Víte, co znamená "anovulační sterilita"?

Termín ovulace označuje proces uvolnění zralého vajíčka z vaječníku, anovulace je naopak stav, kdy se vajíčko neuvolní a v daném cyklu není možné otěhotnět. Problém nastává, když je takových cyklů víc…

Slečna Renáta je velmi aktivní sportovkyně, sport je její život i povolání, neboť je učitelkou tělesné výchovy na sportovní škole. Renáta má stálý partnerský vztah a touží po dítěti, o které se s partnerem už rok snaží. I přestože Renáta normálně menstruuje, je zdravá a v dokonalé fyzické kondici, odborná lékařská vyšetření u ní odhalila anovulační sterilitu – během menstruačních cyklů nedochází k dozrávání a vycestování vajíčka.

Renátě byla nasazena hormonální léčba a také obdržela doporučení, aby zvolnila tréninkové tempo a přibrala alespoň 5 kilogramů. Renáta měla štěstí i velkou oporu v partnerovi, vše se podařilo a šťastná sportovkyně čeká své první dítě.

Anovulační sterilita pod drobnohledem

Gynekolog a porodník Antonín Pařízek pojem anovulační sterilita popisuje následovně: „Jedná se o neplodnost ženy, u které neprobíhá během menstruačního cyklu ovulace, uvolnění vajíčka z vaječníků“. Žena však může pravidelně menstruovat a jevit se zdánlivě jako plodná a zdravá!

V některých případech ale na problém naopak upozorní nepravidelná menstruace dospělé ženy. „Ženy, které mívají nepravidelnou menstruaci, ať už v delším či kratším cyklu, můžou mít poté potíže s otěhotněním. Pacientka s těmito potížemi by určitě měla navštívit gynekologa.“ upozorňuje plzeňský gynekolog Martin Smažinka. (Pozor, u dospívajících dívek bývá nepravidelné krvácení obvykle fyziologickým jevem.)

K „laickému“ odhalení může pomoci i tzv. symptotermální metoda

V případě, že si z důvodů plánování těhotenství, nebo naopak kvůli jeho zabránění sledujete bazální teplotu a další symptomy (např. ovulační hlen), může vás na problém upozornit skutečnost, že se vaše bazální teplota během celého cyklu nemění a obvykle není přítomen ani ovulační hlen. Takový cyklus je pak s velkou pravděpodobností neplodný, anovulační. Více o symptotermální metodě naleznete na Mamince ZDE.

9 nejčastějších příčin anovulační sterility

  • Nesprávná hladina a nerovnováha ženských pohlavních hormonů
  • Poruchy štítné žlázy
  • Poruchy produkce inzulinu a prolaktinu
  • Syndrom polycystických ovarií (na Mamince více ZDE)
  • Obezita, nebo naopak velmi nízká hmotnost vzhledem k výšce
  • Dlouhodobá extrémní fyzická námaha (profesionální sportovkyně, tanečnice apod.)
  • Poruchy příjmu potravy, jejichž důsledkem je mimo jiné i vymizení menstruace a extrémně nízká hmotnost
  • Jednoduše se vyčerpala „zásoba“ vajíček, což odpovídá v průměru věku okolo 45 – 50 roku života
  • V pozadí anovulačních cyklů může stát i dlouhodobý stres, chronické onemocnění a cestování; tyto důvody však bývají spíše krátkodobé a po jejich odeznění se vše vrací k normálu.

V současné době je většina příčin anovulační sterility řešitelných a po stanovení správné diagnózy a následné léčbě se velké procento maminek může těšit na vytoužené miminko.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Jestliže jste měla pocit, že se v posledních dnech k něčemu schyluje, ale nebyla jste si jistá k čemu a ani tím, jestli to bude změna…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci