prosím poraďte, má na to škola právo?

Zpět na hlavní stránku diskuzí zuztomas | 17. 1. 2012 22:43
Dobrý den, nevím, zda je můj dotaz adresovaný správně, ale nevím kam se obrátit. mám desetiletého syna,trpícího ADHD. Navštěvuje speciální školu při psychiatrické léčebně. Má kazeňské potíže, které ale nepřesahují rámec jeho diagnózy. Teď se ale stalo něco výjmečného. Syn se spolužákem, cestou ze školy, na autobusové zastávce našli poškozené sklo výpně zastavkové budky a nenapadlo je nic lepšího než do skla také párkrát kopnout, sklo sice poškodili ještě o trochu víc, ale nic drastického, uviděla je u toho jedna paní učitelka z jejich školy a je z toho veliká aféra o vandalství. Nechci se svého syna nijak zastávat, vím že to co uděla je špatné, syna jsem potrestala a jsem ochotna uhradit i vzniklou škodu, i přesto, že ji chlapci vlastně nezpůsobili, jen rozšířili. Ale škola se rozhodla, že tento vandalismus bude odstrušujícím příkladem, svolala na příští týden výchovnou komisi, kam jsem byla předvolána doporučeným dopisem a bylo mi oznámeno, že tento čin bude potrestán i v rámci školy. zajímalo by mne, zda má škola právo potrestat chlapce za něco co se nestalo v době vyučování a ani na území školy jen protože je u toho náhodou viděla učitelka. Příjde mi, že na takové jednání nemají právo, protože mimo školu jsem za syna zodpovědná já a tudíž bych měla tuto věc řešit já, popřípadě policie pokud by se prokázal nárok na náhradu škody, ale škola podle mne na něco podobného právo nemá. prosím o radu, zda se na výchovné komisi mohu nějak bránit? Předem moc děkuji :'(
Celkem 5 odpovědí Řazení příspěvků jako dřív
Very | 19. 1. 2012 7:37
ahoj. chtěla jsem taky reagovat...ale už ani nemusím, Rendoska to napsala taky za mě..přesně si myslím, co ona... od začátku až po konec.
Rendoska | 18. 1. 2012 21:59
Škola by měla v takovémto případě případně informovat policii, majitele skla, rodiče...Stejně jako jakýkoliv občan, který to viděl. Ale trest ze strany školy je holý nesmysl.

Na druhou stranu znám plno dětí, které by svedly vandalismus na jiné. Takže informaci, že už to bylo zničené, bych brala s rezervou. Vandalismus bych u svého dítěte přísně doma potrestala, ať má vývojovou poruchu nebo nemá. Prostě tohle musí pochopit, že se nedělá.

Pracuji s dětmi a vidím, že v dnešní době je mnoho dětí s vývojovými poruchami. Bohužel plno rodičům stačí razítko od lékaře a dál dítě neřeší, nepracují s ním... Pak také děti toho dokáží řádně využít. Rodiče se pak všude ohání diagnózou dítěte.
hel.nova | 18. 1. 2012 16:58
@hel.nova Tím, že je to smutné jsem myslela to, že někdy něco děti provedou přímo před školou, třeba si i fyzicky vzájemně ublíží a jsou prakticky vlastně nepotrestatelné, protože jim není 15 a událost se stala až po vyučování a mimo budovu školy. Neměla jsem na mysli konkrétně případ tvého syna.
hel.nova | 18. 1. 2012 16:56
Je to smutné, ale škola na to právo nemá. Sníženou známkou z chování může děti trestat pouze za to, co provedly ve škole nebo v době vyučování. Máš pravdu, mimo vyučování jsi za něj zodpovědná ty. Pokud vím, tak ale neexistuje hmotnáodpovědnost rodiče za dítě, takže pokud synovi nebylo 15, tak by se případ odložil, tzn. vlastně se nic nestalo, nic se neplatí.
Pepajr | 18. 1. 2012 13:25
Poslal jsem své přítelkyni http://test-tehotenstvi.cz/.
Autor tohoto tématu zvolil, že odpovídat mohou pouze přihlášení diskutující. Přihlaste se, případně se před tím zdarma zaregistrujte.

Posílat příspěvky e-mailem:
E-mail:
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Partner a děti budou nadšení zábavnými návrhy, které hodláte realizovat tento víkend. Ať už půjdete na pouť nebo do kina, všichni budou…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci