Maminka.czDiskuzeDěti a rodina

Život v zahraničí

Ahoj Maminky, zajímá mě jaká je Vaše zkušenost se životem v zahraničí. Přítel pracuje v Norsku, domů jezdí jednou za 14 dnů na víkend a já jsem nyní 17+4 tt. Rozhodli jsme se, že jakmile to po porodu půjde odstěhujeme se za ním do Norska. Zjistili jsme si informace o lékařské péči a když tam manžel pracuje, bude pro mě i pro miminko zadarmo. Od kdy se dá vůbec s miminkem cestovat? Jak moc to pro mě jako pro mámu bude těžké? Anglicky se tak nějak domluvím, norsky neumím. Jaké máte zkušenosti se životem v cizině?
Celkem 7 odpovědí Zobrazit jako strom
Ahoj Banschee, drzim palce, at se vam v Norsku libi a jste tam vsichni spokojeni! Pro me bylo v Anglii nejhorsi obdobi na zacatku, kdyz jsem mela maly miminko a nikoho jsem tu neznala - na pokec. Nastesti jsem tu diky health visitorce, ktera mi to poradila, zacala chodit na ruzny matersky skupiny, a objevila jsem tu super maminky. Takze se taky poohlizej o takovych sdruzenich a skupinach, zeptej se na to, protoze ta izolace s miminkem v cizine je psychicky narocna, i kdyz mas perfektniho chlapa... pres den je v praci, ze.
Odpovědět To se mi líbí0
@BarMilto je mi moc líto.. třeba si to jen potřebuje srovnat a až maličkou uvidí.. Budu Vám držet pěsti. Jinak dva týdny do porodu, to už je blízko, tak asi očekáváš příchod své malé holčičky každým dnem, už aby to bylo taky všechno za námi, těším se až ten malý uzlíček budu mít v náručí <3 . Hodně štěstí a sil Tobě i princezně .
Odpovědět To se mi líbí0
@Tereza Vlasatíkovázila jsem v Cadizu - Andalusie. Dite cekam se Spanelem, bohuzel mi ted - 2tydny pred porodem, rekl, ze uz ani se mnou,ani s holcickou nechce mit nic spolecneho, takze se nemam proc vracet a ted jsem vdecna za rodinne zazemi...zivot v zahranici se mi ale vzdycky libil, tak nevylucuji, ze se zas nekam postehuju,klidne i zpet do Cadizu, ale v nejblizsich mesicich to urco nebude...
Odpovědět To se mi líbí0
@BarMiljinak jestli tomu dobře rozumím, už jsi se vrátila domů, do Čech. Kde jsi žila ve Španělsku? Mě se tam odstěhovala jedna velmi dobrá známá, žije tam už 11 let, předloni se provdala a teď se s manželem (Španěl) snaží o miminko. Určitě by ocenila nějakou českou kamarádku . Jinak děťátko čekáš s Čechem? A plánuješ se vrátit do Španělska nebo zatím necháš věci tak jak jsou?
Odpovědět To se mi líbí0
@BarMilahoj , děkuju za některá ujasnění.. Co se týče přídavků, tak to mi budou posílat z Čech, neplánujeme, že bychom tam zůstali celý život, i když to samozřejmě teď nemůžu vyloučit. Partner je zaměstnán pražskou firmou, která ho tam posílá jako externistu a i oni naznačují, že by byl pomalu čas na navrácení domů, ale to už naznačují 4 roky co jsme spolu a já jsem ráda, že má partner tak dobrou práci, protože nás slušně finančně zajistí. Za ty 4 roky co jsme spolu jsem za ním několikrát byla, takže už tam pár lidí znám, dokonce i jednu novopečenou maminku, tak na to snad tak úplně sama nebudu.. Bojím se odloučení od rodiny, zároveň chci být se svojí novou rodinou a zkloubit to prozatím bohužel nejde.. Co se týče školy, určitě bych chtěla v budoucnu dát děti do českých škol, u školky zatím váháme, tak jsme si řekli, že to bude takový náš první mezník - buď se vrátíme nebo školka v Norsku. Jinak sociální situace v Norsku je velice příznivá, ale spíš se to dotkne partnera než mě.. Bydlet máme kde, partner tam má pronajatou garsonku a ačkoliv to není nic moc (28m2), věřím, že to pro dva dospělé s miminkem a malým psem nebude problém. Bydlení mu naštěstí proplácí firma, jinak by to byla docela velká položka v měsíčním rozpočtu. Za zdravotnictví se v Norsku platí snad jen poplatky jako u nás (jinak bych měla mít péči jako manželka pracujícího v zemi zadarmo), ovšem tam to vyjde v přepočtu asi na 1000,-/návštěvu, léky tam drahé jsou a platí si je každý sám. Norsky se naučit určitě chci, jazyk sice nezní moc sympaticky, ale lidé tam jsou milí, otevření a přátelští, tak bych si s nimi určitě ráda popovídala v jejich mateřštině, navíc tady v Čechách Norština nepatří zrovna mezi populární jazyky, tak věřím, že aktivní znalost jazyka by se mi mohla hodit i v budoucnu v Čechách.
Odpovědět To se mi líbí0
a mela by sis zjistit i info o socialni politice, zda budes mit narok na materskou a pridavky, jestli ti ji budou platit tam, ci ti ji budou posilat z CR, taky si zjisti jak je to s delkou materske, kolik stoji skolky a jestli bys tam pote lehce nasla praci...kde byste bydleli, na kolik by to vyslo, kolik by vas stalo litani na navstevy domu, kdy se musi zadat o misto ve skolce a ve skole, jestli je statni zdravotnictvi dobre, nebo si lidi priplaci za soukrome,kolik by stalo hlidani-urcite budes obcas chtit jit nekam jen s pritelem a nebude po ruce teta ani babi, atd....
V Irsku i ve Spanelsku hlasili deti do skolek uz kdyz byly tehotne, na skolu byl poradnik jak blazen, statni zdravotnictvi sice zadarmo, ale hruza, takze jsme si platili soukrome...taky pocitej s tim, ze prestehovat se tam by znamenalo naucit se norsky, aby jsi mohla dite hned ucit norsky, aby tam pote nebylo chudak mimo kolektiv kvuli neznalosti jazyka,uz to ze bude mit oba rodice cizince mu stizi podminky pro zacleneni do kolektivu..
Odpovědět To se mi líbí0
ahoj, ja zila dva roky v Irsku a rok ve Spanelsku, ted budu brzy rodit a co ti budu povidat, doma je doma...zivot v zahranici je fajn a ma sve vyhody, ale nikdo ti nenahradi pomoc a zazemi rodiny a znalost systemu, doktora se stejnou mentalitou atd...
dokazala bych si predstavit zit venku az bude mimi z nejhorsiho venku,ale je mi jasne, ze prvni mesice budu rada, ze mam blizko mamku a pediatra, co mluvi stejnym jazykem...
dite muze letecky cestovat od 14dnu, pokud to dovoli pediatr a tobe gynekolog, ale vetsina leteckych spolecnosti bere na palubu deti od 2mesicu..
Odpovědět To se mi líbí0

Diskuze

Doporučujeme