Vše o genitálním oparu: Víte, že může zkomplikovat porod?

Co má společného opar na rtu a na genitálu? Jakými způsoby se lze nakazit a je nákaza v době těhotenství nebezpečná? Může nějak ohrozit plod?

Genitální opar je značně nepříjemné kožní onemocnění postihující genitál a okolí. Nemoc bohužel vykazuje  výrazný sklon k recidivám. Podobně jako jeho méně stydlivý příbuzný, který se objevuje zejména na rtech a obličeji, provází i genitální opar řada nepříjemných symptomů, které jsou vzhledem ke svému umístění mnohem protivnější, než opar na rtech. Ostatně liší se vůbec nějak opar na rtech a na genitálu? Tedy pomineme-li místo, kde ono nepříjemné kožní onemocnění najdeme.

 „Genitální opar je jednou z nejrozšířenějších pohlavně přenosných infekcí postihující především dospělé osoby. Původcem onemocnění je lidský herpes virus, který má 2 sérotypy – typ HSV-2, který způsobuje právě již zmíněný genitální opar a typ HSV-1, který je obvyklou příčinou oparu na rtu. V určitých případech může být typ HSV-1 také příčinou vzniku oparu na genitálu a opačně.“ vysvětlují odborníci z Gynekologické ambulance Náchod.

10 symptomů, podle kterých ho poznáte

  • V počátečních stádiích je pokožka v oblasti genitálu svědivá, podrážděná a zarudlá.
  • Později se objevují drobné puchýřky, ty později praskají, zasychají a mění se ve strupy.
  • Puchýřky svědí, pálí a palčivě bolí, prakticky stejně, jako opar na rtech.
  • Malé puchýře naplněné značně infekční tekutinou se často shlukují do větších útvarů.
  • Oparem může být zasažena i oblast análního otvoru, hýždí a podbřišku. Výjimečně se může rozšířit i do pochvy.
  • Někdy se objeví i palčivá bolest během močení a vyprazdňování.
  • V mnoha případech jsou zvětšené mízní uzliny, nejčastěji v tříslech.
  • Neobvyklé nejsou ani bolesti hlavy, svalů a celková slabost podobná slabosti během viróz.
  • Genitální opar se objevuje po 2 až 7 dnech od sexuální aktivity s nakaženým člověkem.
  • Pokud jste již opar prodělala, může se znovu objevit v době, kdy máte sníženou imunitu (stres, nemoci apod.), procházíte hormonálními změnami nebo je oblast genitálu nějak výrazněji podrážděná (nevhodné prádlo, necitlivá depilace apod.)

Nákaza, léčba

Genitální opar je pohlavně přenosné virové onemocnění, které do organismu nejčastěji pronikne při pohlavním styku přes porušenou sliznici či kůži. Možný je také přenos kontaminovanými předměty, prsty, orálně apod. Viry se množí v místě vstupu a pronikají podél nervových vláken do nervových uzlíků podél páteře a do mozku mozku.

V těchto místech zůstávají po celý život svého „hostitele“. Čas od času z něj „vystrčí drápky“ a dají o sobě vědět. Ospalé viry z jejich „spánku“ nejčastěji probudí snížená obranyschopnost i jakékoliv další oslabení organismu. Problém může nastat i během hormonálních změn a po lokálním podráždění pokožky.

Riziko v těhotenství

Genitální opar je sice nepříjemný a někdy obtížně léčitelný, je-li však léčený a lékařem sledovaný, není nebezpečný. Situace se může změnit ve chvíli, kdy tento druh oparu trápí nastávající maminku. „Dojde-li k primoinfekci v I. trimestru těhotenství, může být vyšší riziko spontánního potratu či může dojít k rozvoji různých vrozených vad plodu (především v oblasti mozku).

Primární infekce ve II. či III. trimestru zvyšuje riziko předčasného porodu. K nákaze dítěte od matky může dojít i během porodu infikovanými porodními cestami. Pokud má tedy matka v období porodu výsev herpetických puchýřů, je indikován primární císařský řez. V ostatních fázích onemocnění není důvod pro operační ukončení těhotenství a porod je veden vaginální cestou.“ upozorňují odborníci z Gynekologické ambulance Náchod.

Léčba a prevence

Genitální opary se léčí antivirotiky a léčba patří do rukou odborníka. Jedinou možnou prevencí před primární infekcí je používání kondomu a pochopitelně i odmítnutí sexu s nakaženým (muži mívají genitální opar velmi často na žaludu). Pokud je opar mimo genitál, lze se pochopitelně nakazit i během nekoitálních sexuálních praktik. „Na místě jsou také zvýšená hygienická opatření, jako nepoužívat společné ručníky, žínky atd.“ radí odborníci.

Pokud jste již opar několikrát prodělala, nezbývá nic jiného, než se chovat odpovědně ke svému tělu i duši, a snažit se, zejména v době těhotenství, vyvarovat všemu, co má vliv na imunitu a fyzickou a psychickou pohodu.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Partner a děti budou nadšení zábavnými návrhy, které hodláte realizovat tento víkend. Ať už půjdete na pouť nebo do kina, všichni budou…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci