Vaše Adéla: Potřebují děti po Vánocích také hubnout?

Nárazové mlsání o vánočních svátcích dětem nemůže vážně uškodit. Ale jen v případě, pokud už déle nemají problémy s váhou a dobře si uvědomují, že zvýšená konzumace sladkostí je jen výjimečná.

Dítě, které na posezení vyluxuje celý tác s cukrovím, a zají ho bramborovým salátem, by se mělo krotit. Obecně totiž není dobré utvrzovat své potomky v názoru, že občasné přejídání je v pořádku. Ale už máme po svátcích, hříchy jsou napáchány a teď čelíme jejich následkům. Co si počít, když vaše dítě za poslední týdny nadměrně přibralo? Potřebuje dietu?

Rozhodně není možné dítěti, které je stále ve fázi vývoje naordinovat redukční jídelníček v podobě, na kterou jste sama zvyklá. Neexistuje například to, že dítěti odepřete přílohy, sacharidy a tak dále. Přístup ke snižování hmotnosti u dětí je docela jiný. Jak tedy postupovat, abyste dítku nakonec ještě víc neublížila?

V první řadě se zbavte veškerých slazených nápojů. Vysvětlete dítěti, že limonády se pijí jen ve velmi výjimečných situacích a žízeň se jimi rozhodně nehasí. Místo ní mu dopřejte stoprocentní ovocné šťávy (naředěné vodou), neslazené bylinkové čaje a hlavně čistou vodu. Dále nastolte opravdu pravidelný stravovací režim, ideálně středně velkých 6 porcí denně, které by měly obsahovat zejména potraviny s nízkým glykemickým indexem, kvalitní bílkoviny a sacharidy, obilniny, mléčné výrobky (bílé kysané výrobky s trochou marmelády či medem, nikoliv dětské jogurty typu „kostíci“), zeleninu a ovoce.

ČTĚTE TAKÉ: Batolata a sladkosti

Mlsání omezte na minimum, ale úplně zakázat ho nemusíte. Pokud je dítě milovník sladkostí, dopřejte mu ho, ale jen v omezeném množství. Jeho obvyklou dávku vydělte třemi. Zamezte tomu, aby uždibovalo cokoliv během dne mimo jídlo, které má naplánované.

Dítě potýkající se s váhovým nadbytkem by mělo mít především dostatek pohybové aktivity. Nedovolte, aby stále jen sedělo na gauči nebo u počítače. Buďte mu sama příkladem a ukažte mu, že sport prostě patří k běžnému životnímu stylu, stejně jako například návštěva kina. Určitě se chytne, pokud mu pohyb naservírujete zábavnou formou!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Po období střídavých nálad se vaše mysl zklidní a nabude ztracené rovnováhy. Vaši kolegové i rodina si té změny okamžitě všimnou, a…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci