Časté intimní problémy malých chlapců. Na co dát pozor?

Maminka.cz

24.6.2012 16:00 | Helena Míková | Maminka.cz
RUBRIKA: Zdraví a styl

Časté intimní problémy malých chlapců. Na co dát pozor? Pokud varlata zůstávají v tříslech, je možná léčba léky
Lze v péči o malé chlapce podcenit či zanedbat něco zásadního, co se v budoucnu může odrazit v sexuální problematice?

U malých chlapečků lze nepozorností a nesprávným postupem pokazit dost. Správná péče a ošetřování může vytvořit dobré podmínky pro budoucí plodnost a pohlavní život malého muže. Už po narození je třeba si všimnout, jestli má chlapeček v šourku obě varlata.

Mohou být ještě malá, mohou se pohybovat směrem k tříslům, hlavně když dítě pláče. Je proto dobré si všímat varlat v klidu, v teplém prostředí – nejlépe při koupeli. Při koupání se dá zvládnout péče o mužské pohlavní orgány celý život, od narození až do stáří.

DOPORUČUJEME: Nastavte svému miminku denní řád. Ušetříte si starosti!

Nejsou-li obě varlata dobře hmatná, je na místě návštěva dětského urologa nebo androloga specializovaného na preventivní andrologii dětství a dospívání. Nesestouplá varlata mohou znamenat nebezpečí neplodnosti a poruch hormonálních funkcí, které by mohly muže velmi trápit v dospělosti. Pokud varlata zůstávají v tříslech, je možná léčba podáváním léků v nosním spreji nebo injekcích (či kombinace obojího). Pokud to nepomáhá nebo jsou varlata uložená vysoko a současně je přítomná tříselná kýla, nezbývá než upravit stav do normy operací.

V dětském věku je třeba kromě patřičné hygieny dbát na přiměřený vývoj pohlavních orgánů. I v dětském věku se mohou vyskytovat nádory, vodní kýly (hydrokéla) či žilní městky v šourku (varikokéla). Včasným ošetřením těchto onemocnění se může zachránit funkce varlat a zdraví budoucího muže. Ošetřování pohlavních orgánů je u mužů v principu celý život stejné.

Už v prvních dnech by si maminka měla všimnout, jak chlapec čůrá. Předkožka na penisu bývá dlouhá, zakrývá ústí močové trubice. Maminky se někdy bojí stáhnout ji dozadu i při koupání. Důležité je, aby si všimly, jestli se při močení předkožka „nenafukuje“ jako balónek močí, která pak pomalu odtéká. Nejlépe je to patrné při koupeli, vyčůrání miminka do vaničky není nic nehygienického. Moč zdravého dítěte je sterilní, po vykoupání je jen třeba dítě osprchovat. Když se do vany počůrá holčička, nikdo to většinou nezpozoruje.

Již u novorozenců je možné před močením pozorovat zvětšení objemu a délky penisu, někdy i regulérní plnou erekci. Předkožka bývá v prvních týdnech a měsících přilepená k žaludu adhezemi. Opatrným, nenásilným přetahováním předkožky za žalud v teplé koupeli se ji často podaří uvolnit, pokud ovšem není zúžená. Nafouknutí předkožky močí svědčí pro velké zúžení, a mělo by proto znamenat neodkladnou návštěvu dětského urologa.

Pokud je předkožka zúžená jen mírně, je možné nenásilným stahováním dozadu postupně dosáhnout rozšíření, ale pokud se vytváří prasklinky nebo chlapec dává najevo bolest, je opět třeba vyhledat lékaře. Někdy k vyřešení adheze stačí uvolnění kuličkovou sondou, jindy je nutná obřízka – podle stupně problému.

Pokud nejde předkožku delší dobu přetáhnout za žalud, není možné udržovat rýhu za žaludem v čistotě. Je zcela přirozené, že se tam ukládá bělavý maz – a do něj se snadno může dostat infekce. Bolestivý zánět většinou zhorší zúžení předkožky a obřízka je pak jediným řešením. Proto je vhodné raději navštívit lékaře včas.

   

Poslední komentáře (3/3)

Předkožka

Předkožka by měla jít zcela stáhnout v době, kdy kluk začne chodit do kolektivu – školka, škola, družina, apod. Proč? Tím že začne chodit do kolektivu, kam někteří zaměstnaní rodiče dávají i své nemocné děti, prudce vzroste nemocnost a pravděpodobnost, že na ty dětské nemoci dostane antibiotika. Antibiotika v moči silně narušují mikroflóru pod předkožkou a to často působí větší či menší zánět. Pokud se zánět rozjede, nelze oblast pod předkožkou účinně čistit a dezinfikovat. Předkožka je velmi citlivá kůže a zánět předkožky je velmi bolestiví a trvá někdy až týden. Zánět způsobí, že zhojená kůže není tak pružná jako dřív díky fibrózním změnám. Tedy, pokud před zánětem šla z části stáhnout, tak po zánětu už zpravidla nejde stáhnout vůbec. Pak urolog konstatuje skutečnou fimózu, kterou, díky fibrotické kůži, lze řešit už jen obřízkou. Proto doktoři chtějí, aby předkožka šla kompletně stáhnout nejpozději do 5 let. Žel, některé matky ale raději čekají na synův zánět a pak dají souhlas k obřízce. Zde je nutno upozornit, že v průběhu zánětu nelze obřízku provést (a tak synovi ulevit od bolesti), ale je možná až po jeho úplném zhojení.

Vložila: Karel | 10.10.2012 19:28

Předkožka

Moniko mám 2 syny a můj názor je začít s postupným přetahováním co nejdříve.Jak píšeš,že to chlapec může rozchodit sám v 5-6 roce je
podle nerozumné a nepravděpodobné,spíš to dopadne tak,že ho bude čekat
obřízka.Sama asi víš o co jde a jak je to pro chlapce nepříjemné a bolestivé.

Vložila: Jana | 7.10.2012 10:10

Předkožka

Článek je moc zajímavý a já za něj děkuji, ale nikde se zde nedočítám kdy by měla jít chlapci předkožka přetáhnout celá? V některé literatuře se dočtete, že si předkožku chlapec „rozchodí“ sám kolem 5 - 6 roku, někdy že až v pubertě..? ale mě obě varianty připadají pozdě a nerada bych něco zanedbala. Budu moc ráda za reakci, díky.

Vložila: Monika | 6.8.2012 17:19
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění