reklama

Zásady správné manipulace se spokojeným miminkem

Manipulace s maličkým miminkem má svá pravidla, pokud je dlouhodobě nerespektujete, můžete své děťátko nevědomky poškozovat a zapříčinit nejrůznější odchylky v pohybovém vývoji, nebo již vrozené dispozice k nim umocnit. Děťátko může být v nepohodlných polohách dokonce i více plačtivé.

Každé miminko v bříšku je schoulené přibližně do tvaru písmene „U“. Typicky esovitého zakřivení páteře potom dosahuje až v období lezení. I proto bychom s malými miminky, která ještě nelezou, měli manipulovat v polohách, jež tuto skutečnost i další odlišnosti nezralého pohybového aparátu respektují. Asi nejznámější je tzv. klubíčko, to si miminko intuitivně spojuje s pocitem bezpečí a jistoty – v klubíčku dítko snáze uklidníme, ukonejšíme, cítí naší blízkost, vůni, teplo a slyší tichý tlukot srdce. I zvídavý mrňousek může být v klubíčku spokojený; z vyvýšeného klubíčka má rozhled a zároveň jste v těsném kontaktu.

Všimněte si, jak malé mrně reaguje, když se mu něco opravdu nelíbí. Křičí, je napružené a natažené jako provázek, prohýbá se jako luk dozadu. Tento model však může fungovat i obráceně! Polohovou nejistotou lze u dítka vyvolávat negativní reakce! I když je pravdou, že po čase si i maličký capart zvykne, že s ním rodiče manipulují hůř, než kočka s koťaty a přestane to řešit, což se bohužel nedá říci o jeho pohybovém aparátu.

7 základních zásad správné manipulace s miminkem

  1. S miminkem manipulujte pomalu a jemně. Vyvarujte se prudkých pohybů, které mnohé citlivé děti dráždí k pláči!
  1. V žádné poloze nedovolte záklon hlavičky.
  1. Všechny polohy by měli být symetrické.
  1. Děťátko nikdy neuchopujte za krk! Ruka by v takových polohách měla být položena pod hlavičkou, druhá bývá obvykle pod zadečkem, popř. drží stehýnko.
  1. Dítko nikdy neposazujte (nestavte, nechoďte s ním) dřív, než to zvládne samo. V žádném případě je nepřitahujte do sedu za ruce, a to ani tehdy vydrží-li chvíli sedět sami. Do sedu (stoje) se prostě musí dostat bez vaší asistence. Až tehdy je na to pohybový aparát přirozeně připravený!
  1. Kupodivu nevhodná pozice pro nošení je i hojně užívaná svislá poloha čelem k rodiči, kdy vzhledem k tělíčku poměrně velká hlavička velmi namáhá páteř, která v této poloze nemá sama oporu. Svisle lze bezpečně nosit děti až tehdy, zvládnou-li sami polohu na všech čtyřech.
  1. Při jakékoliv manipulaci se vyhněte tlaku na páteř, ta je u maličkých miminek z velké části chrupavčitá. Chybnou manipulací páteř přetěžujete, až deformujete!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Minulost je už daleko za vámi, přestaňte se zabývat bolestnými zážitky a zaměřte svou pozornost na úkoly, kterým čelíte dnes a nyní.…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama