reklama

Ženská solidarita, nebo rivalita – co je v nás?

Nerada bych se milých čtenářek dotkla, ale troufám si tvrdit, že naše ženská solidarita se s mužskou může rovnat jen těžko. Ženská solidarita však zraje s věkem a se zkušenostmi, máme tedy naději!

Ženská solidarita, sounáležitost a bezpodmínečné přátelství je dar z nebe, máte-li ve své blízkosti takto „nabité“ osoby, jistě víte, o čem mluvím. Jenže ženská solidarita je věcí éterickou, lehce vrtkavou, která nabývá své jasnější obrysy, stálost i tvar věkem a životními zkušenostmi (bohužel většinou těmi negativními).

Mužská solidarita má starobylé kořeny

Mužská solidarita je zemitější, pravěká, mající své kořeny zapuštěné pravděpodobně někde v tlupách křepčících lovců a vesnice plenících barbarů. Mužská solidarita rostla a sílila naprosto přirozeně po tisíce let, muži dlouhá století vládli světu a nám ženám byl jejich svět tabu.

A jaký je z pohledu solidarity výsledek? „Podezříváte-li vašeho muže z nějakého prohřešku, můžete si být 100 % jistá, že je vinen, jestliže jakýkoliv jiný muž vystoupí na jeho obranu“. Alespoň tak to vidí autor velmi poučné knihy s všeříkajícím názvem „Co si muži nepřejí, aby ženy věděly“. (Autor knihy, údajně mužského pohlaví, z bezpečnostních důvodů neuvádí své jméno.)

Otázkou je, co z mužské solidarity udělá třetí tisíciletí, kdy se lovci a sedláci převlékli za manažery a ženy v mnoha směrech doslova „oblékají kalhoty“. Zatím to ale vypadá, že se jí daří vcelku dobře, jen si všimněte kolik reklam v televizi, kde hrají muži hlavní roli, touto prastarou solidaritou zavání! Zatímco spoře oděná dáma na sebe v každé druhé reklamě nanáší jakési přípravky, leští nádobí a krmí děti zdravými cereáliemi, rozjásaní muži obvykle, takové zbytečnosti nedělají, mívají totiž „své dny“.

Ženská solidarita zraje jako víno

Zatímco mužskou solidaritu lze pozorovat už v partičkách školou povinných klučíků, malé dívenky neustále řeší, že s někým „ka“ a „neka“ (kamarádí a nekamarádí). Navíc se časem stále více předhánějí v tom, jak jsou „in“, aby zaujaly, ohromily a získaly pozornost a náklonnost opačné pohlaví, které na ně občas mrkne, a pak jde radši hrát fotbal. Jenže čím víc jsou dívenky životem protřelejší, vdávají se, usazují, mají vlastní drobotinu a získávají životní nadhled, tím víc ona rivalita vyprchává a solidarita začíná převažovat (tedy až na chvíle, kdy se v okolí přechodně vyskytne nějaký „úžasný objekt“ opačného pohlaví).

Solidaritu obou pohlaví ničí osobní ambice

Zatímco v „civilním“ životě není mužská a ženská solidarita zas až takovou vzácností, svět kostýmků, sak a rozlehlých kanceláří ji dokáže jako mávnutím kouzelného proutku rázně umlčet. Džungle, kde „kope“ každý sám za sebe, bývá neúprosná. Nicméně je fakt, že i zde je bohužel cítit silný odér mužské solidarity, kdy se do některých pozic ženy velmi těžko dostávají (a když už v nich jsou, nemívají to lehké).

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Nenamlouvejte si skrze Lunu nic, co se následně lehce změní. Jste proto schopné věnovat se činnostem, které jsou spojeny s určitou…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama