmi břicha nebo nehrozí předčasný porod. Vířivky je ale určitě lepší vynechat úplně,“ uvádí MUDr. Jan Lacheta. Podobný názor zastává i MUDr. Andrea Pašková: „V prvním trimestru není vhodná teplá koupel, vířivé vany ani sauny. V pozdějších měsících těhotenství je již naopak teplá (ne horká) koupel přínosná pro uvolnění svalového napětí.“ 

Porod se blíží a vy děláte tyhle podivnosti? Nejste v tom sama!

5. Masáž může vyvolat špinění nebo křeče! 

Pokud znáte své tělo a svěříte se do rukou vyškoleného fyzioterapeuta, nehrozí žádné bolesti ani riziko potratu. „Budoucí maminky vyhledávají masáže čím dál častěji. Zlepšují totiž nejen psychický, ale i fyzický stav, což má vliv i na prenatální vývoj očekávaného potomka. Pravidelná masáž usnadňuje průběh těhotenství i porodu a miminko ji vnímá jako velmi příjemný podnět. Vybírejte ale jen tu určenou speciálně pro těhotné. Rozdíl oproti té běžné je v intenzitě, na kůži není vyvíjen velký tlak a nepoužívají se hmaty palcem nebo jednotlivými prsty, aby nedocházelo k dráždění lymfatického systému,“ doporučuje MUDr. Andrea Pašková. „Vhodné jsou měkké techniky, tedy většina relaxačních druhů masáží, reflexní terapie chodidel, shiatsu masáže, aromaterapie, některé druhy mobilizací. Nedoporučuji žádné razantní postupy a veškeré detoxikační druhy masáží, např. lymfatické, medové…“ doplňuje MUDr. Jan Lacheta. 

6. S běháním mám utrum!

Fakt, že čekáte miminko, není důvodem k tomu seknout se sportováním. Naopak! „Vaše tělo vám ukáže, kde jsou vaše hranice. Pokud nemáte odvahu na klasické sporty, zkuste třeba lekce jógy nebo cvičení určené přímo pro těhotné. Pokud se cítíte dobře a miminko je v pořádku, nic vám v pohybu nebrání. Cvičte, jak jste zvyklá. Děti matek, jež jsou fyzicky aktivní během těhotenství, mají silnější kardiovaskulární systém. Rodí se sice s nižší porodní váhou, ale co nemají v tělesném tuku, dohánějí v inteligenci. Jako dospělí totiž mají větší mozek než děti línějších maminek,“ prozrazuje doktorka Andrea Pašková. Zcela s ní souhlasí i primář  Jan Lacheta: „Věnujte se klidně sportovním aktivitám, které jste prováděla již před otěhotněním. Je ale vhodné snížit intenzitu cvičení a nedoporučuje se začínat s novými sporty. Ideální je chůze, běh, plavání, tanec, jóga, vyhněte se silovým spotům, míčovým hrám a namáhavým vytrvalostním disciplínám.“ 

Těhotenství není nemoc: Na co si dát pozor a čeho se naopak nebát?

7. Jedno dítě, jeden zub! 

Také vás toto rozšířené „pořekadlo“ budí ze snů? Zbytečně! Objednejte se na prohlídku ke svému zubaři a také navštivte dentální hygienistku. Vysvětlí vám, že větší náchylnost zubů ke vzniku kazů není způsobena tím, že miminko vám „bere“ vápník. Vysvětlení je jednodušší - dávivý reflex a častější zvracení vedou k poklesu pH v ústech, dalšími viníky jsou zvýšená chuť k jídlu (hlavně na sladké a kyselé) a únava, kvůli které čištění občas „odflinknete“. Přesto existuje i objektivní příčina větší zánětlivosti dásní a kazivosti zubů, a to zvýšení hladiny hormonů estrogenu a progesteronu, což může vést k růstu počtu bakterií a způsobovat vyšší citlivost dásní vůči škodlivému zubnímu plaku. Stomatolog David Kadlec k tomu říká: „Z vlastní zkušenosti vím, že záleží na tom, jaký stav dutiny ústní a hygienické návyky žena před otěhotněním má. Při správné prevenci a péči zpravidla nedochází k žádnému radikálnímu zhoršení, které by na zubech zanechalo trvalé následky.“ 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Miminko, Tipy a rady v těhotenství, Od těhotenství k porodu, Nezapomínejte na sebe, Zánět dásní, Barvení, Masáž, Jan Lacheta, Vana, Trus, David Kadlec, GynMedico, Bár, Van, Pór, Vlasy, Trubice, Tulipán, Andrea Pašková, Barvení vlasů, Pórek, Zdraví na Heureka.cz