Vitaminová vzpruha - přesně to, co na podzim potřebujete

Hutné rozmixované ovocné a zeleninové koktejly zná celý svět pod jménem „smoothies“. Jsou plné vitáminů a jejich příprava je tou nejsnadnější věcí.

Nápoj z kiwi s granátovými zrnky – osvěžující

1 sklenička, asi 300 ml; příprava: 5 minut

3 kiwi
1 lžíce hnědého cukru
limetková šťáva podle potřeby
1 hrnku ledu
minerálka podle potřeby

na dokončení:
1 granátového jablka

Kiwi oloupejte a nakrájejte na kousky. Všechny ingredience pak společně rozmixujte tyčovým mixérem dohladka, minerálky nalijte jen trochu. Koktejl na závěr dořeďte podle potřeby a ještě jednou promixujte.
Místo minerálky můžete použít vodu. Z granátového jablka vydlabejte zrníčka a nakonec jimi koktejl ozdobte.

Náš tip: Pokud chcete, aby vás nápoj více zasytil, nahraďte jedno kiwi třeba banánem.

Zeleninový smoothie s celerem – tekutá zelenina

1 sklenička, asi 300 ml; příprava: 5 minut

2 rajčata
1 salátové okurky
2 stonky řapíkatého celeru
špetka římského kmínu
sůl podle potřeby
1 hrnku ledu
minerálka podle potřeby

Račata, okurku a celer omyjte, očistěte (okurku oloupejte) a nakrájejte na kousky. Všechny ingredience potom společně rozmixujte dohladka a zalijte minerálkou nebo pitnou vodou. Na závěr můžete nápoj ještě jednou promixovat.

Náš TIP: Jestli máte rádi pikantní chuť, zkuste do koktejlu přidat špetku chilli koření. Pro ještě výraznější barvu přidejte očištěnou a nakrájenou mrkev nebo červenou řepu. Část minerálky je také možné nahradit bílým jogurtem nebo kefírem.

Okurkový nápoj s mrkví a koriandrem – orientální

1 sklenička, asi 300 ml; příprava: 5 minut

1 salátové okurky
2 mrkve
1 celeru
2–3 snítky čerstvého koriandru
limetková šťáva podle chuti
1 hrnku ledu
sůl podle chuti
minerálka podle potřeby

Okurku, mrkev a celer omyjte, očistěte a nakrájejte na menší kousky. Všechny ingredience potom společně rozmixujte dohladka, osolte a dolijte minerálkou nebo stolní vodou. Pak můžete ještě znovu rozmixovat.

Náš tip: Pokud do nápoje přidáte 3 lžíce bílého jogurtu nebo kefíru, jeho chuť se zjemní a koktejl vás opravdu zasytí. Můžete jej použít třeba jako dopolední svačinku. Máte-li raději ostřejší chuť, přidejte trochu mletého pepře.

Grepovo-banánový koktejl s mangem – výživný

1 sklenička, asi 300 ml; příprava: 5 minut

1 grepu
1 banán
1 zralého manga
med podle potřeby
1 hrnku ledu
minerálka nebo voda podle potřeby

Grep oloupejte, rozdělejte na dílky, zbavte je bílých vláken a vnitřních hořkých slupek a nakrájejte na kousky. Banán oloupejte a nakrájejte na kolečka.
Všechny ingredience potom společně rozmixujte tyčovým mixérem dohladka. Minerálky nalijte podle potřeby a koktejl na závěr důkladně promíchejte nebo znovu rozmixujte.
Minerálku můžete nahradit pitnou vodou.

Náš tip: Místo minerálky můžete také použít na ředění kefír nebo podmáslí, nápoj bude zajímavější a můžete si ho dát třeba k snídani nebo ke svačině.

Rajčatovo-pomerančový koktejl s mátou – regenerující

1 sklenička, asi 300 ml; příprava: 5 minut

1 malý pomeranč
2–3 cherry rajčátka
pár lístků máty
1–2 lžíce medu
1 hrnku ledu
minerálka podle potřeby

Pomeranč oloupejte, rozdělejte na dílky, zbavte je bílých vláken a nakrájejte. Rajčátka omyjte a rozpulte. Všechny ingredience potom společně rozmixujte a na závěr dolijte minerálkou nebo pitnou vodou. Nakonec ještě můžete dosladit medem podle chuti nebo naopak zakápnout troškou čerstvé citronové šťávy.

Náš tip: Do nápoje můžete rozmixovat lžíci nasekaných mandlí nebo oříšků, zlepšíte jeho chuť a zvýšíte vydatnost. Zkuste také přidat lžičku šťávy z limetky, která nápoji dodá na exkluzivnosti. Místo máty můžete použít jiné čerstvé bylinky.

Řepný slaný koktejl s celerem – na imunitu

1 sklenička, asi 300 ml; příprava: 5 minut

1 bulva červené řepy
1 salátové okurky
1 stonek řapíkatého celeru
1 hrnku ledu
sůl a mletý pepř podle chuti
minerálka podle potřeby

Červenou řepu, salátovou okurku a řapíkatý celer omyjte (řepu a okurku navíc oloupejte) a vše nakrájejte na menší kousky. Potom všechny ingredience společně rozmixujte dohladka. Nakonec osolte, opepřete a dolijte minerálkou nebo stolní vodou.

Náš tip:Pokud do nápoje přimixujete pár lžic ovesných vloček (můžete je předem namočit, aby změkly), promění se zdravý zeleninový drink v plnohodnotnou svačinu.
Pro změnu můžete do nápoje také přidat několik lžic smetanového bílého jogurtu nebo kefíru.

Brokolicový smoothie se zeleným pepřem – extravagantní

1 sklenička, asi 300 ml; příprava: 5 minut

hrst růžiček
brokolice
1 lžičky nakládaného zeleného pepře
1 hrnku ledu
3 lžíce bílého jogurtu
sůl podle chuti
minerálka podle potřeby

Brokolici omyjte a rozeberte na růžičky. Zbytek uschovejte pro další kuchyňské zpracování. Potom všechny ingredience společně rozmixujte tyčovým mixérem dohladka a osolte. Minerálky nebo vody nalijte jen trochu a teprve na závěr koktejl dořeďte podle potřeby a ještě jednou promixujte.

Náš tip:Chuť můžete ještě vylepšit snítkou čerstvého kopru nebo jiných čerstvých zelených bylinek, kterou najemno nasekáte a přidáte do hotového nápoje.
Zajímavou chuť také získáte, když do nápoje přidáte drcený česnek.

Vitaminová bomba pro zdraví – proti chřipce

1 sklenička, asi 300 ml; příprava: 5 minut

3 velké listy zelí
2 stonky řapíkatého celeru
3 menší mrkve
1 hrnku ledu
sůl a pepř podle potřeby
minerálka nebo voda podle potřeby

Zelí, celer a mrkev omyjte, očistěte a nakrájejte na menší kousky. Potom je společně s ledem rozmixujte tyčovým mixérem dohladka. Nápoj pak ještě podle potřeby dochuťte solí a čerstvě mletým pepřem a dolijte minerálkou nebo stolní vodou. Nakonec můžete koktejl ještě jednou rozmixovat.

Náš tip: Zkuste do zeleninového nápoje přidat pro změnu ještě několik lžic bílého smetanového jogurtu nebo kefíru bez příchutě a navrch ho ozdobit čerstvými či zmraženými sekanými bylinkami – výborná je třeba pažitka, máta či bazalka.

Článek vyšel v časopisu F.O.O.D. 11/2013

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Merkur má velmi dobré navázání na Pluto, což by pro vás znamenalo schopnost komunikace, ale také je dobře umístěná Luna, což vám může…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci