Maminka.cz Kojenec, 11. měsíc

Kojenec, 11. měsíc

Pokud vám ten minulý měsíc připadal náročný, připravte se v tom jedenáctém na pořádnou zatěžkávací zkoušku. Tím, jak se vaše dítě začíná pohybovat, se zvyšuje pravděpodobnost, že něco zničí nebo rozbije.

Musíte předcházet nebezpečí, hlídat dítě a zároveň ho nechat, aby svoje fyzické dovednosti upevňovalo a zdokonalovalo. To už ale je na vás. Vytvořte doma co nejlepší podmínky pro vašeho ďáblíka, i když vám to zabere hodně času.

Přestavte pokoj, ve kterém jste nejčastěji, ukliďte to, co by mohlo dítě rozbít, i to, čím by se mohlo poranit. Zkontrolujte květiny, které jsou v obýváku, zda nepatří mezi ty jedovaté, a opatřete hrany stolů ochrannými kryty.

Od lezení ke stání a chůzi

Vaše dítě už zřejmě leze obratně po kolenou nebo se pohybuje jako medvěd (po dlaních a chodidlech). Ovšem asi 15 % dětí začíná chodit bez předchozího lezení. Pokud vaše dítko tedy neleze, není to nic nenormálního.

Několik rad: Nedávejte botičky dítěti, které právě začalo stát. Boty jsou dobré teprve tehdy, když už skutečně chodí, a raději jen na ven. Botičky totiž ztíží udržení rovnováhy. Pokud nemáte koberce, nechte ho naboso nebo mu dejte ponožky s protiskluzovou úpravou.

Máte doma schodiště a musíte každou chvilku zvědavé dítě stahovat, aby nespadlo? Dejte tam vrátka. Otevírá kuchyňské šuplíky? Zajistěte je speciálními zástrčkami, které mu v tom zabrání. A pokud nechcete utrácet, stačí provázek.

Nezapomeňte na zástrčky od elektrického proudu, i ty raději zabezpečte. Dítě v tomto věku strká do všeho prstíky, všechno zkoumá a skutečně nemá ještě takový rozum, aby si uvědomilo případné nebezpečí.

Myslete i na prášky na praní, prostředky na mytí nádobí nebo jiné chemikálie. A vařte raději na zadních plotýnkách - nikdy nenechávejte právě uvařenou polévku v hrnci na kraji sporáku. Mohlo by se vám to vymstít.

Dítě v tomto období charakterizuje zejména obrovská představivost a touha napodobovat. Všechno a po všech. Co uvidí u vás, to se bude snažit opakovat. Budete-li právě vařit, bude chtít taky. Budete-li vysávat prach, bude to chtít zkusit také. A bude vám třeba i pomáhat věci uklízet - a to někdy tak, že je budete dlouho hledat. Napodobují činnosti i slova.

V tomto období strávíte hodně času tím, že budete držet před dětmi předměty a říkat, aby to vás opakovaly. Bude je to asi bavit, ale nepočítejte, že se takto naučí za měsíc mluvit. První slova přicházejí pomalu, i když porozumění jim je rychlé. Vaše dítě musí nejprve naslouchat a učit se všemu rozumět. Nechtějte po něm nemožné.

Fyzický vývoj

  • Většina dětí dokáže stát delší dobu s oporou a chodí kolem nábytku, uchopí mezi palec a ukazovák drobné předměty.
  • Dokáže vylézt na vyvýšenou plochu 20 cm (například na schod).
  • K řezákům, které vyrostly kolem půlroku, přibudou další zuby, postranní řezáky a špičáky. Ale je to individuální.
  • Z lehu na břiše se posadí, většina dětí sama na chvíli stojí a některé už kolíbavě chodí s doširoka roztaženýma nohama.

Duševní vývoj

  • Dítě rozumí pochvale a kárání, ale pokud ho chcete potrestat, pak je podmínkou citový vztah, to znamená, že dítě musí vědět, že ho máte rádi.
  • Snaží se napodobovat všechno, co vidí, což je důležité pro osvojování základních sociálních návyků.
  • Rozvíjí se stupeň porozumění, dítě, na které hodně mluvíte, dokáže obvykle uposlechnout jednoduché rozkazy typu: dones si botičky, podej mi noviny nebo pojď se mnou. Když úkol „splní“, pochvalte ho.

Společenský vývoj

  • Prohlubuje se vztah k otci a dítě oceňuje zejména „silové“ hry, které s ním hraje. Dítě už dokáže komunikovat a dává najevo, co cítí a co odmítá.
  • Buduje si slovní zásobu tím, že mu budete předčítat a předříkávat názvy věcí.
  • Ukazuje na věci, které chce (brzy zjistí, že je to velmi účinný způsob).
  • Dítě má oblíbené slabiky, které pořád dokola opakuje.

Pokračování: Kojenec, 12. měsíc »

Vojtova metoda a Bobath koncept. Jde to i bez pláče
Fyzioterapie
Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení
Kojenec
Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Školák
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Kojenec
Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Kojenec
Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit
Kojenec
Neuspěchejte motorický vývoj dítěte. Každá poloha má svůj čas
Kojenec
Může pít miminko čaj? Těchto pět druhů klidně nabídněte i kojenci | Zdroj: Istock
Miminko

Diskuze