reklama

Výstavy na Praze 9 přiblíží život afrických dětí

Festival Barevná devítka přibližuje vzdálené země, přináší kulturu a tradice z různých kontinentů, seznamuje s lidmi z mnoha krajin a ukazuje, jak se žije jinde na světě. Na festivalu se můžete výborně pobavit a procestovat si více jak 20 zemí, které se v rámci programu prezentují. Letos přizvali organizátoři ke spolupráci také dvě neziskové organizace, společnost Člověk v tísni a humanitní centrum Dialog, které se zaměřují na chudé oblasti světa a které představují svou činnost na dvou různých výstavách ještě před zahájením festivalu.

Člověk v tísni na festivalu pořádá soutěže pro děti i dospělé, představuje nejen svoje projekty a problémy v rozvojových zemích v souvislostech. Od pondělí 13. srpna je otevřena výstava na radnici Městské části Praha 9 s názvem VODA NAD ZLATO. Přináší fotografie, na nichž přední česká fotografka Alžběta Jungrová loni na jaře zachytila život běžných lidí v Etiopii. Každodenní realita je zde bezprostředně ovlivňovaná nedostatkem čisté pitné vody. Člověk v tísni se od roku 2010 věnuje kampani s názvem Cena vody. Cílem je informovat českou veřejnost o globálních problémech s nedostatkem a špatnou kvalitou vody v rozvojových zemích. Záměrem je, aby se česká veřejnost mohla sama aktivně zapojit do řešení těchto problémů a pochopila je v souvislostech.

Víte, co se stane, když v Etiopii dlouho neprší? Nebo jak daleko musí Afričanky chodit pro vodu? I o tom je výstava VODA NAD ZLATO. Autorka fotografií k ní uvádí: „Byla to má druhá cesta do Etiopie, tentokrát v těsné spolupráci s Člověkem v tísni. Projeli jsme zemi až na hranice se Súdánem, kde je problém s nedostatkem vody nejhorší. Snímky ukazují smutnou etiopskou realitu.“

Centrum Dialogpřipravuje výstavu fotografií zachycujících obrázky ze života afrických dětí. Její vernisáž proběhne v nákupní Galerii Fénix v Praze 9 v úterý 21. srpna. Na výstavě jsou portréty dětí z hlavního města Guiney Conakry či blízkého okolí a z Nairobi v Keni. Snímky zachycují děti ve škole a při každodenních činnostech na pozadí chudých podmínek, ve kterých se děti učí, hrají si a vyrůstají. Fotografie vznikaly od roku 2005 až do letoška, jejich autorky Lucie Chocholatá a Lucie Tamášová jsou zároveň koordinátorkami projektů v Africe.

„Fotografie jsou tematicky zaměřené na děti z chudých oblastí Afriky, kam naše sdružení směřuje svou rozvojovou činnost. Podporujeme zejména vzdělávání dětí prostřednictvím Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku“ uvádí autorka snímků. Jde o financování a pomoc ve vzdělávání dětí, které vyrůstají v naprosto chudých podmínkách. Tyto děti, jejichž rodiče nebo opatrovníci si nemohou dovolit hradit školné a výdaje spojené s výukou, nadále žijí se svojí rodinou v Africe. "Adoptivní rodič" z Evropy, kterým může být jednotlivec, skupina lidí, rodina, škola, organizace nebo firma, mu hradí školné, učební pomůcky a povinnou školní uniformu. Zasíláním finanční částky na tyto výdaje dítěti pomůže dosáhnout alespoň minima životních podmínek, jaké mají děti jinde ve světě. Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku přináší mnohem víc než jednoduchou ekonomickou výpomoc, neboť vytváří pouto solidarity, porozumění a vzájemné náklonnosti mezi různými národy a různými kulturami. Podstatným rysem takovéto spolupráce je i začlenění humánních hodnot do přístupu k dětem a jejich výchově – výchova k nenásilí, nediskriminaci a solidaritě.

Sledujte aktuální informace na internetu nebo facebooku akce.
barevnadevitka.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Dnes máte příležitost vyřešit dlouhotrvající konflikty, jejichž řešení vždy ztroskotalo na neschopnosti se dohodnout a pochopit názory…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama