Zapojujte chlapce do domácích prací. Poděkují vám

„Pavlíku, a kdo po tobě bude uklízet, až budeš velký?“ Přece manželka, ucedil mezi mléčné zoubky bystrý klouček a spokojeně přehopkal hromady hraček směrem ke koupelně. Zapojení chlapců do domácích prací je někdy opravdu věda.

V raném dětství nemusí být v přístupu k úklidu mezi oběma pohlavími žádný výraznější rozdíl. To, jak se postupem času „malý muž“ svých domácích povinností zhostí, je v tomto období jen a jen na vás. Což není s vědomím toho, že pokládáme základní kámen budoucímu přístupu k domácím pracím zas až tak těžké. Chce to jen jasná a srozumitelná pravidla, vaši pomoc i příklad, cit pro nepřecenění možností dítěte, trpělivost a schopnost pochválit i za malé pokroky.

Pozor! To, jak pánové rostou a stále více do sebe nasávají atmosféru a zvyklosti rodiny i vzorce chování jejích členů, může v přístupu k domácím pracím sehrát zásadní roli.

A jsou tady… naše úklidové rady!

  1. Vaše instrukce musí být jednoduché a jasné. Vyvarujte se zahlcení povely. (Např.: večer se jde na kutě, až když je pokoj poklizený a špinavé prádlo v pračce.)
  1. S většími dětmi se na pravidlech i povinnostech domluvte, akceptujte i jejich návrhy, včetně těch na případné sankce.
  1. Na povinnostech trvejte. Mimořádné vybočení z normálu je normální. (Děti učíte nejen úklidu, ale i lidskosti.)
  1. Nešetřete chválou a uznáním. Kluci si na to potrpí.
  1. Dětem jděte příkladem. Nelze kázat vodu a pít víno; těžko vynucovat pořádek, když sami živoříte na „smetišti“. Děti jsou spravedlivé a nelítostné, v pravý čas vám to připomenou
  1. Zapojte partnera! Synové by měli vídat při domácích pracích i svého otce.
  1. Nebraňte se koupi hraček typu smeták a lopatka. Tyto hračky nejsou jen pro dívky!
  1. Naučte ho, že úklid je běžnou součástí hry. I kostičky a autíčka musí po hraní odpočívat.
  1. Pořiďte si stohovací krabice, opatřete je obrázky toho, co do krabic patří.
  1. V případě nejvyšší nouze použijte předem dohodnuté sankce. Nevyhrožujte, pouze upozorněte, nakonec v klidu konejte.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Provokovat vás můžou hlavně starší ženy ze sousedství, které vás nutí upravovat společné prostory vašeho bydliště. Ale jinak se cítíte…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci