Vaše Adéla: Proč mě to dítě neposlouchá?

Jako rodiče máme o svých dětech předem velmi naivní a vysněné představy: Budou spořádané, poslušné a kultivované. Ne jako někteří nechvalně známí spratkové... A když to tak náhodou nedopadne? Máme to brát jako mateřské selhání číslo jedna?

Kéž by se takové věci daly skutečně naplánovat! Jenže stejně jako se nedá předem určit barva očí či pohlaví dítěte, neovlivníme ani povahu. Můžeme ji formovat a usměrňovat, nikoliv potlačit. Je to sice trochu nespravedlnost. Některým rodičům spadne do klína hodné a nekomplikované děcko, které nevyhledává konflikty a vše si nechá v klidu vysvětlit. Jiným zas osud nadělí raracha, co se ke všemu ze zásady staví negativně a dělá dusno kvůli každé blbosti. S takovými dětmi je logicky víc práce, chtějí víc pozornosti, naše železné nervy. S tím se musíme prostě smířit.

Je pak na místě položit si otázku: Dělám jako rodič něco špatně? Odpovědět na to není snadné, protože by se měl každý případ posuzovat individuálně. Ale obecně platí, že dítě si k nám dovolí přesně to, co mu dovolíme my sami. Stačí jeden drobný rodičovský poklesek a dítě si ho uloží do paměti, dokonce si ho podtrhne červenou fixou! Stejně tak umí bezvadně vysledovat momenty vaší nerozhodnosti a vycítí, že mají v té chvíli navrch. Příště si proto v podobné situaci přirozeně opět troufnou sesadit vaši autoritu.

Pokud se něco takového stane a vy si to uvědomíte, dejte si velký pozor, aby se stejný případ již neopakoval a dejte dítěti důrazně najevo: poslední slovo tady mám já! Pokud si dítě začne jednou něco diktovat a vy na to byť jen na okamžik přistoupíte, kupujete si vstupenku do pekel.

Také byste měli s partnerem zastávat stejné výchovné metody. Nemělo by se stávat, že maminka dovolí dítěti například jíst u televize a tatínek ne. Pak se stane, že dítě této vaší ne jednoty využije a začne automaticky prosazovat svůj zájem. Neustoupí a neustoupí, vy se pomalu ale jistě zblázníte.

Ale dokonce i sebe paličatější dítě by mělo být schopné pochopit, kde jsou hranice, za které už nesmí a že existují povely, na které musí slyšet. Je jen na vás, jakou cestu si k němu najdete.

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Pořád jen trávíte čas nějakými malými úkoly či ne zrovna zábavnou dílčí činností, ale na nic velkého se nemůžete vrhnout? Dneska je…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci