Vaše Adéla: Na dítě je třeba nazírat jako na bytost sexuální

Na projevy sexuality u malých dětí se navzdory stále otevřenější společnosti občas díváme nevraživě. Někdo ji dokonce bere jako něco nepřijatelného. Přitom není vůbec proč, jde o naprosto přirozené chování.

Několikrát jsem zažila situaci, kdy si malý chlapeček na dětském hřišti sahal na pindíka a tajemně se tvářil. Ve většině případů byl okamžitě razantně okřiknut maminkou větou typu: "No fuj, ještě jednou to uděláš, tak tě seřežu!" Docela hrůza. Chudák dítě vůbec netušilo, že dělá něco nepatřičného a tak jen vyděšeně nechápavě koukalo a nakonec se rozplakalo. Takové jednání rodičů či prarodičů ho může krutě poznamenat na celý život. Úplně vážně se podobná napomínání odrazí na jeho sebevědomí, navazování vztahů a vnímání vlastního těla.

Dítě se rodí jako sexuální bytost, i když to zní celkem zvláštně. Musíme k němu tak přistupovat ať se děje co se děje. A jelikož mezi základní dětské touhy patří poznávání všeho kolem (i sebe sama), dá se očekávat, že ho bude kromě nožiček a ručiček zajímat také genitál. Pokud své dítě přistihnete, jak si dělá dobře, rozhodně ho nezrazujte. U větších dětí je pouze potřeba vymezit společenskou stránku věci, jako že by měli na svou chvilku počkat, až budou o samotě. Mezi lidmi či na návštěvě u babičky byste mohli udělat poprask. Stačí říct: "Je to v pořádku, ale pohlaď se, až budeme doma."

ČTĚTE TAKÉ: FOTOSOUTĚŽ O DŘEVĚNÉ HRAČKY MANUFAKTURA

Moje kamarádka Lucie mi vyprávěla, jak jednou svou roční dcerku vezla na pohotovost, protože se nějak divně kroutila a hekala, jako kdyby jí bolelo bříško. Poslali ji na všechna možná vyšetření, ale nic neobjevili. Nakonec se ukázalo, že malá jen masturbovala. Lucka si oddychla a byla ráda. Doktor ji ujistil, že to vypovídá o skvělém psychomotorickém vývoji dítěte!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Provokovat vás můžou hlavně starší ženy ze sousedství, které vás nutí upravovat společné prostory vašeho bydliště. Ale jinak se cítíte…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci