Ukaž pindíka!

Maminka

17.9.2011 08:00 | Ivana Ašenbrenerová | Maminka
RUBRIKA: Zdraví a styl

Ukaž pindíka! Nepanikařte a navštivte dětského lékaře.
Máte doma chlapečka, u něhož se objevily potíže s genitáliemi, a vy nevíte, na koho se obrátit a jak postupovat? Netrapte se a navštivte dětského lékaře, ten jako první určí, zda jde o problém, který je nutné řešit s urologem nebo s chirurgem.

Nevím, zda je normální, že náš roční synek má předkožku překrytou kůží. Kamarádka mi říká, že se máme pokoušet ji přetahovat, ale paní doktorka nám naopak tvrdí, že to do tří let nemáme dělat vůbec. Jak tedy skutečně postupovat?“ ptá se třicetiletá Erika. Potíže s přetažením předkožky jsou u chlapečků nejčastější - asi 96 % chlapců má při narození žalud překrytý kůží. Jak říká MUDr. Alexandra Vidnerová, předkožka má svůj význam, chrání totiž žalud před stolicí. Jde o tzv. fyziologickou fimózu (tedy zúžení), která se postupně uvolňuje, zúžení ustupuje a stejně tak se uvolňuje přilepení. Spousta maminek dělá bohužel chybu a snaží se předkožku uvolnit násilím - a to je špatně! Snadno se pak natrhne a výsledkem budou jizvy, a tedy i její další zúžení.

Zúžená předkožka

„V žádném případě tedy s přetahováním nespěcháme. Rozhodnutí o tom, kdy začít, nechte na vašem pediatrovi. Ten vám poradí, kdy a jak,“ říká lékařka. Pokud tedy nejsou potíže s močením (nedochází k zadržování moči v předkožkovém vaku, přerušovanému proudu moči a opakovaným zánětům předkožky), k přetahování předkožky se nepřistupuje dříve než kolem druhého až třetího roku, a to až po konzultaci s pediatrem, který při pravidelných systematických prohlídkách kontroluje i genitálie.

U přilepené kůže na žaludu (konglutinaci) postupným uvolňováním dojde k obnažení žaludu, a to i při velkém zúžení. „Lékař vám také může předepsat kortikoidové masti. V naší ordinaci máme dobré zkušenosti s mastí Betnovate, která se aplikuje 14 dní 4x denně, 14 dní 2x denně a po měsíci léčby je žalud jak u přilepení, tak u zúžení, uvolněn. Pokud je zúžení výrazné nebo k uvolnění nepomůže terapie, přistupuje se k operativnímu řešení,“ vysvětluje MUDr. Vidnerová. Jde o běžný operační zákrok, který se provádí ambulantně. Poté se kontroluje močení, ústup otoku, předkožka se opatrně 2-3x denně přetahuje a omývá se heřmánkovým nebo dubovým odvarem.

U zúžené předkožky někdy může dojít k zánětu - normální sekrece, která vzniká pod předkožkou, se infikuje a je tu problém, který se projeví otokem, zarudnutím, bolestivostí a hnisavou sekrecí. V těchto případech je nutné genitálie oplachovat heřmánkovým nebo dubovým odvarem a aplikuje se antibiotická mastička Framykoin, a to do předkožkového vaku. Pokud dochází k zánětům často, přistupuje se po zahojení k přetahování předkožky nebo k chirurgickému zákroku.

Hypospadie a epispadie (abnormální vyústění močové trubice)

Jde o méně častou vadu, kdy je vyústění močové trubice na spodní straně penisu nebo na přechodu penisu do šourku i na šourku. V podstatě jde o rozštěp močové trubice a tato vrozená vývojová vada může být spojená s deformací penisu a také inkontinencí. Ihned po narození by ji měl diagnostikovat neonatolog a do šesti měsíců by ji měl posoudit dětský urolog.

Tuto vadu je možné řešit pouze operativně, někdy je nutné zákrok provést ve více krocích (podle stupně postižení). Po operaci obvykle penis vypadá normálně a v dospělém věku nemají muži problémy ani s pohlavním stykem, ani s početím potomka. Tento zákrok urologové doporučují absolvovat co nejdříve - do jednoho až dvou let věku. Výhodou časného zákroku je výborná hojivost tkání, relativní nadbytek předkožky a sexuálně klidný „terén“ penisu.

Nesestouplá varlata

„Toníčkovi se při nízké teplotě varlátka jakoby vracela vzhůru. Paní doktorka nám řekla, že jde o neúplné sestoupení varlat a že by to mohlo v dospělosti způsobit nepříjemnosti, především co se týče schopnosti produkovat spermie,“ vypráví pětatřicetiletá Helena z Teplic. Varlata se vyvíjejí v podbřišku a po narození sestupují tříselným kanálem do šourku (dají se nahmatat a mají zhruba velikost lískového oříšku). V prenatálním období se však někdy zadrhnou - buď v oblasti břicha, nebo v tříselném kanálu.

Někdy sice do šourku dorazí, ale mají neustále snahu dostávat se vzhůru. V tomto případě je vždy nutná včasná léčba. „Pokud se neléčí, zůstává varle výše, a ne v šourku, a bohužel dojde k poruše vývoje spermií. Léčba se nazývá spermiogeneze a měla by se provést nejpozději do 5 let. Přistupuje se také k hormonální léčbě na odborném pracovišti, na endokrinologii, a to dříve, než se dojde k operaci,“ vysvětluje lékařka.

Patří web Maminka.cz mezi vaše oblíbené? Nominujte jej v anketě českého internetu Kříšťálová lupa. Hlasovat můžete zde.

   

Poslední komentáře (5/6)

Re: Biu

To jsi si to musela protrpět i se svými malými klučíky.Nic příjemného to asi nebylo,mě něco podobného vyprávěla kamarádka,která s tím neměla též žádné zkušenosti.Měla shodou okolností také 2 chlapečky a oba museli na obřízku v 4. a 6.roce.Mají udělanou úplnou obřízku,ale po samotným zákroku to bolelo,že se nemohli ani pořádně vyčurat.Koupala jim pindíky v heřmánku a dostala i mastičku na mazání,je to pak hodně citlivé a bolestivé.Nevím jestli se obřízka může nechat udělat hned v porodnici když by to šlo u nás tak bych se asi nerozmýšlela a je navždy od tohoto problému pokoj.Pokud má někdo zkušenosti ráda si nechám poradit.

Vložila: Ukaž pindíka | 30.10.2012 17:40

Obřízka při fimoze

Mého synovce čeká obřízka pindíka.Má to vrozené zúžení předkožky.Jakou tu obřízku nechat udělat?Prý se dělá částečné nebo úplná.Může nám někdo poradit,co je lepší? :-X

Vložila: Irena | 16.9.2012 17:12

Biu

:-) Mám 2 kluky a také nám řekli,když jsem se zeptala zda od malička zkoušet přetahovat předkožku,aby jsme to nechali,že je času do 3 roků dost,že se to samo uvolní.Krásně jsem naletěla a co kluci pak vytrpěli bolesti při násilném strhávání předkožky,seřezávání uzdičky a srůstů předkožky s žaludem na spodní straně a nakonec museli oba na obřízku celé předkožky a další bolesti po tom.Určitě bych už postupovala jinak.Buď od malička zkoušet přetahovat a nebo co nejdříve nechat udělat obřízku po které,ač to nějaký čas bolelo se vše srovnalo.Ani se nedivím tomu,že ač to někdo odsuzuje,že to nechají udělat malým klučíkům hned v porodnici a je navždy pokoj.

Vložila: Ukaž pindíka | 16.7.2012 19:56

spermiogeneze

Spermiogeneze je posledni faze dozravani spermii, ZADNA LECBA!!! devil Nas to ucili uz na gymnaziu. Uplne jsem tim ztratila duveru v clanek a radeji se poradim s pediatrem, zde pretahovat nebo dle clanku nechat byt. :-\

Vložila: kk | 30.5.2012 12:10

Všeho s míou

Mně porodní asistentka na kurzu, lékařka na neonatologii i pediatrička řekly (navzájem se neznají, jsou z jiných měst) - „přetahovat“ ano, nejlépe po koupeli a velice jemně. Žádné násilí, ale nenechat to být. Přijde mi to rozumné. Jen si už nepamatuji, v jakém věku se doopravdy podaří předkožku přetáhnout.

Vložila: Irena N. | 18.3.2012 21:08
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění