reklama

Zákaz vstupu s dětmi! Kde vašim ratolestím náruč nerozevřou?

Je v pořádku, že existují podniky, ve kterých jsou děti nežádoucími hosty? Máte s takovým přístupem osobní zkušenost?

Asi nikoho soudného nenapadne jít večer s batoletem do drsného rockového klubu nebo zakouřeného baru, avšak nad návštěvou příjemné kavárny, čajovny nebo dobré restaurace již příliš nepřemýšlíme. Jenže právě tam se můžeme – naštěstí spíše už jen ve výjimečnějších případech – setkat s nelibostí personálu vůči našim dětem.

Pakliže není na vstupu do takového podniku vylepena všeříkající cedule „Zákaz vstupu s kočárkem“, šlehá personál po dítku v kočárku nebo batoleti na klíně velmi významnými pohledy a při průchodu okolo inkriminované „zrůdnosti“ roztodivně pofrkává, vzdychá a demonstrativně zakopává. V takovém případě vás obvykle svrbí ústa, tedy v případě, nejste-li již na odchodu. Jenže celou problematiku lze vidět i z druhé strany…

Není dítě jako dítě – o některém nevíte, jiné těžko strávíte

Patříte-li k osobám tolerantním, děti nadevše milujícím, je možné, že jste se nikdy neocitla v situaci, kdy vás při romantickém obědě v restauraci rušily cizí děti. Jednoduše nevnímáte dětské povykování rušivě. Také je možné, že jste měla štěstí a přítomná drobotina byla v rámci možností daných věkem vychovaná a jejich rodiče ohleduplní – kočárek byl zaparkován tak, aby nepřekážel, děti nepobíhaly mezi stoly, nenakukovaly hostům do talíře a nebubnovaly příbory do skleniček za doprovodu „roztomilého“ dětského sopránu.

ČTĚTE TAKÉ: Vojta Dyk se raduje z prvního potomka. S Táňou mají chlapečka

Ač mají někteří z nás v takové chvíli neodolatelnou impulzivní chuť „zpacifikovat“ narušitele, pozornost by si zasloužili spíše rodiče; ve většině případů je problém na jejich straně. Zkrátka by na chvíli stačilo brát měně ohledů na „rozvíjející se osobnost dítěte“ a v rámci rčení „nečiň druhým, co nechceš, aby činili oni tobě“ se v dané chvíli chovali.

Jak takový podnik poznáte?

Piktogram znázorňující zákaz vstupu s kočárkem všechny vnímavé rodiče velmi srozumitelně upozorní na to, že mají být obezřetní; buď je v kavárně či restauraci velmi málo místa a kočárky zde blokují místo personálu i hostům, nebo vám chtějí naznačit, že zde děti vítané nejsou.

Takový zákaz může být dle vyjádření České obchodní inspekce naprosto oprávněný tehdy, je-li dle majitele daný prostor pro děti potencionálně nebezpečný. V případě zákazu vstupu kočárků lze takto postupovat tehdy, pokud tak majitel učiní z důvodu bezpečnosti zákazníků a ochrany svého majetku nebo zboží před zničením či odcizením.

Děti vítáme!

Stejně jako existují podniky s přeškrtnutým kočárkem na dveřích a personálem, který pohledem rentgenuje každý pohyb vaší drobotiny, jsou i restaurace milé a vlídné, kde vám s jídelním lístkem přinesou prostírání ve formě omalovánek a pastelky k tomu. A pokud se dítko nudí, může zaskočit do dětského koutku, kde ho přivítají hračky, skládačky, tabule a křídy. Je milé, že takových podniků přibývá, přičemž rozhodně nejde jen o ty zaměřené výhradně maminky s dětmi.

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Žijete velmi rychle, takže není divu, když začínáte mít pocit, že vám spousta věcí uniká. Nebylo by od věci se na chvíli zastavit a…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama