Ve 3 letech nosí plenu. Jak ho konečně naučit na nočník?

Mluví v rozvitých souvětích, pozná Audi od Forda, na plavání loví hračky ze dna bazénu, avšak jeho hygienické návyky pravděpodobně zruinují rodinný rozpočet. Ve 3 letech čůrá i kaká do plen, a vypadá to, že to zatím nehodná měnit!

Dnešní děti jsou v mnoha ohledech opravu jiné, než generace před nimi. Mají jiné hračky a záliby, rodiče je jinak stravují i oblékají, ve třech letech se již někteří, např. ve školce, věnují cizím jazykům, chodí na různé kroužky. Mají své vlastní pokojíky, své jasné názory na svět, které jsou mnohdy respektovány jejich rodinou natolik, že se ze sladkých andílků stávají čertíci, kteří jsou postrachem okolí.

Dnešní dítka si ale také například mnohem dříve čistí zoubky, jsou déle kojená, než dvě generace před nimi a také bývají o něco později bez plen. Nejsou ani lepší, ani horší, jsou zkrátka jiná, tak jako doba, ve které žijí. Jejich dětství je plné úsměvných paradoxů; mnozí neumí ještě ve 3 letech kakat do nočníku a obléknout si kalhoty a ponožky, ale zato rozeznávají značky aut a v ZOO poznají takřka polovinu zvířat. Znalosti a rozhled jsou vítané, ale jaká záhada stojí za opožděným vylučováním?

Přivazovali nás k nočníku

Možná znáte některé hrůzostrašné výukové metody z vyprávění, nebo jste jich byla dokonce přímým účastníkem. Děti se dřív posazovaly na nočník, sotva si uměly sami sednout, někdy byly nucené vysedávat na nočníčku, dokud se „TO“ nepovedlo. Z nočníčku pak vstávaly s vytlačeným kolečkem okolo pozadí. V některých jeslích se praktikovalo přivazování k nočníku – neposedná dítka se k nočníkům „přifačovala“, aby v pravidelných intervalech na nočníku poseděla a neutekla ke kostkám nebo balónu.

V předlistopadových dobách totiž ulehčovaly jednorázové pleny život výhradně maminkám na západ od nás. A tak je pochopitelné, že okamžik, kdy se „TO“ dítě naučilo dělat do patřičné nádoby, byl chvílí neskonalé radosti – konec vyklepávání obsahu plen do WC, konec máčení, máchání, praní a žehlení plen! Dnes nás takové starosti netrápí.

Na noc klidně do pěti!?

Např. v ordinaci neurologa se dozvíte, že i pětileté dítě má na plenku na noc ještě nárok. Je to prý naprosto fyziologické a nemá to nic společného s mentálními schopnostmi – zkrátka každé mrně je jiné. Pediatr vám obvykle poví, že během dne jsou si děti schopné uvědomit, že chtějí na toaletu (velmi) zhruba od 18 měsíců dále. V této době jsou již mnohá dítka schopná řídit práci svěračů. Děti se častěji naučí chodit nejprve „na malou“ a později „na velkou“. Dříve zvládnou být bez plen v bdělém stavu, mnohem později při spánku.

Ať tak, či onak, vždy potřebují naši pomoc, připomínání, motivaci, chválu, trpělivost a… zase trpělivost – zkrátka potřebují náš čas. Pokud tento čas do učení investujete, a přesto nad třetí svíčkou dortu přemýšlíme, kde jste udělala chybu, možná vám pomůže některý z tipů zkušených maminek. (A mimochodem, možná jste žádnou chybu neudělala, možná to vaše dítko prostě ještě nechápe, nezvládá, něčeho se bojí, k něčemu má odpor apod.)

Několik „nočníkových“ tipů pro starší batolata

  1. Pomozte mu příběhem; například o „bobku“, který potřebuje pomoc se dostat domů (hádejte kam), nebo o panu Záchodovi, kterého musí někdo nakrmit (z toho mívají děti legraci).
  2. Doma mějte na dohled více nočníků, a nemá(te) šanci zapomenout.
  3. Za úspěšnou „akci“ jej odměňte (nálepky, dobroty apod.)
  4. Choďte spolu na toaletu (chvíli to přeci vydržíte, výsledek za to stojí), mluvte pak o svých pocitech, jak se vám ulevilo, že vás nic netlačí v bříšku, jak je fajn být čistý, v suchu.
  5. Pokuste se mu zprostředkovat „kouzlo kolektivu“, bezvadně to jde na dětském plavání nebo cvičení, kdy chodí děti hromadně na záchod či nočník. Nebo „se pozvěte“ k nějakému šikulovi na návštěvu.
  6. Oznamte, že máte už jen poslední balík plen, až dojde, nedá se nic dělat, musí se chodit na záchod.
  7. Technické typy možná zaujme celý proces; od vzniku, přes výrobu až po jízdu potrubím. Můžete vše nakreslit, vyrobit z Lega (záchod, potrubí, hliněná kulička) a pak vše zkoušet v praxi :-)

Máte, milé čtenářky, i vy nějaké tipy, jak pomoci tříleťákovi pochopit (a peněžence ulevit)?

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Jak je to dlouho, co jste se někde pořádně „vyblbla“? Jestli máte v rodině nějaké předškolní robátko, půjčte si ho na odpoledne a…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci