Maminka.cz Kojenec, 3. měsíc

Kojenec, 3. měsíc

Miminko se má čile k světu. Jeho osobnost se začíná formovat, už vám nedělá potíže porozumět jeho kojenecké řeči a když pláče, víte, proč pláče.

Dítě už se naučilo, jak na vás. Moc dobře ví, že když se na vás usměje, odpustíte mu cokoli na světě. Zvládla jste dva měsíce a nepotřebujete už ani rady babiček, kamarádek nebo knížek. Jste mnohem citlivější a vnímavější k potřebám miminka a už vás toho příliš nezaskočí. A pokud ano, poradíte si.

Je po šestinedělí

Šestinedělí skončilo, a pokud jste byla přece jen tak trochu úzkostlivější co se výletů a návštěv týče, teď už můžete vesele plánovat návštěvy kamarádek, příbuzných i delší procházky s kočárkem. Přesto je však miminko pořád ještě malé a jeho imunita není plně vyvinutá. Proto poproste návštěvy, aby k vám nechodily v době chřipek nebo s jinou nemocí.

Netrapte miminko dlouho v cizím prostředí, nepřepínejte sebe ani miminko. Po hodině se už oba budete cítit pěkně utahaní.

Cestování autem

Jste náruživá řidička a chcete jezdit i s miminkem? Proč ne, jen si pořiďte vhodnou autosedačku. Dávejte pozor, pokud kupujete sedačku „z druhé ruky“, a hlavně se vždy ujistěte, že je vhodná pro vaše dítě a jeho věk. Pro dvouměsíční dítě jsou sedačky od narození do 10 kg (nebo do 10 měsíců). Vypadají trochu jako vaničky a dají se umístit i na přední sedadlo spolujezdce. Nikdy ne však v případě, že je na tomto místě airbag!

Na cestu miminku vždy připravte lahvičku s kojeneckou vodou, pokud nekojíte. Pokud kojíte a dítě má hlad, zastavte a nakrmte ho. Nikdy nenechávejte dítě v zavřeném autě!

Ve třetím měsíci také začínají pravidelné návštěvy dětského lékaře na první očkování. Odborníci sestavili systém očkování, tzv. očkovací kalendář, díky němuž bude vaše miminko chráněno před mnoha nemocemi. Dodržujte lhůty, které lékař stanoví! Očkovací průkaz už jste dostala možná v porodnici, pokud ne, dostanete jej nyní. Do něj vám bude dětská sestra zapisovat veškerá provedená očkování. Je to cenný dokument, takže ho mějte pečlivě uschovaný a bude dítě provázet až do jeho 18 let.

Ve třetím měsíci po porodu se u vás mohou objevit první měsíčky a v jejich průběhu získá vaše mateřské mléko trochu jinou příchuť. Je možné, že se bude miminko odvracet a nebude mléko chtít. Nevzdávejte to a zkoušejte dál. Většinou se vše za pár dní upraví.

Miminko v této době spí kolem 10 hodin v noci a přes den stále častěji bdí a vyžaduje pozornost. Pokud dítě během dne dlouho spí, nebude v noci tak ospalé. Musíte jej podporovat v tom, aby byl jeho hlavní spánek v noci. Hrajte si s ním, ukazujte mu nové věci, aby neusnulo třeba před obědem a aby se zbytečně nenudilo. Návyky při usínání jsou důležité a ještě se vám budou hodit.

Je také doba, kdy byste měla začít s určitými změnami ve vaší domácnosti. Odstraňte z dosahu dítěte všechny cennosti, čisticí prostředky, květiny, které jsou jedovaté (například diefenbachie apod.). Máte-li starší dítě, nenechávejte ho, aby si v blízkosti miminka hrálo s malými předměty, které lze snadno spolknout. Hračky, které miminku dáváte, by měly být vždy netoxické a omyvatelné.

Očkovat, nebo ne? Které vakcíny jsou povinné a co je jen na vás?

Očkovat, nebo ne? Které vakcíny jsou povinné a co je jen na vás?

Fyzický vývoj

  • Skoro všechny děti už umějí zvednout hlavu do úhlu 45°, ležet rovně na břiše nebo na zádech, paže zvedat směrem k hlavě, pohybovat se trochu dopředu tím, že kroutí rukama a nohama.
  • Většina dětí umí zvednout hlavu do 90°, zvednout hlavu, když leží na zádech, a překulit se ze zad na bříško.
  • Některé děti dokonce umějí držet hlavu zpříma, když je držíte ve svislé poloze, zvednout hlavu, když leží na břiše a podepřít se pažemi, na břiše se posunout trochu dopředu.
  • Umějí spojit ruce k sobě, když jim ukážete předmět, na který dosáhnou, spojí ručičky k sobě, aby ho uchopily.
  • Většina dětí umí zvednout jednu ruku nebo obě současně, přiblížit ruku k ústům.
  • Některé děti dovedou sáhnout na předmět jednou rukou, aniž by ho stiskly.
  • Výrazně se rozvíjí hmat - neznamená to jen to, že se bude dotýkat hraček, ale důležité je mazlení, laskání apod.

Duševní vývoj

  • Miminko už dobře poznává známé věci – dívá se na svoje ruce a pozoruje je při pohybu, zaostří na svůj odraz v zrcadle, ale sebe ještě nepozná, to dokáže až zhruba v 15 měsících.
  • Dítě už docela dobře uhodne, odkud se ozývají zvuky a podívá se tím směrem, aby se přesvědčilo.
  • Prakticky každé dítě ve 3. měsíci otočí hlavou, aby pozorovalo předmět, jehož pohyb začíná kousek napravo nebo nalevo od středu a pohybuje se v oblouku nad obličejem.
  • Většina dětí pohne hlavou, aby předmět, který se pohybuje po oblouku 180° zleva doprava a obráceně, sledovala.
  • Máte-li doma šikulu, tak může sledovat předmět oběma očima, zaostří na ostré hrany a rohy. A může dokonce poznat už pohledem vaši tvář.

Než se dítě posadí, co by všechno mělo předtím zvládnout:

[CNCVideo: player.maminka.cz|5846327##autoplay=true]

Společenský vývoj

  • Vaše miminko už naprosto přesně ví, kdo je v jeho životě důležitý, proto má rádo kontakt. Bude se hodně smát, dokonce i někdy na „cizí“, zvláště pokud ze sebe budou dělat „šašky“.
  • Už si začne mezi lidmi vybírat, v této době se totiž významně rozvíjí část mozku určená k rozpoznávání objektů a koordinaci ruka-oko.
  • Když vás uslyší, začne broukat, mávat ručičkama nebo nožičkama. Pořád na něj mluvte, kdykoli je vzhůru, i když vás nevidí.
  • Je to doba, kdy už můžete začít dítěti číst, pokud ho to bude „bavit“. Ideální jsou pohádky a snažte se hodně měnit hlas.
  • Kromě čtení je důležitá slovní stimulace - dítě potřebuje dostatek podnětů. Podle výzkumů se ukazuje, že děti, které mají v prvním roce velkou zásobu slovních podnětů, jsou později inteligentnější.
  • Když vás dítě uslyší, mělo by vám odpovídat broukáním, vrněním apod. Některé děti umějí používat zvuky p, b, h, smát se a vykřiknout radostí.

Pokračování: Kojenec, 4. měsíc »

Vojtova metoda a Bobath koncept. Jde to i bez pláče
Fyzioterapie
Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení
Kojenec
Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Školák
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Kojenec
Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Kojenec
Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit
Kojenec
Neuspěchejte motorický vývoj dítěte. Každá poloha má svůj čas
Kojenec
Zánět spojivek u dětí se nevyplatí podceňovat. Jak ho poznáte a kdy vyrazit k lékaři?
Zdraví

Diskuze